Jump to content

Tipuri suspensie Golf VII


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Pai asa zi....suspensie originala sport......

Ca daca merg cu Octavia 2 si Octavia 2 RS, este o mare diferenta la stabilitate (ambele avand suspensie spate multilink...), corect ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am hotărât sa deschid acest topic, in urma discuțiilor in topicul de configurare. Aici putem discuta despre diferitele modele si să si avem informația concentrată intr-un singur loc.

Rog un moderator daca are timp sa mute aici discutiile din Configurare.

Multumesc

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca suspensia adaptiva vi se pare exagerat de scumpa va recomand cu caldura pachet drumuri grele care are garda ridicata la sol. Eu am jantele stoc de la highline de 16 si confortul este maxim si ma felicit de fiecare data cand merg in vreo masina sport si simt fiecare groapa si denivelare dintre miile pe care le au drumurile noastre.

Modificat de meduza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yopy, din păcate discutia despre Tiguan nu se incadrează aici... si nici nu se compară cum stă Tiguanul pe sosea in comparatie cu un golf multilink. 

@ Meduza, suspensia de drumuri grele nu ar trebui sa fie putin mai tare decat suspensia standard? Deci automat si putin mai incomodă?

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat in aceleasi conditii de carosabil, viteza, anvelope sa faci manevra cu un Golf cu suspensie stock multilink vs punte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, comparatie corecta am facut :) Am mers cu toată gama VAG de-a lungul timpului... inclusiv VW de la up la phaeton w12, nu fac comparatii de dragul de a vorbi sau a denigra Golful 7, masina pe care oricum mă gandesc sa o achizitionez. Doar că recomand multilink-ul. Cea cu punte e ok la mers linistit doar, si mie imi oferă o oarecare stare de nesigurantă. Repet, nu vreau sa spun ca nu e ok... departe de mine gandul asta, fiecare stie ce asteptari are de la o masina. Doar că eu nu as mai trece niciodata de la multilink la punte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca in afara de mine mai sunt care apreciaza pachetul de drumuri grele (medusa).La pachetul de drumuri grele nu este recomandat si pe unele masini (skoda rapid elegance) cu versiune de top nu se monteaza jante de 17".Pachetul de drumuri grele este rigid,  fiindca componentele care il compun sunt altfel fata de cele de serie.

Pachetul de drumuri grele nu este atat de rigid fata de o suspensie adaptiva setata pe sport. Dar este rigid incatat pe denivelari sa nu ai efectul de barca.Smecheria este ca in timp cand componentele se uzeaza trebuie sa schimbi cu cele similar, care sunt dedicate masinilor cu pachet de drumuri grrele.

Din punctul meu de vedere suspensia punte versus multilink , este o situatie similara cu sistem de franare spate tambure versus discuri de frana. Iar problema uneori devine si mai grava cand faimoasa punte se stramba in urma unor evenimente auto.Rotile nu se mai aliniaza si sa vezi atunci distractie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai insisti mult cu  " suspensia punte versus multilink" ?Si vezi ca nici cu formularea frazelor nu stai prea bine..

Incearca sa iti pui ordine in idei, sa mai citesti despre supensii si punti(sau alte notiuni tehnice) si pe urma sa postezi.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDR, te rog sa ramanem on-topic,

Si in al doilea rand, daca te refereai cumva la mine, care sunt ideile care-ti par "neordonate"? 

Cat despre studiat tipuri de suspenie, sincer, chiar cred că nu e cazul, avand in vedere ca am si construit buggy-uri de la zero :) si am si anumite cursuri de pilotaj, in urma cărora cred că pot emite o părere pertinentă despre anumite configurații.
Singurul lucru pe care incercam sa-l fac era să sfătuiesc posibilii cumpărători să facă test-drive si să vadă daca ii multumesc tipul de suspensie care va fi pe masina.

cristianionut, si eu sunt de părere că pachetul de drumuri grele este ideal pentru România, numai că in cazul meu va trebui să aleg intre suspensie sport si dcc, pentru că vreau sa pun si pachetul R-line, ceea ce te obligă la una din cele două variante de mai sus.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refream la postul anterior postului meu adica cel al userului cristianionut, daca m-as fi referit la postul tau il citam dar acum ca tot ai pomenit... ai idee care este diferenta intre o suspensie  si o punte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand,nu inteleg foarte bine intrebarea, probabil te referi ca suspensia si puntea sunt componente total diferite? Depinde dacă ne referim la punte in contextul acestui topic, sau la masini de teren/transport

Sistemele de suspensie cu punte rigidă înseamnă ca roțile opuse sunt fixate între ele printr-o bară rigidă. 

Iar configurația cu suspensie independentă, roțile sunt fixate de sasiu printr-un sistem articulat ce permite uneia să se ridice și să coboare independent de cealaltă... vorba vine independent, limitată doar de tăria barei antiruliu.

Cel putin asta e explicația in cazul Golfului si ceea ce ne interesează pe acest topic. Dacă gresesc, te rog sa completezi, sau să corectezi.

 

P.S: Multumită si părerii tale, am ajuns la concluzia că nici nu se pune problema să comand masina fără DCC, intr-adevar pare o optiune foarte importantă si suficient de fiabilă cat sa nu imi fac griji.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la aceea m-am referit, ca sunt componente diferite, s-a tot spus doar punte(fara a se preciza ce tip de punte ) ori punte spate au toate masinile si putea induce in eroare pe cineva care nu se pricepe si citeste pt prima oara.

Si pachetul drumuri grele merita banii pt garda la sol marita dar intre cele doua am ales dcc-ul fiind in opinia mea mai util(chiar daca are garda la sol cu 10mm mai mica fata de un golf normal) daca nu toata ziua pe coclauri(in cazul ala as cam recomanda un tiguan), iar pe golf este chiar ieftin avand in vedere ca acelasi sistem pe passat este mult mai scump.In plus de asta trebuie mentionat si faptul ca ulterior cumpararii poti pune scut mai bun decat cel din fabrica(metal vs plastic) si la un pret modic. Eu pana acum nu am avut probleme cu dcc-ul si este chiar foarte util, l-as cumpara din nou, iar pretul unui amortizor nu este chiar de speriat(vreo 1200ron) mai ales ca  are si o durata de viata mai mare decat a unui amortizor clasic.Daca stam sa ne gandim aoleu daca pica ar insemna sa nu mai cumparam nici faruri cu xenon adaptiv ca si ala poate pica(in afara garantiei) si costa destul de mult.

Ai idee, la golf 7 amortizoarele sunt tot marca Monroe?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi recunosc greseala in folosirea jargonului "punte", corect este  "punte rigida", in ultima fraza.

Un amortizor cu racord la circuitul electric este mai scump decat un amortizor clasic dar la citroen distractia este mult mai scumpa.Dar sa vedem si partea buna a acestui amortizor si sa nu uitam la scanare cu Vag-Comul, se pot vedea erori in functionare, deci se identifica usor o posibila avarie. La mine la golf 6, s-a descoperit o eroare dar nu a stiut nimeni sa o interpreteze.

Cand am intrebat la reprezentanta daca masina la pachetul drumuri grele are scut metallic, au precizat ca are scut, dar din plastic.Explicatia a fost ca in caz de impact nu opune rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se compara, la vw este mult mai fiabil sistemul decat la citroen, fiind un sistem folosit de mai multi producatori in timp ce sistemul folosit de citroen este folosit doar de ei.

Ce eroare ai avut mai exact si la cati km s-a manifestat?

Chestia cu in caz de impact nu opune rezistenta mi se pare spusa doar ca sa justifice un scut scump din material ieftin care se sparge la primul impact mai dur.Sunt destule masini cu  5* care au scut metalic din fabrica.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sistemul vw de suspensie adaptiva este altceva.Daca imi aduc aminte si Mercedes a introdus un sistem similar (in ani 80) ca la Citroen, cu argumentele atunci, ca o cantitate mai mare de fluid asigura o racire mai buna a amortizorului.Dar s-a revenit la varianta clasica.

Eroarea de suspensie adaptiva la golf 6, a aparut la 92 000 de km la amortizorul fata stanga, dar nu a stiut nimeni sa o interpreteze.Raspunsul a fost ca e o eroare similara cu cea de usa deschisa.

La golf 4 cu 4 motion, de fabrica a avut scut metalic, iar dupa un deceniu fabricantul a trecut la plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti garantez ca a facut-o pentru a scadea costurile de productie, de ex la opel astra spre sfarsit de generatie de ex au inlocuit prezoanele  metalice care tineau scutul cu prezoane din plastic(si in loc de 4 au pus 3).

Eu sincer as fi pus si din acela din plastic dar nu se putea la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Revin cu o concluzie legată de DCC... daca ar trebui o singură optiune in afara celor de bun simt (aer conditionat si scaune incalzite), acea optiune as recomanda sa fie DCC-ul... diferenta e enorma... astfel pe comfort se simte Golful ca o masina mult mai grea iar denivelarile care ar transmite in mod obisnuit un soc destul de insemnat, sunt transformate in vreo 2-3 "valuri" ale intregii masini... iar pe modul sport e mai tare, tine masina mult mai bine pe viraje succesive, dar fara a fi deranjanta. Cel putin nu imi pare să fie la fel de tare ca si suspensia ce venea pe sportline-ul de la Golf 5.

 

Recomand să se ia in considerare DCC-ul! Nu poti crede ce diferenta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ramane sa-ti permiti sa schimbi amortizoarele pe la vreo 100k.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde... nu sunt asa pesimist... din ce am inteles sunt cel putin la fel de fiabile ca si cele normale, iar la Golful 5 care acum are 125000, nu am avut nicio problema sa fie cazul de schimbare amortizoare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am o intrebare, poate ma puteti lamuri. La golf VII, la configurare, spune ca poti pune jante mai mari doar daca ai suspensie (banuiesc) adaptiva. La suspenisa normala, cat de mari jante poti sa pui ca sa nu afecteze suspensia? E vorba de un Golf VII TDI de 105 CP, Comfortline (nu stiu daca asta conteaza). Masina are jante de 15 (cred), de aliaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai suspensie sport (-15mm) sau adaptiva. Nu te obliga la adaptiva. Jante de la 17" in sus au nevoie de suspensie sport/adaptiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca pui ulterior jante de 17" fara sa ai una dintre cele doua tipuri de suspensie este vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nici o problema , iti apare in configurator specific ''suspensie adaptiva pt jante 18,19 etc'' banuiesc din cauza faptului ca parametrii DCC vin setati diferit in functie de diametru jantelor, oricum cine vrea achizitionarea unui G7 merita sa faca efortul suplimentar pentru suspensia spate independenta respectiv alegerea unui motor mai puternic sau a tractiunii 4x4

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, merita sa iei suspensie de-aia, numai ca masina pe care am luat-o eu e de pe stoc, deci nu am putut alege eu ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!