Jump to content

Faruri G7


codz
 Share

Postare recomandată

Tnx de info,  pai la asa lista de modificari mai pun ceva si fac retrofit la xenon oem de 7 fara facelift :), credeam ca e ceva plug and play, imi placea drl-ul cu led.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Malin C. Melinte

Salut baieti !

Sunt posesor de MK7 cu faruri halogen si nu sunt deloc multumit.Caut o solutie de retrofit spre xenon entry level,dar pana in 2500 de lei.

Mi-a sarit in ochi aceasta oferta https://www.vagstore.ro/cumpara/set-faruri-lupa-retrofit-xenon-si-led-drl-vw-golf-vii-5g-541

Ce parere aveti ? Ar fi o solutie buna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt oricum faruri oem. Scrie si acolo ca pt faza lunga si scurta este bec H7. Sunt oem-look, dar cam atat. E o solutie vizuala ca sa arate ca cele oem, au si lupa. Eu zic ca merita, dar fara improvizatii de a pune xenon, ci sa ramana halogen cu lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

de genul mi-am pus eu saptmana trecuta. doar ca cu linia silver la faruri pentru ca grila e silver. farurile sunt super ca design. DRL-urile arata super, faza scurta bate bine, cea lunga bate bine. ele au slot pentru bec de cornering dar nu este cablaj in interiorul farului pentru el... alte detalii da-mi PM si te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

*

Salutare tuturor

Sunt nou pe forum si sunt posesor de  G7. Nu reusesc sa aprind farul complet. Imi poate da cineva cateva sfaturi ?

Multumesc !

Screenshot_20181105-180826.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica complet ? adica nu se aprinde becul xenon ? ai ceva erori ? il lasi pe Auto sau pe ce ? sau te referi la ambele U-uri.....la DRL

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erori nu.Ma refer la ambele U-uri. ?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! 

Daca nu imi apare functia DRL....care ar fi problema ?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Atunci cand folosesc luminile pe AUTO , mai ales cand se intuneca afara, odata cu faza mica se aprind automat si proiectoarele de ceata.Stie cineva cum sa fac sa nu se mai aprinda ambele proiectoare de ceata cand folosesc  modul Auto ? Cel putin mi-as dori ca pe modul AUTO sa se aprinda proiectoarele de ceata doar cand semnalizez sau cand virez, asa cum functioneaza cand comut manual pe faza scurta :)

Modificat de Tzukinik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/6/2018 at 6:07 PM, bogdan.andrei said:

Erori nu.Ma refer la ambele U-uri. ?

Ambele U-uri nu vei putea sa le aprinzi pentru ca doar farurile care au echipat modelul R au si la U-ul interior led care se aprinde (pe langa semnalizarea din far tot cu led).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/27/2018 at 3:27 PM, clau_j17 said:

ATENTIE aceste becuri LED de la Philps nu sunt pentru drumuri publice, sunt facute pentru curse, raliuri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua 

Am un Golf 7, 1,6 TDI, 105CP, an 2014 cu faruri normale halogen. Are cineva idee care ar fi siguranta pentu far stanga faza scurta? Nu functioneaza faza scurta si-mi apare si eroare in bord. Am schimbat becul si tot nu functioneaza, dupa care m-am gandit sa verific la baterie cu un fir separat becul vechi, constatand ca e Ok. As verifica si siguranta inainte sa ajung la electrician, dar nu gasesc pe net o schema, ceva care sa ma indrume spre siguranta respectiva. .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar la mine nu arata schema sigurantelor asa cum apare in postare(dealtfel postarea e din 2007). Probabil nu e schema de la Golf 7.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti inversa sigurantele alea mari de 40A (verzi). Aia incercuita e: F31 JCASE ® 40 Exterior lights, left iar cealalta e pt Exterior lights, right (conform manualului).

Si vad ca la cea de 10A care e incercuita scrie: F8 MINI ® 10 Light switch (dipped headlights), rain/light sensor, electronic parking brake.

Poti incerca sa interschimbi si aici 2 sigurante, dar cred ca problema ta e de alta natura daca zici ca doar becul de faza scurta nu merge.1.thumb.jpg.546c81f341cb26d49b4288bf739c4614.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mai are cineva problema asta? Dupa ce am spalat masina ambele faruri s-au aburit pe jumatatea de jos.

IMG_3729.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare! și-a montat cineva pe mașină farurile de la Osram? 

am văzut ca vin în 2 variante:

LEDHL104 și LEDHL103 (din ce am înțeles unele vin cu xenon, altele cu led sau halogen) 

Eu personal le-am scris celor de la Osram și am înțeles ca farurile vin cu tot ce trebuie (becuri mufe etc) sunt plug and play, iar dacă ceva se defectează trebuie schimbat tot farul, nefiind posibilitatea înlocuirii becurilor. 

Ma interesează în principiu care e diferența dintre cele 2 modele și care se pot monta în locul farurilor mele, care sunt halogen. 

las și un link, poate ajuta:

https://www.osram.com/am/ecat/LEDriving headlight for VW Golf VII-LED headlights-Cars-Automotive Lighting/br/en/GPS01_3113435/PP_EUROPE_Europe_eCat/ZMP_4059103/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fain...dar sunt cateva probleme.

1) Conform legii, in Romania, nu ai voie sa circuli cu echipamente de iluminat neomologate, astea nu stiu daca sunt omologate

2) Farurile cu LED/Xenon trebuie sa aiba auto-leveling cu senzori de inclinatie a masinii , si care regleaza automat inaltimea farurilor

3) Farurile cu LED/Xenon trebuie sa aiba sistem de spalare 

4) Pretul , din ce am vazut ete de aprox 900 de euro "la reducere"

5) Daca se strica ceva, se schimba cu totul... asta nu e foarte distractiv, la pretul asta.

Punctele 2 si 3 nu stiu daca au neaparat de a face tu tehnologia LED/Xenon sau cu intensitatea luminii (mai mare la acestea) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctele 2 si 3 nu sunt 100% corecte. Pe Leon am avut faruri full LED fara spalatoare, dar reglabile automat pe inaltime, si pe actuala am tot full LED si nu doar fara spalatoare ci si fara reglare automata a inaltimii.

Necesitatea spalatoarelor de faruri tine de puterea farurilor, nu de tehnologia lor. Tot ce e peste o anumita intensitate obliga la spalatoare, chiar daca sunt halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Led si nu am spalatoare, asa am configurat-o. Si dupa aproape 1 an de utilizare nu pot sa spun ca le simt lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auto-leveling ai ? Sau poti regla manual inaltimea farurilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!