Jump to content

Inmatriculare masina din Romania in Germania. Cum, si cat costa?


Muraru Dan
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa faci un calcul scurt si compara cu una din DE, vezi daca merita investitia. Daca tu spui ca era euro 4, vei primi bulina verde, dar pana a o vedea cu acte de DE... e cale relativ lunga si costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a fost cu placheta verde nu trebuie sa iti faci pb. Eu zic sa nu te bazezi f mult pe masina in Frankfurt pentru ca este aglomerat si cu metroul sau autobuzul scutesti bani, timp si nervi.

Vezi ca exista si o placheta pt masinile care nu sunt cu numere de de si cred ca dinaia trebuie sa cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai clar ca trebuie sa aplic pt placheta cu numerele romanesti. Ideea e ca as vrea sa tin masina cat se poate pe numerele romanesti ca sa am timp sa ma mai orientez ce si cum. De masina voi avea nevoie pentru ca am familie si copii si ii voi duce si pe ei acolo la 1 luna - doua dupa ce voi incepe sa lucrez. Acuma si daca nu voi merge in fiecare zi cu masina la serviciu, dar din cand in cand tot mai ai nevoie sa mergi cu masina si in centru. De aceea as vrea sa aflu cumva daca cu numerele si actele romanesti as putea lua plaketa verde.

 

L.E. Am mai gasit un site de unde se pot comanda plakete pt masini inregistrate in afara Germanie. Si aici scrie acelasi lucru: masinile cu prima inmatriculare pana la 1 ianuarie 2006 iau plaketa galbena: www.gtue.de/apps2/feinstaub/international/index_en.php

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea plakete verde cand ai luat-o nu cred ca trebuie sa-ti faci vreo grija, o sa ai aceasi culuare indiferent daca parbrisul l-ai schimbat sau nu(plakete-ul il iei/se da pe numarul de la masina functie de VIN, ori tu daca ai inmatriculat-o pe Ro oricum nu mai era valabil)Daca avea verde cand ai cumparat-o in parbris pe nr de D... cred ca iese la fel si acum... egal daca e inmatriculata pe Ro sau alta tara

 

un edit: iti dau eu 10 plakete verzi cu alt nr de inmatriculare altfel decat al tau...... tot te amendeaza ca nu corespunde nr de inmatriculare. Daca avea verde cand ai cumparat-o si nr de inmatriculare corespundea cu cel din acte... egal, iese vrede si la a 10 inmatriculare in D sau Ro 

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ii la fel la tine ca la masinile din de acea bulina. Eu am vazut la o masina cu euro 2 ca avea o foaie in coltul parbrizului cu o serie si scris pt ce serveste foaia plus cat ii valabila.

Incearca sa scrii un mail la Adac despre problema ta si cred ca te pot ei lamurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In documentul asta de pe site de la ADAC nu scrie de nici o diferenta intre plaketele pt masinile inmatriculate in Germania si cele din afara: http://www.adac.de/_mmm/pdf/27048_169219.pdf dar o sa incerc sa le trimit un email. Sper sa imi raspunda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snack: ma faci sa zambesc, bulina nu are legatura cu tara in care este inmatriculata masina. Ea se emite functie de gradul de poluare pe care-l emite masina ta(indiferent de tara in care este inmatriculata) , grad de poluare calculat de pe standardele lor in baza VIN-ului masini. Cand se emite bulina verde, galbena sau rosie in mijloc este trecut nr de inmatriculare si ramane valabila acea bulina atata timp cat masina circula cu acesta. Cand se schimba proprietarul, daca nu se schimba si nr aceasta ramane lipit in parbris. Daca se schimba nr trebuie sa se ceara o alta plakette cu noul nr de inmatriculare si garantez 100% ca este de aceasi culuare cu cea avuta inainte.

De la 01.07.14 se extinde aria oraselor mari in care se permite accesul doar cu plakette verde sursa aici: http://www.umwelt-plakette.de/umweltplakette/Karten%20Umweltzonen%20D/Deutschlandkarte/2014-01/Neue%20Karte%20Hintergrund%20Staedte%20und%20Plakette_neu%2001.01.2014_%20deutsch.pdf. Inexsistenta bulinei in geam se va taxa incontinuare cu o amenda de 40e. Aceasi amenda se ia si pentru accesul in zona verde cu bulina galbena sau rosie. Este adevarat si faptul ca amenzile se dau destul de rar, insarcinati cu descoperirea contravenientilor sunt cei care amendeaza parcarile neregulamentare sau a celora care au depsit perioada de parcare platita.O singura data am vazut ca acestia au chemat poitia pt o masina inmatriculata in polonia care nu avea plakett-ul in geam si din ce am inteles refuza sa plateasca amenda pt depasirea perioadei de parcare platita

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Stiu ca am postat si eu la inceput cand s-a initiat topicul dar intre timp a fost mutat in topic nou asa ca am pierdut firul, oricum foarte interesante informatiile postate aici, mai ales de catre Aerofan.

 

Acum sa va povestesc cate ceva si sa intreb si eu altceva.

Anul trecut am stat cu masina inmatriculata pe Romania in Germania de la 1 iulie pana la aproximativ 25 ianuarie 2014.

 

Referitor la placheta, eu am intrat pe siteul orasului Koln, chiar daca stateam in Aachen, si acolo undeva este o sectiune unde cu 5 euro parca, bagi numarul de inmatriculare si ce placheta vrei si iei ti-o trimit prin posta: https://formular.stadt-koeln.de/feinstaubplakette/index.php

 

http://www.stadt-koeln.de/leben-in-koeln/umwelt-tiere/luft-umweltzone/wo-bekomme-ich-eine-feinstaubplakette

 

Masina mea e Euro 3 deci mi-au trimis o placheta galbena, cu care am circulat si care este si acum in parbriz.

 

In perioada cat am stat in Germania am fost oprit o singura data de politie la un control de rutina printr-un sat, le-am dat actele, asigurarea, le-am spus ca lucrez in DE si nu au comentat nimic.

 

Din ianuarie pana in aprilie masina a stat in Germania pentru ca am fost plecat in alta tara, in aprilie am dus-o inapoi in tara.

 

Acum vine si intrebarea mea legata de UmweltPlakette asta...si de masina mea.

Dupa cum am spus mai sus masina este EURO3 din 2003, merge foarte bine inca dar are deja 300 000 km la bord ...

Eu sincer ma gandeam cand ma intorc in Germania la anul sa iau iarasi masina cu mine si sa incerc sa o inmatriculez acolo dupa cateva luni, sunt oarecum nevoit sa fac asta si pentru a fi in legalitate si pentru faptul ca practic nu pot vinde masina in Romania, deoarece ar trebui sa o dau pe nimic, masina fiind inmatriculata in 2006 cand nu exista taxa de inmatriculare, deci urmatorul cumparator ar trebui sa plateasca vreo 1500 euro taxa etc... plus ca nu imi plac manriile de genul procura, partaj si mai stiu eu ce smecherii se mai fac acum :P

 

Acestea fiind spuse, stiind si ca TUV este destul de strict in DE, am mai investit ceva banuti in masina ca sa arate si sa ruleze zic eu aproape perfect, pentru varsta ei :D.

 

Din pacate, postand pe alt forum am aflat si eu ca din 07.2014 se schimba datele pentru Umwelt Zone in majoritatea oraselor din Germania, practic nu mai ai voie sa circuli in centrul marilor orase decat cu placheta verde.

 

http://www.toytowngermany.com/forum/index.php?showtopic=23328&st=125

 

Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz ? Din ce am citit mai sus, amenda pentru Umwelt este 40 de euro doar si se da destul de rar, dar nah n-as vrea sa stau cu stress de fiecare data cand vreau sa merg in Dusseldorf sau in alt oras cu Umwelt Zone.

 

Pe de alta parte, am descoperit o chestie interesanta pe un site, au la vanzare un Filtru de Particule pentru Golf 4 codul motorului meu, cu aprox 700 de euro, care daca il montezi din ce am inteles eu primesti si Placheta Verde Automat, asta m-ar scapa de ceva necazuri pentru o perioada.

 

A mai auzit cineva care sta in Germania de aceste Filtre de Particule care se monteaza after market si daca e adevarat ca primesti Placheta Verde ?

 

http://www.bb-automobiltechnik.de/deutsch/fahrzeugtyp/vw/vw-golf-bora/vw-golf-iv-bora/dieselpartikelfilter/serie/golf-iv-dieselpartikelfilter-serie.html

 

Iata si linkul ca sa vorbim la obiect.

 

Orice fel de sfaturi, opinii sunt binevenite, mai ales din partea celor in tema care traiesc in Germania sau au masini inmatriculate acolo.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut multe masini vechi cu placheta verde tocmai ca si-au modificat sau si-au adaugat acest filtru. Din experienta mea pot sa-ti spun urmatoarele:

- mergi la TUV si intreaba inainte pentru ca probabil pe langa ca pui filtrul ala la un moment dat o sa trebuiasca sa faci si TUV-ul daca vrei sa inmatriculezi masina acolo.

- cine-ti pune filtrul ala trebuie sa fie firma, nu il pui tu acasa pentru ca nu e recunoscut apoi de catre TUV.

- parerea mea e sa dai masina in Germania ca avans la alta masina pentru ca o sa iei ceva banuti pe ea.

Al meu Golf 4 cu 2 usi din 2002 cu 203000 km, teoretic primeam pe el 2300 de euro (am intrebat la handler) acum ca-mi dadeau 2000 sau 1800 cam tot acolo eram, pe a ta mai noua chiar daca are km un 3000 tot iei, numa bine un avans la o alta masina... eu am fost mai bun la suflet si l-am dat la prietena cea mai buna a nevestei cu 1500...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Multumesc de reply, si ma bucur ca ai mai auzit de masini cu acel filtru montat. Normal ca m-as duce sa-l montez la cei de pe site ca sa-mi dea hartiuta pentru Grun Plakette ca sa fie totul in regula. Acum sa nu bage din 2015 astia ca sa fie EURO5 minim in zonele Umwelt ca atunci mi-as lua teapa a doua oara, dar probabil ca o sa mai dureze ceva, nu au toti nemtii masini doar de la 2010 in sus sau cand o fi aparut EURO5.

 

Poate putem discuta intr-un pm despre cum ai facut ca sa dai masina avans pentru alta ... sincer nu m-as gandi ca ar lua cineva cu 300k km si sa nu o dau degeaba, de asta as fi interesat care a fost procedura pentru tine, dar daca as lua cat zici tu cred ca mi-ar conveni sa o dau avans la o masina mai noua.

 

Tu cand ai intrebat masina ta era inmatriculata pe RO sau pe DE, ma tem sa nu strambe din nas vazand ca masina este pe RO, dar incercarea moarte nu are. De exemplu la noi cand am intrebat la Weltauto daca se poate sa dau Golful la schimb cu alta masina ei au zis ca nu iau masina la schimb cu mai mult de 150000 de km ... si eu nu-s din cei care o fac cu 149000 de km doar asa ca sa dea bine .

 

Sincer masina nu mi-a facut nici un fel de problema majora pana acum in 5 ani de cand o am, daca as putea sa-i pun filtru din ala probabil ca as mai putea sa circul in Germania fara probleme 2-3 ani la ce drumuri au ei doar cu reviziile, dar si un upgrade ar fi destept de facut, mai ales ca taxele sunt mici la motoare mai mici de ex un 1.4 benzina sau un 1.6 diesel si consumul este mai mic. Cred ca la acest capitol sunt intr-o situatie asemanatoare cu Muraru Dan care tot asa tinea la masina si de asta a initiat topicul . Plus ca o masina nu e niciodata o investitie, cel putin asta e parerea mea, daca ar merge Golful inca 10 ani nu cred ca l-as schimba tot cu el as circula, dar nu tin nici fiarele astea atata.

 

Multumesc de raspuns Aerofan, un pic m-am mai linistit acum, probabil ca o sa iau iarasi masina in Germania de la anul si poate reusesc sa o dau avans pentru altceva mai nou si mai bun, daca nu filtru din ala si mers in continuare si inmatriculat pe Germania.

 

O ultima intrebare, eu am montate faruri cu lupa de la DEPO pe Golf, nu am xenon doar leduri pe pozitii, sa zicem ca dau ledurile jos si pun becuri normale pe pozitii cand ma duc la TUV, si scot si ledurile de la numere si stopuri, mi-ar mai trebui vreo hartie ceva pentru faruri ca sa fie ok ? Eventual pot sa cer de la cei de la DEPO ? Din cat tin eu minte nu am primit nici o hartie cand am cumparat farurile chiar daca erau in cutia lor si am vazut aceste faruri si la vanzare in Germania, dar din cat a scris cineva mai inainte trebuie nush ce aprobare la ele altfel nu treci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o luam cu inceputul:

 

1. Masinile Euro 3 pe care se monteaza Filtru de particule primesc "bulina verde". Toata treaba trebuie  facuta intr-un service autorizat, de unde primesti garantie 1 an si hartiile necesare pentru a-ti trece cei de Zullasungsstelle in brieful mic treaba asta. Pretul e intre 600 si 900 de euro.

 

2. Orice modificare facuta masinii trebuie insotita de un certificat  de omologare sau prosul sa aibe stantat pe el litera E. Altfel e considerat ilegal. Aici intra tot felul de artificii gen "csenon, leduri, jante, suspensie, etc"

 

3. Impozitul la masina ta va fi in jur de 300 de euro/an.

 

La o socoteala scurta treci lejer de 2000 de euro sa o vezi cu numere de DE, asigurare si bulina verde. Cu banutii astia iti gasesti Golf 4/Bora cu acte si TUV valabil, eventual benzina unde impozitul e de 106 euro/an si de restul banilor faci altceva. E doar o parere.

 

P.S Pentru un Golf 4,4 usi, fab 2003, 1,9 TDI cu 130.000 KM, acte doar de DE, bilina verde, etc., MAHAG a oferit fix 2000 de euro, fiind considerat avans pentru masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

http://consilierjuridicgermanoroman.com/2013/09/27/impozitul-pentru-autoturisme-kfz-steuer/

 

Pe siteul asta gasiti multe informatii utile legate de masina, cumparare, inmatriculare plus si multe commenturi utile.

Merci de sfaturi, pana in decembrie cand ma intorc mai am timp de gandire la ce variante am cu Golful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) acest site ... minunat, este bune intentionat... dar intr-o singura directie, care nu este a ta.  Daca esti oarecum in tema cu subiectele dezvoltate pe acest site, o sa vezi ca informatiile se opresc undeva... atat de brusc incat sa fi nevoit sa apelezi la consilierea directa la care se face trimitere in ''contact''-ul existent pe site. Sper sa nu supar dezvoltatori acestui site, care desigur... au depus ceva munca/bani in dezvoltarea lui. :). D-na Picior este dealtfel draguta....

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca nu merita sa investesti asa mult in masina( 900€ filtru particule, asigurarea care nu ii f ieftina si care ii greu de dedus acum, inmatricularea + tüv sunt cel putin 200-250 € , impozit care ii cam 300 € pe an si in plus o revizie completa inainte de inspectie).

Nu ai voie cu nici o modificare care nu ii insotita de acte.

Sunt destui care cumpara masini inmatriculate in alte tari si le trimit la export.....deci nu iti fa probleme.

Pe langa amenda de 40€ ii si un punct penalizare....deci daca te prinde de mai multe ori ii cam complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu locuiesc în Germania provizoriu, am plecat cu mașina mea din România, dar intre timp am cumpărat un Bora de 1.6 benzină cu 1500 de euro. L-am înmatriculat pe numere germane, m-a costat 85 euro cu tot cu numere preferențiale, 5 euro placheta verde și plătesc 89 de euro lunar pt asigurare + teil casco.

Menționez că mașina este euro 2.

Dacă aveți întrebări la care vă pot răspunde, vă stau la dispoziție.

Modificat de feribalint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Salut, foarte utila informatia ta. Nu stiam ca masinile pe benzina au placheta verde chiar daca sunt Euro2, dar se pare ca asa e, se pare ca s-au suparat astia rau pe diesel mai vechi si vor sa le interzica usor usor mai ales prin orase .

 

http://www.adac.de/_mmm/pdf/27048_169219.pdf

 

http://www.adac.de/infotestrat/umwelt-und-innovation/umweltzonen/plakettenverordnung.aspx?ComponentId=39121&SourcePageId=49922

 

Poate cineva sa ma lamureasca ce e HGV in linkul de mai sus ? Pentru ca scrie pentru placheta verde doar masini inregistrate dupa 2006, dar in cel in germana sunt mai multe conditii legate si de D4. Asadar sa inteleg chiar daca ii montez Partikel Filter tot placheta galbena o sa fie ?

 

Pe de alta parte sunt detalii despre o gramada de firme care ofera acest city filter:

 

http://www.adac.de/infotestrat/umwelt-und-innovation/abgastechniken/test-nachruestfilter/default.aspx?ComponentId=32535&SourcePageId=162574#tabid=tab3

 

Si aici am gasit exact pentru motorul meu filtru si costa doar 600 de euro si spune clar ca trece de la placheta galbena la placheta verde, asadar treaba e buna:

 

http://www.hjs.com/aftermarket/service/product-range-online.html

 

Deci pana la urma probabil ca cea mai buna varianta in cazul meu ar fi sa gasesc sa dau masina ca avans pentru o masina mai noua Euro5, asta daca vreau sa circul fara griji prin Umweltzone, altfel trebuie sa o las in tara la parinti probabil si sa cumpar o benzinara mai economica pentru a nu avea griji prin Germania.

 

  • The retrofit particulate filters currently offered work perfectly and make diesel exhaust cleaner. This resulted in a test that examined the retrofit systems from HJS, TwinTec, Remus and Volkswagen in a practical method. On average, showed up in the ADAC test a reduction of soot emissions by around 45 percent. They are in the exhaust gas components CO and CO 2converted. Clear also with respect to the NO 2 pollution in the cities: retrofit particulate filters do not lead to higher exposure to nitrogen dioxide, on the contrary: the ADAC testers put an NO 2fixed reduction of 30 percent compared to the series standard because soot was regenerated successfully in the filter.

  • No significant increase in consumption with filter
     
    The candidates were installed in a VW Golf 1.9 TDI. We tested not only in the legal New European Driving Cycle (NEDC), but also under realistic conditions. After a 1500 km in the city and also the ADAC highway cycle and constant trips were simulated on the bench next to the exhaust NEDC. Remember translated into the soot balance is also known as the "blow-off", a occasional dust cloud in open particulate filters can be blown off with an embedded in the filter soot. Giving clear the ADAC experts also in terms of fuel balance: In the studies, a minimum diesel consumption of 0.05 to 0.15 liters per 100 kilometers was measured. 
  • Ineffective aftermarket filters have lost the approval
     
    Background of this study was to discuss the effectiveness of retrofit particulate filters after the three GAT manufacturers, Bosal and Tenneco existing mechanisms could delete the Kraftfahrtbundesamt because its filter is not complied with within the required limits. 
  • Particulate filters for retrofitting simple and effective work
     
    Retrofit filter, also referred to as "open" systems, operate as a flow-through filter. Its internal structure consists of thin steel sheets with controlled flow control, in which the particles are separated from the exhaust gas and brought to deposit on the inner surface of the filter. At sufficiently high temperatures and nitrogen oxide concentrations, there accumulated particles are continuously regenerated. Compared to the "closed" system, the deposition rate is significantly lower; it is about 40 to 50%. 
  • Filter Factory eliminate over 95% of the particulate
     
    In contrast, the particle-filtering runs in closed systems, which are usually offered in the new-vehicle original equipment from.Here, the offset with the exhaust soot is filtered in penetrating a porous wall. The particle loading on the wall hinders the exhaust gas flow and the exhaust gas back pressure increases.The motor controller detects this and initiates regeneration. This is usually unnoticed by the driver; and the engine performance is not affected. The long-term stability, very high deposition rate of this technology (more than 95% of the total particle mass), however caused a small increase in fuel consumption. 
  • These filters we tested
     

    For the measurements, a VW Golf IV 1.9 TDI has been selected.Successively fitted and measured were particulate filter retrofit these providers (per type at least two retrofit particulate filter):

    • HJS

    • TwinTec

    • VW retrofit particulate filter (original part)

    • Remus

    Were elected so-called exchange systems, a combination of a new oxidation catalyst and particulate filter, these are installed in place of the existing oxidation catalyst. Offers are also additional systems (only particle filter). Here, the particle after the existing oxidation catalyst is additionally incorporated. However, the oxidation catalyst located in the vehicle should this not be older than 5 years or have a mileage of more than 80,000 km. 

  • How We Tested
     

    The retrofit particulate filters were measured in new condition, loaded with soot on the street and in the loaded state (1500km measurement) is measured again in a practical test methods to compare the results with the series condition. To the test methods included emissions and fuel consumption measurements, loading cycles, differential pressure measurements and weighing of the filters. For all test cycles at the ADAC test the exhaust gas components HC, CO, NOx, particulate matter (PM) and CO were two determined. In addition, NO and NO were two emissions measured as particle filters in the Abbrandfunktion inter alia, NO 2 and NO initiated 2 is thus produced intentionally. Nitrogen dioxide (NO 2 ) is an irritant gas with oxidizing properties (which may lead to an increase of respiratory disease). Also NO 2 involved with HC on the formation of ozone.
     

    In addition, a 1500km-city cycle was run (default: Average Speed ​​35 km / h, maximum speed was 60 km / h). This is because the retrofit particulate filters in town at very low speeds, most are required. Here, a "free bubbles (= Blow off)" the retrofit particulate filter is hardly possible. Add to this the relatively low flue gas temperature.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare as vrea sa inmatriculez masina in Austria, am adus-o din Germania personal si am inmatriculat-o in romania acum 1 an si jumate. Intrebarea era, ca nu am gasit pe niciunde, daca acum o inmatriculez in Austria pot sa imi iau taxa innapoi ca am platit la astia 1000 E inmatricularea( in romania ....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Vreau sa va spun si eu finalitatea problemei mele. Pana la urma am comandat plaketa pe site-ul asta: https://www.berlin.de/labo/kfz/dienstleistungen/feinstaubplakette.shop.en.php Plaketa a costat 6 euro. Am atasat la comanda un scan de pe Certificatul European de Conformitate al masinii (CoC papier - era in germana) si un scan dupa talonul romanesc al masinii. Plaketa am primit-o in 9 zile calendaristice de la comanda, la adresa din Romania, intr-un plic. Stiu ca puteam sa o iau cu 5 euro din Germania, dar eu zic ca a meritat sa dau 1 euro in plus pt ca mi-au trimis-o acasa. Pe alte site-uri costa 15 sau 30 de euro daca masina nu e inmatriculata in Germania. E bine de stiut acest site si pt cei care locuiesc in Romania si au nevoie de plaketa.

 

Precizez ca am primit plaketa verde cum speram, masina este produsa in decembrie 2004, prima inmatriculare in mai 2005, cod motor BKC, EURO 4 fara DPF.

 

 

 

 

 

Poate cineva sa ma lamureasca ce e HGV in linkul de mai sus ? Pentru ca scrie pentru placheta verde doar masini inregistrate dupa 2006, dar in cel in germana sunt mai multe conditii legate si de D4. Asadar sa inteleg chiar daca ii montez Partikel Filter tot placheta galbena o sa fie ?

 

 

 

@bbogdanmircea, daca te uiti in PDF-ul ala de pe site-ul ADAC, la Emission level 4 - Green sticker, pe coloana cu "Diesel vehicles with retrofit DPF" apare "First registration on/after 1 Oct 

2000 and retrofit DPF with evidence of PMK1, PMK2, PMK3 or PMK4 reduction category" deci eu zic ca daca ii montezi DPF intr-un service german autorizat pt treaba asta sigur iei plaketa verde. Chiar eu cand mi-am adus masina din DE acum 2 ani tin minte ca in acelasi parc auto am vazut un Golf 4 cu retrofit DPF si avea plaketa verde. Acuma cum au zis si ceilalti colegi, trebuie sa vezi daca merita deranjul cu montatul unui DPF.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur poti monta filtru, stiu doua masini cu filtru montat in service ( un seat leon din 2004 de 1.9 si un T4 din 2002 cu motor 2.5).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa ma ajutati si pe mine in problema mea ? Ca chiar nu stiu unde sa intreb chestia asta ? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da iti vei recupera taxa (insa nu integral dar intr-o proportie foarte mare, probabil 800-900euro). Recuperarea se va face doar pe baza de cerere fara proces dar nu stiu sigur daca nu cumva intri sub incidenta acelei legi care spune ca orice recuperare de taxa auto se face esalonat in 5 ani.

 

Cererea se face la ANAF-ul de care apartii. Tot de acolo te vei lamuri exact ce documente ai nevoie. In principiu, din cate stiu, trebuie sa radiezi masina de la noi, apoi sa o inmatriculezi acolo ca sa poti beneficia de recuperarea taxei

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu daca o radiez cum mai plec cu ea ? Ciudata prevederea ... Daca aduc acte ca a fost inmatriculata in alt stat nu o mai recuperez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bossake voia sa spuna ca imatriculezi masina in strainatate si apoi cand vii in tara radiezi masina si te ocupi de recuperarea taxei. Eu am inmatriculat masina in Aprilie 2013 in Germania si am radiat-o in tara cand am venit de sarbatori in Decembrie 2013, se poate, desi teoretic statul roman ar fi trebuit sa o radieze automat pentru ca suntem doar un UE... dar se pare ca nu merge treaba cum trebuie si nu exista sistem informatic intre Ro si alte tari cum ar fi normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da, si daca tot ai facut asta cat ai recuperat din taxa si in cat timp ? Prin cerere la financiar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am raspuns la intrebare in postul initial pentru ca nu am recuperat taxa, pentru mine nu merita timpul si stresul sa recuperez taxa, am platit 300 de euro in 2008 (golf 4 1.6 benzina). Puteam sa o recuperez cat am fost in Ro, daca atunci n-am facut-o, acum chiar ca ma costa mai mult drumurile decat banii recuperati. Sincer nu mi-as face un concediu de 3 - 4 saptamanai in Ro pentru recuperarea taxei, mai bine ma duc undeva in concediu :D. Stii cum e la noi, nu merge nimic in 2 zile maxim sa rezolvi... dupa 3 saptamani te cauta sa mergi sa le duci ceva hartie si tot asa.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!