Jump to content

Faruri G7


codz
 Share

Postare recomandată

  • 4 months later...

La mine, xenon normal fara DRL LED, cand dau in marsarier noaptea se aprind ambele lumini de viraj, H7-urile din faruri (cel care se vede intre stins drl si xenon in video-ul de mai sus dar se aprinde numai cand iei viraj la viteza mica), pentru a da o mai buna vizibilitate all around. Mi se pare un lucru foarte util.

 

La cele cu halogen ce se aprinde in fata cand se da in marsarier pe timp de noapte (cu faza scurta aprinsa respectiv)?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cuplarea R se aprind luminile de cornering. Ma astept sa fie la fel si la cele cu halogen pentru ca si acelea au cornering by default, din ce stiu.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se aprind si la bi-xenon cu drl la cuplarea marșarierului chiar daca ai si farurile de ceata aprinse de asemeni corneringul funcționează si cu farurile de ceata aprinse ceea ce este un plus , părerea mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la halogen se aprind proiectoarele la cuplarea in marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Vin si eu cu o intrebare (daca s-a mai discutat imi cer scuze) La masinile cu faruri halogen (farurile simple-baza ca sa zic asa) se pot monta bi-xenon? E unul din lucrurile ce l-am dorit dar nerabdator din fire am luat masina care era pe stock ( la configuratia mea mi-au dat termen de livrare 3 -4 luni ) si e varianta Match (nu Edition) cu 1.6TDI

Modificat de razvanrudy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare ca m-am zapacit de tot citind acest topic :)

Farurile bi-xenon simple au functie de cornering sau nu?

 

Intreb asta pentru ca in configuratorul de GOLF exista urmatoarele optiuni:

1. FARURI BIXENON la 900 Euro unde nu scrie nimic de cornering

 

Faruri Bi-Xenon

  • ajustare dinamica a fasciculului luminos in functie de viteza
  • reglare automata pe inaltime
  • instalatie spalare faruri
  • avertizor pentru scaderea nivelul lichidului de spalare parbriz

2. FARURI BIXENON cu LED la 1336 Euro care au

  • ajustare dinamica a fasciculului luminos la virare

3. Cu pachet Technology la 1200 Euro care pe langa altele are 

  • faruri bixenon cu ajustare dinamica a distantei de iluminare si functie de cornering

Deci exista Bi-Xenon si adaptive si neadaptive???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cele ieftine nu au adaptativ iar DRL-ul este pe halogen. Cele scumpe au adaptativ si DRL pe LED. Cele din pachetul Technology sunt cele ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o fi schimbat configuratorul daca ce ai pus tu e copiat de acolo. Desi nu cred. Pachetul Technology intotdeauna (de la crearea lui si introducere pe piata a lui G7) a avut bixenon din ala ieftin

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D-asta imi da si mie cu virgula pentru ca nu sunt cu DRL LED si totusi scrie de cornering...ma gandeam ca sunt 3 tipuri de faruri Bi-Xenon pana la urma..

O sa ma interesez la dealer, sper doar sa imi poata spune cineva clar DA sau NU :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cornering e altceva fata de adaptativ. La cornering se aprinde un bec in far, la viteze mici. Adaptativul face, la peste 30km/h, stanga/dreapta cu fascicolul de xenon. Altceva fata de cornering...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult marketing, de aici si confuziile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti , intr-o saptamana imi vine golfu si o sa vina cu halogen nu cu xenon... Am gasit la dezmembrari faruri cu xenon si calculatoare si etc .Se poate monta plug&play daca cumpar farurile cu calculatoarele sau ii mai complicat ?Nu prea imi plac farurile astea cu halogen si as vrea cu lupa si led .Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ai comandat direct? Ieseai mai ieftin si era un produs nou cu garantie si totul facut cum trebuie din fabrica.

Asa arunci la gunoi garantia daca te apuci de o asemenea modificare si e mult de desfacut la masina.

 

Trebuie si senzor de autoleveling, calculator central de xenon pt AFS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care aveți farurile cu AFS, o chestie foarte ciudată, dacă vă apare ERROR: BEND LIGHTING (AFS) prima oară verificați, că probabil e ars unul din halogenele de viraj din lateralul lupei. M-aș fi așteptat să spună exact că e unul din becuri, nu să dea eroare pe tot sistemul de cornering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - din pacate cam asa se comporta la majoritatea VAG-urilor cu faruri adaptative

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are cum sa dea eroare de bec ars deoarece acel bec nu este alimentat de centrala electrica si de calc din far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca spuneti ca asta e explicația tehnică nu vă contrazic, dar tot nu mi se pare normal să nu poată sa identifice problema exact. La fel cum mă deranjează (off-topic) că nu au fost in stare să pună o notificare când incepe regenerarea DPF-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 32000 de km, un an jumate, si mai ales dupa ce a fost pe serpentine cu 4motion :))

Pana la urma e un amarat de h7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare  am si eu o noua problema aparuta de vreo 2 saptamani , xenonul de pe stanga a inceput sa se stinga pt o secunda gen dupa care se reaprinde , si repeta situatia de mai multe ori , ultima data acum cateva zile am condus in noapte  20 min si sa stins si reaprins de vreo 8 ori , adica disco ambulanta  ;) , de asemenea mai am o intrebare off va mai merge tapalk ca la mine nu mai merge demult pe IOS :o gen din ianuarie . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica becul intai

tapatalk - deocamdata nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este becul ca si pe faza lunga are aceeasi simtoma , asta era ideea daca cineva sa lovit de aceeasi simtoma ca altfel trebui demontata jumate de masina sa scot becul , cu asa talent le-au facut , singura solutie ar fi sa schimb becurile intre ele -_- , inca o intrebare la halogen le schimbam mereu ambele daca murea unul , oare asa trebui si la xenon la 170 euro becul :o , am gasit ceva, aceleasi becuri de la Philips la oferta cu 50 de euro bucata D3S , ciudat este ca masina are 2 ani jumate si osram lasa garantia 5 ani pe becuri aia imi da un pic cu virgula , dar asa cum a mai spus un coleg pe aici dupa ce ti-au vandut masina restul este can can si noroc ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!