Jump to content

Problema geam electric skoda octavia 3


xprt64
 Share

Postare recomandată

Nu se mai deschide/inchide geamul de la sofer decat daca tin pe buton apasat. Nu mai are impuls sau cum se zice. Stie cineva ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai diagnoza ... citeodata isi revine singur. Dar nu scapi fara sa inlocuiesti la un moment dat blocul de butoane sau calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit asa de fiecare data cand am fost la reprezentanta la cate o reparatie anul asta, si era valabil pt unul sau ambele geamuri din fata.

Ca rezolvare, de fiecare data, am dus geamul pana jos si apoi sus, iar cand a ajuns sus am mai tinut cateva secunde apasat(sau ceva asemanator, nu mai stiu pt ca am facut in toate felurile cu ele :) )

Nu stiu daca la tine o sa functioneze, iti zic doar ce am patiti eu, dar daca ai facut ceva prin service recent, poate asta e cauza. Daca nu, e cum zice si vdragos, calculatorul de usa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am facut si eu si a luat-o. Merg din nou. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare la toata lumea, am si eu o intrebare pentru colegii care au si ei O3 FL echipare Smart an 2018:

-geamul de la sofer nu functioneaza cu impuls decat la urcare la coborare trebuie sa tin apasat de buton ca sa ajunga pana jos in schimb la celelate 3 functioneaza impulsul.....o fi ceva defect sau e ....sarak edition:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E defect sau a uitat cursa, pentru reinvatare trebuie tinut butonul apasat pina face geamul coborire completa plus vreo 5 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca e defect :(

de nou :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@darcr poate-ti faci timp sa sa citesti aici. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost astazi la Procar Timisoara sa le reclam problema , din pacate raspunsul lor mi-a dat un soc ....se pare ca butonul este defect din  cauza ....mea!!!!!, pare se ca am apasat prea tare si sa rupt plasticul de la coverul care tine butoanele si atunci cand aceste apasat nu mai exista rezistenta di partea suportului pentra a activa impulsul la coborare.

Cum dracu am rupt eu plasticul acela nu stiu......pentru ca amaratul ala de buton nu a functionat de nou.......si lam intrebat pe mecanic daca a gasit bucata rupta in usa si a zis ca nu a gasit nimic......asta e SKODA NU REPARA PE GARANTIE .....NIMIC... daca ai probleme ti le rezolvi singur...:(

20200529_160047.jpg

20200529_160043.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare dragi colegi, de cateva luni m-am reintors la masina mea de suflet, Octavia 3 Combi, my 2019 iar de o perioada de timp modulul de pe usa sofer cam face figuri. Acum am ramas fara functia impuls si coborare geamuri din cheie. La revizie modulul a fost reinitializat si totul a mers ok 2 saptamani, acum problema a reaparut. Am sa atasez foto cu erorile pe tester, care ar fi solutia?! Multam

P.S. Conteaza sau nu, masina are Kessy!

20221007_160055.jpg

20221007_160128.jpg

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i setare de baza si trebuie sa isi revina, daca nu ai o problema hardware la calc respectiv de usa si pierde setarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema comuna la Octavia MK3 e la schimbarea de temperaturi uneori geamurile (in special fata - cele mai des folosite) nu mai urca automat din buton decat daca ti apasat, iar din cheie se chinuie dar urca incet sau uneori coboara inapoi.

 

Poti curata/degresa pe langa cheder ca si easy fix, indicat poate un spray cu aer comprimat dar personal am intampinat de vreo 3 ori fenomenul anul asta si isi revenea odata cu caldura. (sa se inteleaga ca ma refer la zilele cand noaptea erau temperaturi scazute si ziua ridicate)

 

Nu am facut o scanare in timp ce se manifesta indicentul dar as fi curios daca apare ceva.

 

PS: vb de masina din semnatura, nu stiu daca e valabil si la non FL desi nu vad diferenta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update, Florin multumesc de pont, si-a revenit dupa setarea de baza plus initializare din interfata, acum sa vedem cat il tine. Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!