Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

Salutare, am şi eu o mică problemă la Jetta mea (MY2006, 1.9 TDI, Confortline): nu se închide uşa din stânga spate în momentul în care apăs butonul de pe telecomandă (inclusiv dacă încerc să închid uşile din interior, de la butonul de pe uşa şoferului). Din câte ştiu eu, uşa nu a fost schimbată, e cea originală şi până acum a mers perfect.

 

Mulţumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce a aparut "problema"; si sunt si prin Braila cu masina, nu prea cunosc pe nimeni aici cu VagCom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa mansonul dintre usa si stalpul B... mie imi era rupt un fir, problema rezolvata in 3 minute.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor!

An nou, probleme vechi....

Am un golf V 1,4 FSI si o problema care ma face sa ma uit crucis. Poate ma faceti si pe mine sa inteleg urmatoarea problema. Astazi am incercat sa inchid masina din telecomanda. Spun am incercat pentru ca usa din stanga spate nu se inchide. Asta nu ar fi tot... Daca tin usa deschisa si apas butonul de inchidere de pe telecomanda, dupa care inchid usa, aceasta ramane inchisa (cum ar fi trebuit sa fie in mod normal). Daca mai apas odata pe butonul de inchis, toate usile raman inchise, mai putin cea din stanga spate.

HELP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacuta usa, dar jos yala si reconditionata. .... sau inlocuita - dupa cum vrei tu.

 

se va remedia defectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am una dintre chei stricata, in sensul ca inchiderea centralizata nu mai rapsunde la comenzile de pe ea, led-ul se aprinde, in blocurile de masura nu se vede ca ar emite, nu am reusit de nici o culoare sa o mai sincronizez. Daca iau din dezmembrari o placuta electronica tot de golf 5 am sanse sa o invat pe masina mea? Conteaza anul de fabricatie sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da. Merge... dar asta presupune sa fie functionala... sa nu fie tot ca a ta.

 

Cauta de G5, Jetta, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, cred ca trebuie sa caut una care are codul ca a mea, am sapat pe net si vad ca se gasesc si doar telecomenzile, sa vad daca gasesc pe codul meu.

O intrebare, telecomanda chiar daca nu e sincronizata pe masina, ar trebui sa se vada in blocurile de masura ca emite?

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit de vanzare o telecomanda cu codul 1K0 959 753 N, codul de la a mea este identic doar ca difera litera din coada care la mine e G in loc de N, se poate sincroniza la masina mea?

DIfera cumva constructiv, pentru ca eu vreau sa atasez lamela veche la ea.

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva va rog sa-mi spuna daca pot folosi telecomanda cu N in coada seriei? De la reprezentanta mi-au spus ca e posibil sa mearga deoarece difera foarte putin frecventele, dar nu-mi garanteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in primul rand pe ce frecventa functioneaza modulul convenience de pe masina ta. In functie de asta iti cauti telecomanda. Nu conteaza ce revizie e telecomanda( ce terminatie are in PN), atata timp cat functioneaza pe aceeasi frecventa cu modulul convenience de pe masina ta se poate adapta.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pot verifica acest lucru, in care adresa, central convenience si mai departe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat prea ad-literam ce am scris mai sus, e valabila si reciproca, adica aflarea frecventei pe care lucreaza telecomanda. Cu putin noroc, sunt identice in cele mai multe cazuri :)

Dar, ca sa nu o mai lungesc:

Varianta simpla: te uiti la adresa 46, vezi PN-ul modulului convenience, apoi il cauti in ETKA, vezi ce coduri PR are alocate si vezi pe ce frecventa functioneaza.

Varianta si mai simpla: te uiti pe telecomanda ta si citesti frecventa scrisa acolo. CUm ziceam mai sus, sunt mari sanse sa fie aceeasi cu cea a modulului convenience. :)

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa verific din nou cau VAG-COM, in schimb am incercat azi si am fost la un centru de chei si l-am intrebat pe cel de acolo daca imi poate repara teleocmanda, ii zic eu ca nu mai emite, si se duce el la un aparat apasa butoanele de pe telecomanda si aparea frecventa pe aparat (434.6), de cate ori apasa pe vreun buton, deci teleocmanda se pare ca functioneaza, dar eu unul nu am reusit s-o mai sincronizez prin orice metoda descrisa pe internet, inclusiv cu vag-com, tin minte clar ca am sters intai ambele telecomenzi cu vag-com, si apoi trebuie reinvatate amandoua, cand apasam pe telecomanda asa zisa defecta masina nu reactiona, cea functionala se sincroniza imediat. E posibil ca centrala sa nu o mai accepte? AM sa incerc sa ma duc si la centrul de chei, mi s-a spus cu ambele chei si cu masina, si ca ma costa 50 lei, sunt foarte curios daca ei vor reusi. Ei cum fac acest lucru, tot prin mufa OBD sau au ceva echipamente in atelier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie ce metoda o sa iti aplice.

 

in blocurile de masura, pe 46 - vezi daca receptioneaza sau nu, cand apesi butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat pe 46, blocuri de masura grupul 010 apar acolo in al doilea camp 0000 cand apasam pe cate un buton de pe telecomanda functionala cate un 0 diferit se facea 1, la telecomanda defecta nu se intampla nimic raman toate 0. Deci care o fi adevarul??

 

Am si o alta problema:

 

Address 42: Door Elect, Driver       Labels: 1K0-959-701-MIN3.lbl
Control Module Part Number: 1K0 959 701 P    HW: 1K0 959 793 L
  Component and/or Version: J386  TUER-SG FT    1133
           Software Coding: 0000180
            Work Shop Code: WSC 00066 000 00000
1 Fault Found:

00096 - Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)
            012 - Electrical Fault in Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 98
                    Mileage: 50544 km
                    Time Indication: 0
 

 

ce este acest safe motor, ca usa de la sofer se incuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am si eu o rugaminte. Vreau sa imi pun inchidere centralizata la telecomanda sa am doua chei, am doar o cheie la masina, se deschide doar  din dreapta si decat sa fac butucii am zis ca mai bine imi fac si o dublura la cheie cu treaba asta. Imi e teama sa nu cumva sa pierd cheia. E o masina POLO 2001. Spuneti-mi va rog care sunt costurile pt inchiderea centralizata la briceag cu tot cu manopera. Va multumesc !

Modificat de polo6nnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat pe 46, blocuri de masura grupul 010 apar acolo in al doilea camp 0000 cand apasam pe cate un buton de pe telecomanda functionala cate un 0 diferit se facea 1, la telecomanda defecta nu se intampla nimic raman toate 0. Deci care o fi adevarul??

 

Am si o alta problema:

 

Address 42: Door Elect, Driver       Labels: 1K0-959-701-MIN3.lbl

Control Module Part Number: 1K0 959 701 P    HW: 1K0 959 793 L

  Component and/or Version: J386  TUER-SG FT    1133

           Software Coding: 0000180

            Work Shop Code: WSC 00066 000 00000

1 Fault Found:

00096 - Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)

            012 - Electrical Fault in Circuit

             Freeze Frame:

                    Fault Status: 01101100

                    Fault Priority: 3

                    Fault Frequency: 1

                    Reset counter: 98

                    Mileage: 50544 km

                    Time Indication: 0

 

 

ce este acest safe motor, ca usa de la sofer se incuie.

NU pe 10, ci mai incolo iti arata butoanele telecomenzilor invatate pe masina, vezi mai sus, unde e ceva cu cod in range, etc,,,,

@polo6nnn

Una chinezeasca cu 2 chei 100 lei, te mai costa sa tai lamele, sa adaptezi inca un cip si miontajul pe masina.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La group 011, fixed code, catch in code, alghoritm etc. imi da ok doar cand apas pe cheia functionala, in rest N/A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci telecomanda nu mai e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. dupa ce inchid masina din cheie la usa spate stg se mai aude un zgomot iar ledul rosu de pe usa sofer ramane aprins o perioada, dupaia clipeste (cum este normal). daca stau in masina si o inchid din cheie usa spate stg se poate deschide tragand de manerul din interior de 2 ori, ceea ce nu cred ca este ok ,restul sunt blocate . sa fie de la alarma(din fabrica) sau yala este pe duca?

mentionez ca a avut perioade cand isi revenea, mai exact cand era mai cald afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul de SAFE din broasca spate e pe duca, sau in cel mai bun caz, ceva lipituri reci pe broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua , tin sa precizez ca am folosit functia search si nu am gasit nimic asemanator , de aceea am decis sa fac un topic nou.

Detin o Jetta mk5 cu alarma aftermarket , aseara cand am incercat sa inchid masina din butonul de pe cheie nu s-a intamplat absolut nimic , butonul de deschidere a avut acelasi rezultat , nici macar functia coming home nu a intrat. Am incercat si cu cheia de rezerva , nimic . A trebui sa o inchid manual de la usa soferului. Momentan nu am cum sa ii fac o diagnoza . A mai patit cineva asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!