Jump to content

Faruri G7


codz
 Share

Postare recomandată

Deschid topic separat considerand ca sunt multe intrebari despre farurile de pe G7, toate amestecate prin topicul de "impresii", avand in vedere ca vorbim de trei modele de faruri, a) halogen, b) (bi)xenon non-AFS cu DRL pe bec halogen si  c) (bi)xenon AFS cu DRL pe LED (U-shaped).

 

Daca se pot muta aici posturile referitoare la faruri care au fost postate deja in topicul http://vwforum.ro/topic/102466-golf-7-impresii-generale-ale-posesorilor/ ca sa nu o luam de la capat.

 

Pentru cei care au intrebari, posesori sau viitori posesori de Golf 7, ar fi bine sa fie toate la un loc, clare, ce fac, cum fac, ce nu fac, ce becuri sunt, cum se inlocuiesc, ce se poate pune AM, cum e cu spalatoarele, apa calda, rece, ingheata, nu ingheata, poze, scheme samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bună ideea deschiderii acestui topic... si eu am studiat mult pe youtube modul in care lucrează farurile. Si am ajuns la concluzia că o dotare foarte folositoare care poate fi pusă pe Golful 7, este Dynamic Light Assist, care dacă detectează o masină in sens opus, sau că merge in față, modifică lumina in sensul că face un con de umbră ca faza scurtă unde e masina respectivă, si pe lateralul drumului, lasă faza lungă.

E una din optiunile la care cred că nu o să renunț din configurație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre lumini la Golf 7

 

extras din "SSP517 The Golf 2013 Electrical System" si "SSP521 The Golf GTI GTD 2013"

 

hcv5.png

9rsh.png

u9f7.png

byp5.png

93zk.png

g4ya.png

szvm.png

Modificat de Panda11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea ambientala de pe usile fata (manere, fata de usa, praguri) este doar la GTI/GTD, nu ? (eu asa stiam) In materialul de mai sus nu specifica ca ar fi in functie de echipare. La proiectoarele cu led scrie clar ca e doar la GTI/GTD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea ambientala (manere, linia pe usa, picioare) este incepand cu HL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea de la praguri e doar la GTI/GTD, cea de pe usi e doar la HL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
golf7 r-line<>

Are cineva idee ce tip de becuri avem in proiectoare si daca se pot schimba cu unele cu Led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar căutam variantă de LED care să nu dea eroare pentru semnalizarea din far... cred că schimbă foarte mult aspectul, mai ales că in rest sunt LED-uri

Adică asa ceva :) 

Ati găsit vreo variantă calitativă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru varianta de far cu bixenon non-AFS cu DRL pe halogen a gasit cineva ce tip de bec este pentru DRL? Este PW24W sau nu? Pe site-ul Osram asa ar zice (desi ei nu fabrica acest tip).

 

Am observat ca DRL-ul are doua intensitati, daca este cu adevarat PW24W, care are un singur filament, inseamna ca face treaba asta din voltaje diferite.

 

Apropo, pentru cei fara xenon becul DRL este H15 15/55W pentru care exista diverse variante.

post-1145-0-90794100-1396509867_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de clara treaba, a mai fost postat farul de G7 in alt topic, deci DRL-ul este PW24W

post-1145-0-61461100-1396609090_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A gasit cineva bec de DRL LED (PW24W) sau unul mai alb pentru xenon fara DRL LED?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare, daca stie cineva. Se poate face upgrade usor la un Golf ce va veni cu Xenon cu DRL halogen la faruri Xenon cu LED (angel-like)? Thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu sunt interesat ce implica un transplant de faruri cu bixenon, merge doar cu plug&play sau mai e nev de un comutator cu "AUTO"  si ceva codari cu vag-com, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa fie doar plug and play si nu are nicio treaba cu comutatorul de lumini. In primul rand este nevoie de senzor de autoleveling care se pune pe puntea spate (ok merg si fara, dar nu se mai pot regla din comutatorul pt halogene). Posibil la G7 sa fi revenit la 2 senzori, desi nu cred. Apoi daca sunt farurile cu AFS ele necesita un calculator pt a functiona corect adaptivul. La platforma anterioara era necesara schimbarea centralei electrice.

 

Asta presupunand ca farurile sunt complete:

Bulb Igniter  8K0-941-597-E
Leveling Module (AFS)  3D0-941-329-A
Power Module for Day Driving Lights 4G0-907-697-F
Xenon Headlight Bulb  N-107-218-05
Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intrebare: care este diferenta dintre 'avertizor pentru scaderea nivelului lichid de spalare parpriz' asta este la bixenon simplu SI 'indicator pentru nivelul lichidului de spalare parpriz' asta e pentru bixenon LED? Care este diferenta intre ele, daca e? Pentru ca am vazut in configurator, peste tot unde e vb de bixenon simplu se foloseste 'avertizor' iar unde este bixenon LED este 'indicator'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e vreo diferenta. Eu am bixenon adaptiv cu DRL LED si tot ce face acel senzor este sa aprinda un martor in bord, atunci cand nivelul este scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos. Poate ne spune so cineva cu DRL normal cum e si ce face acel indicator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In opinia mea este doar o eroare de traducere. Am DRL simplu (fara LED) si indicatorul se aprinde cand scade nivelul lichidului de spalare parbriz. De asemenea, problema este anunta si pe display-ul central - Meniu Car.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa existe pe VAG un indicator care sa iti citeasca nivelul propriu-zis al lichidul de spalat. Strict la minim se aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am faruri bixenon cu led , am o curiozitate stie cineva se pot activa si cealalta parte a ledului in far adica celalat U sa arate la fel ca R am vazut un GTI asa e drept era tuning de la ABT pe el, dar farurile erau tot ale GTI cu linia rosie prin ele , deci nu au schimbat farurile :P , Multam !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Doar farurile de R au led-uri acolo. 

Ce ai vazut tu probabil erau CGI (computer generated imagery).

 

Realitatea:

abt-volkswagen-golf-gti1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!