Jump to content

Faruri G7


codz
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Chinezarii. Nu as pune asa ceva pe masina. E ca si cum ti-ai cumpara ochelari de vedere, de la obor din cos....nu o sa vezi nimic cu ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-ti linistit cele de la Osram. Sau nu pune nimic. Chinezismele sunt facute sa arate bine, dar nici macar cu HID nu o sa lumineze mai bine decat farurile cu halogen stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi le-as pune pe cele de la Osram, dar stau in cumpana din cauza fiabilitatii. Vad ca sunt probleme cu ele.

@4smokeLa cat timp de la montarea farurilor a aparut problema si ce garantie se ofera la ele?

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiM la mine a apărut problema cu faza lunga cam la un an de la achiziționare. farul a fost schimbat cu altul nou pe garanție. pe faza scurta nu au fost probleme. garanția este de 2 ani. din câte știu (asta din cât am apucat sa ma documentez) este singura varianta de far xenon omologata, deci legala pentru G7. restul sunt ilegale. se specifica și în descrierea lor ca sunt pt uz off road, adică nu pe drumurile publice. plus ca asa cum spunea un coleg mai sus, riști sa lumineze mult mai slab decât halogen ul. eu le-am luat fix pt ca merg f mult noaptea și cu riscul de a ma repeta, nu regret alegerea făcută. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@4smoke știu că ai mai zis de o problemâ la scurt timp după ce le-ai montat. Era ceva în funcție de turația motorului. S-a rezolvat acea problemă?

De asemenea, de ce tot spuneți de aceste faruri Osram că sunt xenon, când pe site-ul producătorului scrie că sunt full-led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.05.2020 at 3:17, F l o r i n a scris:

Chinezarii. Nu as pune asa ceva pe masina. E ca si cum ti-ai cumpara ochelari de vedere, de la obor din cos....nu o sa vezi nimic cu ele. 

Se gasesc niste kit-uri led pe AliExpress de bat la fund faruri de fabrica. Simple, cu clapeta pentru lumina de intalnire.

Au ajuns sa fabrice reflectorul si lupa destul de ieftin.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spiderman07

@Madalin Neagu nu fa greseala sa le cumperi. am cumparat eu asa ceva: https://www.accesoriiautotuning.ro/faruri-3d-led-volan-dreapta-compatibil-cu-vw-golf-vii-2012-2017-r-line-led-semnalizare-dinamica/5991057-1/  nu seamana cu ce vrei sa pui tu, dar tot aftermarket sunt.

Concluzie: efectiv nu vezi noaptea pe unde mergi. vad mult mai prost fata de stock. singura chestie frumoasa era ca semnalizarea era dinamica si lumina de pozitie era acel U ca al golf R si arata misto pentru poze. in schimb nu vedeam nimic pe drum. foloseam faza lunga incredibil de des. si aia abia mergea. de atunci sunt fericit cu stock. sper sa am bani o data sa pun OSRAM. am prieten cu skoda octavia cu xenon din fabrica si sunt perfecte. stiu ca nu o sa fie la fel dar macar pe aproape sper.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiM la început una dintre mufe nu era fixata bine. mufa farului are niște piciorușe în care întra mufa tata și era f apropiați, nefăcând contact bine. am rezolvat depărta d cu șurubelnițe puțin piciorușele. referitor la faptul ca toată lumea spune ca farurile de la osram sunt cu xenon, asa este. folosesc bec D8s de 25w (de asta sunt omologate și nu îți mai trebuie spălător de far. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am gasit sa cumpar un far halogen, al meu are probleme-prima data s-a aburit apoi a inceput sa se crape de la margine.Cel nou are codul  5G1941006E, fabricat 12/2016,al meu acelasi cod dar fara E, fabricatie 10/2015.Pozele pe care le-am primit nu sunt foarte clare, in plus trebuie sa fac un drum destul de lung ca sa le compar si cu masina asta care nu o folosesc eu. Stie cineva daca exista diferente intre ele ca design,oglinzi, prindere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul 5G1941006 sa inocuit de 5G1941006E... farurile sunt identice, problema este sa nu fie la fel de rau ca alt tau, in ceea ce priveste compatibilitatea nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai nou, fabricat 12 2016,vanzatorul l-a schimbat pentru ca a montat faruri led.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 5/25/2019 at 12:18 AM, 4smoke said:

@mihai_tmnfăcut proba în seara asta pe drumul spre Craiova. Las mai jos un link cu video

 

salut , ce tip de far ai avut inainte ? Bat bine tare desi au un singur dezavantaj la faza scurta ... faptul ca taie brusc lumina mai ales pe lateral ... nu e treptat ca sa spun. Daca iti iese ceva in fata, nu mai ai timp sa vezi sau sa eviti decat daca esti foarte atent ... Necesita codare ceva sau sunt plug&play ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic acel cut-off line este versiunea corecta de iluminat. Faptul ca pana acum era realizat foarte greu se datora surselor de lumina care nu se puteau focaliza corect. Filamentul sau descarcare cu gaz, nu are forma punctiforma.

Acea scadere progresiva a luminii in lateral poate sa deranjeze in anumite cazuri, atunci cand esti in unghiul respectiv.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu @IRONICK, doar ca după gusturile mele, aș mai ridica farurile puțin, și în continuare nu ar deranja, însă ar avea de castigat la distanta de iluminare si ar fi "pierderea" din lumina in intuneric mai progresiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Nenciu Victor Scuze ca raspund asa tarziu. Efectiv nu mai am timp de nimic :)). Farurile sunt plug and play. Nu necesita nicio modificare la partea electrica, nu au nevoie de spalator de far pt ca sunt de 25W si inaltimea se regleaza in continuare din rotita de langa blocul de lumini. Singura chestie care difera fata de farurile OEM este ca mai cuplezi un fir suplimentar la baterie. Nu stiu pt ce este, dar este. Inainte de farurile Osram am avut halogen cu oglinda....nu exista termen de comparatie.

Seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, pentru ca varianta unui retrofit la faruri cu LED pica (complicat și cost), vreau sa schimb “sticla” farurilor, am incercat polish și nu merge, au microfisuri și chiar unele crăpături datorită cărora fac condens.

 

Cineva îmi spunea sa iau niște faruri sh cu sticla perfecta și sa înlocuiesc sticla la ale mele. Poate fi făcut?

 

Nu as vrea sa iau doua faruri cu totul din moment ce ale mele (Xenon fără LED pe DRL, cu halogen pe cornering) functioneaza și ar trebui sa le arunc pe astea originale.

 

Apropo, s-a găsit varianta plug and play varianta LED pentru becul de DRL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot desface farurile, dar nu este usor. Ai nevoie de feon industrial, îndemânare, etc. Eu zic sa iti cauti altele originale sh bune si sa le montezi direct 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz Geamul se poate dezlipi foarte simplu bagand farul intr-o cutie ,faci o gaura laterala cutiei si cu un feon industrial bagi aer cald,se va desprinde foarte usor insa chiar geamul e problema farurilor astea,nu vei gasi sh in stare buna si ieftin.Grija mare ce cumperi,multi vand faruri lustruite,in poze arata bine dar in realitate nu sunt.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

O intrebare: stie cineva daca asa e normal, sa stea aprinsa doar banda de leduri exterioara, sau e o problema?

Mentionez ca e un golf 7 2019 bluemotion

 

IMG_0335.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, George9 said:

Salut!

O intrebare: stie cineva daca asa e normal, sa stea aprinsa doar banda de leduri exterioara, sau e o problema?

Mentionez ca e un golf 7 2019 bluemotion

 

IMG_0335.jpg

Nu se deschide poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus-o pe imgur acum : https://imgur.com/a/9LaVZEK

 

On 22.11.2020 at 17:29, dercos a scris:

Basic, Mid sau Top?

Mid, am dat un search pentru piese dupa seria de sasiu si mi a dat codurile astea doua pt faruri: 5G1941773  5G1941774

Mentionez ca nu sunt adaptive pe curbe, dar isi regleaza inaltimea automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!