Jump to content

Jante aliaj sau tabla


horia2005
 Share

Postare recomandată

Salut.

Unde as putea gasi niste jante pentru masina mea. Le-as vrea pentru cauciucurile de iarna, de tabla sau aliaj, nu stiu, nu m-am hotarat inca. Niste sfaturi prietenesti.

MAsina este din 2012, 175 cp, 4x4, hatchback.

Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce masina e in primul rand ?

ca nu prea imi dau seama... ca Superb 2 hatch si cu 175 de cai nu am vazut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iarna,lasand frumusetea la o parte,as recomanda jante de tabla cu capace.Iarna,ai mult mai multe sanse sa zgarii sau sa strambi jantele si ma gandesc ca si zapada ajunge mai greu la discuri si la placutele de frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este Skoda Superb, 2.0 tdi, 170 cp, varianta 4x4, tip 3TAACFGBX11.

M-ar interesa exact dimensiunea jentilor, de unde le-as putea procura (am gasit pe net la 301 lei/bucata, e bine nu e bine, nu stiu), + capace pentru acele jante.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parere personala: la un Superb nu prea se pune jante de tabla cu capace, nu este tocmai elegant. Mai ales ca diferenta de la jante tabla + capace la jante aliaj nu este prea mare. Motive de genul "jantele de aliaj se zgarie de la zapada" sunt doar pentru a ne justifica decizia de a cumpara de tabla. Jantele de aliaj au un lac special aplicat, care este mult mai dur decat cel pentru caroserie, special pentru a rezista la diferite solicitari. Fiecare alege in functie de preferinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Horia , poti pune jante otel 16 " ( nu exista 17 sau 18 , pt Superb ) .

7 Jx 16 , 5 x 112.00 x 57.00 , ET 45.00

cauciucuri 205 55 16 , 94 XL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de aliaj,nu se zgarie din cauza zapezii ci pentru faptul ca in zapada pot fi diverse obiecte acoperite de zapada!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar acum ce dimensiune au jantele de aluminiu pe care le ai ?

Ca s-ar putea ca pe fata sa nu-ti incapa jante pe 16" din cauza etierilor .

Din ce stu eu masinile care au 170 Cp au frane mai mari ca cele de 140 Cp, cel putin asa am vazut eu la Passat .

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele pe care le am acuma sunt cele cu care a venit masina din fabrica. Cauciucurile sunt 205/55/R16.

Ai dreptate cu ce-ai spus tabla + capace. 

Un magazin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e diferenta intre variantele de 140 si 170 cai, poti pune de la 16'' la 18'' fara probleme.

Eu am optat pentru aliaj 16'' OEM Spectrum, luate de pe EBAY cu 400 cu tot cu transport. 2 noi, 2 putin folosite, toate 4 in cutii originale.

 

Dupa o iarna, nu au nici cea mai mica zgarietura - am optat pentru cauciucuri iarna cu indice 94V, sau XL, vin cu rim protector - extra siguranta pentru jante.

 

Parerea mea, superbul cu table e aiurea estetic :)

 

Si la Passat am mers doar cu aliaj: iarna 16'', vara 17'', faza cu zgariatul e un mit urban, nu le afecteaza sarea sau nisipul, ci doar daca invarti roata in zapada cu bolovani, crengi, etc, adica zgariere mecanica

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e diferenta intre variantele de 140 si 170 cai, poti pune de la 16'' la 18'' fara probleme.

Sal.,

Conform ETKA este o mica mare diferenta .

2.0 TDI 103Kw are discuri fata de 288x25mm

2.0 TDI 125Kw are discuri fata de 312x25mm

Etrierii fiind identici pentru ambele tipuri de discuri .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 103kw si cred ca am 312x25 pentru ca janta de 16 intra "la fix", mai mica nu se poate.

Poate gresesc, rog unii colegi mai bine informati sa confirme ca pe 288 merg jante de 15, iar pe 312 de la 16 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci foarte mult sarbule. credeam ca de la magazinul din coltul strazii, de unde cumpara mamaie paine.

Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu e diferenta intre variantele de 140 si 170 cai, poti pune de la 16'' la 18'' fara probleme.

Sal.,

Conform ETKA este o mica mare diferenta .

2.0 TDI 103Kw are discuri fata de 288x25mm

2.0 TDI 125Kw are discuri fata de 312x25mm

Etrierii fiind identici pentru ambele tipuri de discuri .

O seara buna .

 

Ma refeream la diferente de echipare cu roti. De altfel, colegii deja au confirmat ca exista 170 cai si jante 16''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi dilema am avut-o si eu anul trecut. cred ca v-am si cerut parerea.

in final a iesit castigator un set de jante de aliaj pe 16" de la Dezent. pretul unor jante de tabla+capace se apropia destul de mult de al celor de aliaj si le-am ales pe cele din urma. ulterior am vazut in Austria acelasi model pe un Opel Insignia si apoi pe un A6 nou.

aveam un pic de teama cu inelele de centrare, sa nu vibreze volanul la viteze mari dar nici vorba de asa ceva.

dupa cum spunea yonutss sunt sensibile la obiectele ascunse in zapada. eu am reusit sa zgarii o janta vreo 30cm pe buza pt ca n-am vazut o bordura inalta acoperita de zapada.

un peste alta eu sunt multumit de alegere si n-as face altfel daca as da timpul inapoi. schimba foarte mult aspectul masinii fata de capacele originale care mie chiar nu-mi plac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: la o cautare rapida am vazut ca preturile sunt mai mari decat la janta.ro la aceleasi produse.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici am luat eu jante si anvelope de iarna. Preturi bune si magazin serios (din Craiova):

www.cauciucurijante.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de model si producator, as recomanda ca jantele sa detina certificat de provenienta. Trebuie sa eviti jantele "replica" care sunt departe de calitatea si siguranta de utilizare a unora originale.

La mine, una dintre jantele AM pe 16" a avut un defect de fabricatie. PCD intre 2 prezoane 110 mm in loc de 112 mm si tot setul a fost inlocuit de Dezent Germania cu un alt set cu model similar ceva mai scump, insa fara nicio diferenta de cost.

Si pentru ca setul a venit echipat cu anvelope am primit si o reducere globala de 10%. Practic o janta sau o anvelopa gratis.

Mai ieftin nu inseamna mai bun sau mai avantajos pe termen lung.

 

post-75870-0-53105800-1392913080_thumb.j

post-75870-0-99445100-1392913084_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Exista pe undeva un catalog/pliant cu jantele OEM cu care a venit echipata Skoda Superb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțam! Ca vine iarna și nu as merge pe 18"! Iar cu jantele de tabla care mi le-a dat neamțul nu le-aș prea folosi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Jante aliaj sau tabla

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!