Jump to content

Cartec Trade


sfs86
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

 

Am dus luni, 03/02/2014 masina de la profil (VW passat CC) la reprezentata Citroen Pitesti pentru a-mi vopsi bara fata/spate. Le aveam zgariate din diferite evenimente si tot avand casco la Astra am hotarat ca e momentul sa ma si folosesc de el. Inspectorul de dauna mi-a spus sa nu merg la reprezentanta VW/Audi Pitesti  (euro tehno group) pentru ca nu au nu stiu ce contract cu ei..si va trebui sa imi platesc singur reparatia si apoi sa astept 2-3 luni pana o sa imi dea Astra banii, si mi-a recomandat ca service de incredere pe cei de la Citoren. Zis si facut. Am dus masina in service la Citroen iar ieri, joi 06/02/2014 m-au sunat sa ma duc sa o iau. Vopsitul a fost oki (parerea mea de necunoscator) dar ce sa vezi.. ornamentul de crom din jurul grilei era crapat exact pe mijloc iar scaunul de la sofer era destul de murdar de ulei (cred ca e ulei) - cum se poate vedea in pozele atasate. Intre timp a aparut si cel care mi-a preluat masina si mi-a spus ca in timp ce dadeau grila din fata jos pentru a demonta si vopsi bara nu stiu ce au facut (aici el a povestit 5 minute dar deja eram plini de nervi si nu am inteles exact ce a zis) si au rup ornamentul. Apoi mi-a zis ca isi asuma greseala dar problema e ca acel ornament nu vine separat, decat cu toata grila si bucata de bara din fata, piesa care e vreo 1200-1300 ron si ca e prea mult pentru ei ca sa o plateasca (ca daca ar fi fost 200-300 ron ar fi platit-o) si ca a sunat la inspectorul de danune Astra, individul care m-a trimis la ei, pentru a o trece tot pe factura/dauna curenta (ca si cum ar fi fost deja lovita de mine) dar el le-a spus ca se vede in poze ca ornamentul era intact si ca singura solutie ar fi ca peste 1-2 saptamani sa ma duc iar la Astra si sa fac un dosar nou ca si cum ar fi gasit-o lovita in parcare.

 

Ce imi recomandati sa fac in cazul asta? sau hmm ce ar fi fost de facut? Nu imi vine sa schimb toata piesa aia originala (grila+ornament+ o parte din fata a barii) cu cine stie ce piese mi-o trimite Astra sa pun in loc, pentru un ornament fisurat... si cu ce pot scoate petele alea din scaun?! De unde as putea achizitiona doar ornamentul de crom?

 

PS: in ziua de azi iti e si frica sa mai bagi masina in service.... :(

PS2: sper ca am postat in aria potrivita

 

-prima poza mi-a uploadat-o cu susul in jos nu stiu de ce

-am incercuit cu rosu piesa care trebuie sa o schimb pentru a beneficia de un ornament nou 

post-99157-0-12714500-1391777965_thumb.j

post-99157-0-95594400-1391777970_thumb.j

post-99157-0-73488500-1391778788_thumb.j

Modificat de sfs86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa iti deschizi tu inca un dosar de dauna pentru incompetenta lor? Poate sa fie si 5000 lei grila, a fost greseala lor.

Eu nu as accepta sa imi deschida dosar de dauna pentru o greseala facuta de cei din service. 

 

Cat despre scaun, o firma de detailing cred ca te poate ajuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu are rost sa iti faci tu inca un dosar pe casco din vina lor. Punei sa plateasca alta grila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o mult, mult mai rau cand am vopsit o masina. 

 

Nu accepta in nici un caz sa deschizi alt dosar sau mai stiu eu ce! au gresit, sa-si asume vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sa plateasca. La fel si pentru scaun, nu e problema ta cu ce se poate curata sau cum. Daca poti dovedi ca ei eu murdarit, e problema lor sa curete. Si vezi ca exista fel si fel de oameni si solutii de curatare, unii/unele fac mai mult rau decat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspectorii aia sunt spaguiti de catre servisuri incat sa te trimita la ei. Pe viitor nu mai accepta recomandarile lor. Eu am facut greseala asta mai demult si acum am remontat parbrizul pus de ei pentru ca incepuse sa ploua dupa 1 an de la schimbarea lui pe Casco, la servisul laudat de inspectorul lu' peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da intradevar asa vine grila....si costa!

post-2093-0-91821400-1391801501_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pffff nu cred ca o sa am ce rezolva cu cei din service.. ei au zis ca isi asuma dar nu au cum sa plateasca ca e prea mult.. si ca au aranjat ei cu inspectorul de dauna sa mi-o fac pe casco. O sa ma duc luni la directorul Astra pe Arges sa vad el ce parere are despre asta :lol:

 

acum problema mea principala ramane.. merita sa schimb grila originala cu ornamentu de corm crapat cu alta noua? (am auzit tot felul de poveste ca piesele aduse de astia de la asigurari sunt mult mai slabe ca si calitate decat cele din fabrica si ca exista sansa sa nu mai dea asa bine pe masina - sa nu mai fie in linie)

aveti idee daca as putea cumpara de undeva doar acel ornament de crom?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita schimbata, merita modificata :)

post-88462-0-54152900-1391851185_thumb.j

Modificat de Radu_Alecs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pffff nu cred ca o sa am ce rezolva cu cei din service.. ei au zis ca isi asuma dar nu au cum sa plateasca ca e prea mult.. si ca au aranjat ei cu inspectorul de dauna sa mi-o fac pe casco. O sa ma duc luni la directorul Astra pe Arges sa vad el ce parere are despre asta :lol:

 

acum problema mea principala ramane.. merita sa schimb grila originala cu ornamentu de corm crapat cu alta noua? (am auzit tot felul de poveste ca piesele aduse de astia de la asigurari sunt mult mai slabe ca si calitate decat cele din fabrica si ca exista sansa sa nu mai dea asa bine pe masina - sa nu mai fie in linie)

aveti idee daca as putea cumpara de undeva doar acel ornament de crom?!

 

Cum adica isi asuma dar nu platesc?

Acolo e vorba de o firma, e vorba de raspundere, totusi nu v-ati gasit pe strada. Greseala a fost ca ai dat un pas inapoi inca de cand ti-a propus varianta asta.

 

Sincer nu inteleg de ce ai mai stat pe ganduri. Asta se poate rezolva ori prin amenintari si cearta (de obicei), sau chiar prin ANPC. Nu e atat de greu, trebuie doar sa vrei.

Numai la noi in serviceuri se fac "intelegeri", ca doar suntem oameni. Si e 2014, sunt destule cai de atac si de rezolvare!

 

LE: Si daca o faci pe cascoul tau, acoperind greseala lor, tot tu vei plati mai mult la anul. Filantropia asta tot la buzunarul tau se duce.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschiderea de un nou dosar..."ca asa ai gasit-o in parcare" nu te va afecta pe viitor? in sensul sa iti creasca prima de asigurare?

Intreaba-l pe inspector ce efecte de viitor asre acesta solutie propusa de ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu, nu accepta nici o intelegere cu ei...sa iti schimbe ce au stricat !!! de ce sa platesti tu, pentru incompetenta lor??

Te asteptam cu noi detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am spus.. cu cei de la service nu am ce rezolva.. doar e Romania. Ei spus ca isi asuma dar sunt prea multi bani pentru un ornament.. si ca sa mi-o fac pe Casco daca vreau, ca au "aranajat" ei tot. Am vorbit cu Inspectorul de asigurari de Astra (cel care mi-a facut contractul Casco) si mi-a spus serviceul este obligat sa mi-o schimbe..si a ramas ca ma suna el.. inca astept  :) Ca o paranteza: acum 2 ani am avut o alta masina la reprezentanta Skoda Pitesti in service pentru nu simplu deviz, iar cand am fost sa o ridic imi lipseau cricu si roata de rezerva! O saptamana m-au plimbat de la un consilier la altu, director service, mecanici etc si degeaba.. nu m-am ales cu nimic.. mereu veneau cu alta scuza / justificare: ba ca nu au fost niciodata acolo.. ba ca cea originala era stramba si a trebuit schimbata si nu stiu ce au facut cu ea..

Cat despre organele care trebuie sa intervina in astfel de cazuri.. hai sa fim seriosi! Cel putin in zona mea, Arges, sunt varza.. am apela la OPC de atatea ori de-a lungu timpului si nici macar nu s-au obosit sa imi raspunda.

 

Cum am spus mai sus.. inghit in sec si trec mai departe (e usor sa zici ca nu ai accepta.. dar ce faci? lasi masina la ei in service cu lunile pana gasesc ei o solutie? - am nevoie de masina). Problema mea la momentu asta e.. de unde as putea cumpara alt ornament? aftermarket ca original vad ca nu se poate achizitiona doar ornamentul. Merita sa schimb toata acea piesa imensa pentru un ornament? Cei de la Astra mi-au spus ca in contractul pe care il am se specifica ca piesele pe care le aduc ei sunt / trebuie sa fie originale. Dar asa cum am mai spus.. am auzit tot felul de "povesti" ba ca piesele schimbate oricat de originale ar fi nu se mai potrivesc pe masina ca cele din fabrica.. ba ca sunt calitate mai proasta.. Tinand cont ca piesa cu ornamentul contine si grila si o parte din bara din fata parca nu m-as risca...

Sunt foarte interesat de un feedback in aceasta privinta. Mersi.

 

update: am trimis pozele cu ornamentul / scaunul catre Inspectorul Astra (cel care mi-a facut contractul nu inspectorul de dauna) care le-a trimis mai departe catre Directorul Astra pe Arges care a spus ca va lua legatura cu cel care mi-a luat masina in primite la Citroen.. astept un raspuns.

Modificat de sfs86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu a mers cu vorba frumoasa, incearca sa faci cum te-a sfatuit si colegul

paul_e88 cu amenintari, reclamati la OPC, ANPC, FBI si tot tacamul...poti oricum face niste reclamati la opc/anpc si fa presiuni pe ei, telefoane zilnice, drumuri la sediul lor si asa mai departe. partea urata, este ca trebuie sa iti pierzi timpul, dar nu ar trebui sa ii lasi asa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de acel element, putin probabil ca o sa il gasesti AM, nu chiar toate piesele exterioare se gasesc AM. Cel putin la scircco se gasesc doar pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu accepta sa o faci pe casco. nu declara aiurea (ca ai gasit-o in parcare) cand ambele parti implicate stiu ce s-a intamplat...poate declaratia sa se intoarca impotriva ta si casco sa nu despagubeasca.

nu te intereseaza cat costa, e problema lor. tu doar vrei sa ai piesa intreaga si originala. cine a spart-o sa plateasca in rate...nu e problema ta.

 

daca vezi ca nu ajungi nicaieri cu ei, mergi la OPC.

 

p.s. ar fi bine sa ai o hartie la mana in care se arata clar vina service-ului. declaratie de la ei nu cred ca iei dar o fisa de predare primire la finalul lucrarii in care sa fie trecuta problema.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as semna devizul de primire daca nu rezolva tot ce au stricat (+/- pata de ulei, posibil sa strice locul mai rau).

Fac o reclamatie la CSA, momentan nu merge linkul ca sa-l pun 

http://www.csa-isc.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=516&Itemid=122〈=ro (sectiunea completeaza formular).

 

Nu se rezolva nimic cu reclamatii Opc. Csa, etc ? Ma duc si la politie. Poate vede colegul "Jetta" postul si imi spune daca nu cumva intra la "Distrugere" fapta service-ului. Nu vreau sa platesc dauna provocata de ei, ci doar vopsitul. ce se intampla, imi sechestreaza masina ? Politia nu poate face nimic in cazul asta?!

 

Grilele after-market sunt dintr-un material mai slab calitativ, au clemele mai moi si si se pot rupe la montare/ demontare,  ca design si linie nu difera (asa mi s-a explicat de la un magazin de piese). As accepta si o grila AM (daca OEM nu se poate) dar sa o monteze ei, si sa o si vopseasca daca este nevoie.

Cand iei masina, verifica atent peste tot.

Modificat de Newby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da!

In cazul de fata se incurajeaza pe fata o frauda adusa firmei de asigurare, ceea ce nu e corect dpdv legal si moral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update: am trimis pozele cu ornamentul / scaunul catre Inspectorul Astra (cel care mi-a facut contractul nu inspectorul de dauna) care le-a trimis mai departe catre Directorul Astra pe Arges care a spus ca va lua legatura cu cel care mi-a luat masina in primire la Citroen.. astept un raspuns.

 

aseara m-au sunat cei de la Citroen (Cartec Trade) sa imi spuna ca o sa comande piesa si o sa ma sune ca sa ma duc mi-o schimbe (acum nu stiu daca doar ornamentul sau toata piesa mare) si ca o sa vada ce pot face si cu scaunul respectiv :D

 

PS: acum am emotii in legatura cu piesa pe care o sa mi-o aduca.. ce calitate o sa fie si cum o sa vina pe masina

Modificat de sfs86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da!

In cazul de fata se incurajeaza pe fata o frauda adusa firmei de asigurare, ceea ce nu e corect dpdv legal si moral.

 

poate nu am inteles eu bine... frauda se incurajeaza de catre service si se face daca asiguratul (colegul de forum) accepta sa declare ca a gasit-o in parcare avariata.

tocmai de aia am spus sa fie atent la declaratii, sa nu se intoarca impotriva sa.

 

piesa o monteaza cand le duci masina sau masina e la ei? verifica sa fie tot piesa originala, nu after-market.

scaunul se curata, nu e problema. doar ca trebuie curatat cu grija, fiind din alcantara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am scris in posturi... masina am luat-o de acolo joia trecuta pentru ca am nevoie de ea.. deci e la mine. ma voi duce cu ea la ei cand le vine piesa. cum pot verifica daca piesa e originala? unde trebuie sa ma uit? :D

cat despre tapiterie, eu am mai fost anul trecut la o firma sa mi-o curete (aici in pitesti) si nu pot spune ca am vazut vreo diferenta majora  :)) 

si primavara asta intentionez in a ii spala tot interiorul / curatat tapiterie dar nu stiu exact unde.. nu cred ca sunt prea mult firme profesioniste in pitesti (sau nu stiu eu de ele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu legat de piesa? Pe spatele ei are stantat un cod si sigla vw/audi. Daca vechea piesa e la fel pe spate sigur e originala, s-ar putea sa aibe ultima litera schimbata ceea ce nu este nicio problema, inseamna ca este o piesa revizuita (mai buna decat ce aveai tu) dar putin probabil sa gasesti asta deoarece nu e o piesa mecanica ca sa vina cu imbunatatire.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

cat despre tapiterie, eu am mai fost anul trecut la o firma sa mi-o curete (aici in pitesti) si nu pot spune ca am vazut vreo diferenta majora  :))

si primavara asta intentionez in a ii spala tot interiorul / curatat tapiterie dar nu stiu exact unde.. nu cred ca sunt prea mult firme profesioniste in pitesti (sau nu stiu eu de ele).

Alcantara daca este curata, degeaba o cureti...nu se observa ceva deosebit.

Cand este murdara si se curata, diferenta se vede, uite aici un exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!