Jump to content

Passat B6 1.9 TDI - Febletea mea


solozil26

Postare recomandată

        Salutare!
    Am decis sa imi prezint si eu masina dupa un an de vwforum.
  Masina a fost cumparat din Romania in 2013(recent adusa din Germania),in luna martie, este vorba de un Passat B6 din 2007,echipat cu un motor de 1.9 tdi BLS.Cand am luat masina ,avea in bord cam 140.000 km (reali) iar dupa nici un an are 186.000 km.Dupa 46.000 de km ,pot sa spun ca sunt foarte multumit de masina (mai putin de drumurile din Romania :RO flag: ).Ca si probleme intampinate pana acum ...un furtun de la retur spart,un rulment schimbat pe roata dreapta spate si un filtru de motorina infundat.

      Ca si dotari... :D 
-echipare Trendline
-scaunele din fata incalzite
-dublu climatronic
-senzori ploaie/lumina
-proiectoare ceata
-rcd 500(urmeaza un upgrade)
-Functia Auto Hold
-geamuri electrice (doar fata)
-folie luneta,geamuri spate (urmeaza si pe fata)
-phone car kit

-passat b6 door lights projector

     Pe masina a fost pus softul de pe motorul de 2.0 tdi de 140 cai.Masina se misca mai bine decat varianta stock de 105 cp ,iar consumul nu a crescut cu mult.

 

      PRE-TUNING

   Putere: 77kW / 105CP la 4000 rpm  

   Cuplu: 250Nm la 1900 rpm  

    Viteza max: 193 km/h                                           

 

     POST-TUNING

  Putere:  103kW / 140CP la 4000 rpm
  Cuplu: 320Nm la 1800 rpm
  Viteza max: 209 km/h 

 

 

In mare cam atat imi vine acum in minte despre masina.

Postez si cateva poze cu masina(doar exterior momentan)

 

post-116981-0-21618400-1392048868_thumb.

post-116981-0-83158600-1392048873_thumb.

post-116981-0-51246000-1392048880_thumb.

post-116981-0-65949400-1392048884_thumb.

post-116981-0-18027800-1392048889_thumb.

Link către comentariu

Frumoasa masina, jantele sunt foarte frumoase si ii vin foarte bine, cat mai multi km fara probleme :Driver:

Link către comentariu

:D mii de multumiri ,de asemenea.singura problema ii ca trebuie sa ai mare grija de ele..imediat le poti zgaria  :tuktuk:

Link către comentariu

inainte de a cumpara masina,proprietarul a facut resoftarea la un baiat care lucreaza la reprezentanta VW(daca m.a mintit el,mint si eu ,ma refer cu locul unde a facut resoftarea).din cate am citit si am auzit ,nu ii indicat sa pui mai mult de 25-30 de cp in plus doar din soft iar passatul meu are deja 35 cp.dar oricum tare ideea  :Driver:

Link către comentariu

Acum fara suparare dar din punct de vedere hardware e alt motor cel de 2.0 tdi. Sansele sa mearga softul de 2.0tdi sunt aproape nule.

 

Poate ai un soft de un tuner sau poate te-a mintit si nu ai niciun soft.

 

De unde stii ca ai 140 de cai? Ai facut dyno ceva?

Link către comentariu

Dar mai ales 320 Nm la 1800 ture :).

Lasa, astea conteaza mai putin. Tie sa iti placa si sa te bucuri de ea fara vreo problema :)

Link către comentariu

Poate s-o potrivi de la BMP dar nu cred nici eu ca poti pune softul de 2litri...

Oricum e frumoasa masina mai ales jantele!!!! :icon_bounce:

Sa o stapanesti fara incidente multi km!!!

Link către comentariu

cand am cumparat.o , a testat.o un mecanic si mi.a spus ca ii modificata,ce si cum(tin minte doar ca mi.a spus ca are 140 cp acum ,fiind comparativ cu motorul 2.0 tdi)...nu eram eu prea atent ,fiind entuziasmat de masina in sine.

multumesc. :beerchug:

Link către comentariu

Softurile sunt individuale pentru fiecare masina in parte. Nu se potrivesc de la o masina la alta, chiar daca avem de exemplu 2 masini cu motorizari identice si cu acelasi cod motor. Plus ca 2.0 tdi vine din fabrica cu VNT 17 (presiunea in turbo este de 1.35bari) si 1.9 tdi vine cu VNT 15 (presiunea in turbo este de 1.1 bari). La o presiune de 1.35 bari in VNT 15 turbina cedeaza pentru ca nu tine o astfel de presiune. 

 

Masina ta, ori este resoftata la o firma de profil, ori este stock (posibil ca persoana de la care ai achizitionat-o, sa minta!).

Link către comentariu

uite ca in fiecare zi inveti ceva.multumesc de explicatii.

ce ii sigur ii ca este resoftata.am condus mai multe B6 de 1.9 tdi dar nici unul sa traga asa.in mare..sunt tare multumit de ea

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Vrem si niste poze cu interiorul. Si te sfatuiesc sa faci ceva cu evacuarea, eventual niste tipsuri dragute pentru ca arata urat eveacuarea de b6 1.9, sunt tevile mult prea subtiri pentru gabaritul masinii.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

mersi tare mult.de cand am cumparat masina mi.am dorit sa le montez dar abia acum recent am reusit..am vrut sa fac o incercare eu,dar m.am lasat pagubas cand am aflat cat ii de demontat si tras fire... :tuktuk:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!