Jump to content

Passat B6, tremura in mers cu Cruise Control activat


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Stare de fapt:

Treapta a VI-a, sa zicem la 100 km/h pusa pe cruise control.

Din maneta setez sa creasca viteza la oricat peste 130.

masina accelereaza pana spre 125 cand o apuca o trepidatie a intregii caroserii.

Trepidatia se potoleste imediat ce ajunge la 130 (fie ca ramane acolo ca asa am setat viteza, fie ca viteza creste pana la cat am setat)

Se manifesta DOAR cu cruise control si doar la 125-130, undeva in jurul turatiei de 2200-2500.

Cand fac aceeasi figura da' cu pedala...nici o problema.

Ghici ghicitoare?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM avut aceeasi "senzatie", ai grija pe unde mergi pe cruise. La mine s-a intamplat sa activez cruise exact pe o bucata mai proasta de drum si a inceput "sa trepideze"; DOAR catorica carosabilului ! L-am dezactivat rapid si dupa ce am mai mers un pic l-am reactivat si apoi am facut legatura cu calitatea drumului :lol:. Asa ca poate nu ingrosi problemele la PAssat cu una noua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine s-a manifestat de vreo cateva ori asa dar nu m-am agitat. Am pus-o pe seama faptului ca motorul era subturat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai pus un tester pe ea? E posibil sa fie de la throttle position sensor care sa aiba o problema intr-o anumita plaja? Ar trebui sa testezi si in mers si sa vezi daca nu apare ceva eroare gen "implausible value".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca niciun service nu e amplasat in asa fel incat, presupunandu-se ca gasesc consilierul dispus sa iasa din barlogul cald, sa gasesc o strada, sosea, autostrada suficient de curata si libera incat sa accelerez masina de cateva ori pana la 140...

Asa ca astept primavara si sper sa nu fie gropi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

ai gasit explicatia?si eu am un 4motion cu aceleasi probleme si nu stiu de unde sa incep.am inlocuit ambreiaj si volant la 92000 km,la 95000 km primele 2 injectoare si la 105000km urmatoarele 2.acum am la 2400-2500 o vibratie puternica in toata caroseria cand sunt pe tempomat.la condus fara tempomat nu se simte.ai gasit vreo explicatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap

suport motor bulit

picture this: suportul e din aluminiu, surubul de fixare din otel!

A fost suficient ca..undeva...candva..sa fie strans mai tare decat trebuia si sa se buleasca filetul.

Sau..cum zice si Vlad..diferenta de material predispune la jocuri.

Asa ca...tine minte ordinea asta: Vlad-constatare-comandare-inlocuire-platire..Nu mai stiu cat a fost ca eu am schimbat si nusce bucsa antiblablabla..care a costat vreo 1300 ron (300 bucsa 1000 manopera, ca se cam face masina bucati pana se ajunge la ea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare! 

 

Am o problema cu Passatul meu B6, motor 2.0 TDI BKP. 

 

Problema este urmatoarea : 

- merg pe autostrada, accelerez pana la 130 km/h sa zicem, si activez Cruise control. Daca in fata mea intra vreunul in depasire, sau merge mai incet, trebuie sa franez si sa reduc viteza. Aici apare problema : intrucat cand apas frana, tempomatul intra in stand-by, iar atunci cand il activez si motorul incepe sa accelereze singur, masina tremura de parca n-ar mai avea combustibil (cum era la Dacia lui tata cand ramanea fara benzina). 

DAR, exista un dar. Daca nu reactivez tempomatul, si accelerez din pedala, masina merge normal, fara sa trepideze. 

Mentionez ca nu mi s-a intamplat o singura data si ca pe vagcom nu iese nimic. 

 

PS : am cautat subiectul e forum, dar nu l-am gasit. Daca exista pe forum, rog un link si stergerea postului. 

 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur  este o problema de subturatie, uite-te la turometru si daca e sub 1500 asta e ,asadar trebuie sa schimbi o viteza inferioara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei,

E absolut normal ce se intampla, dupa cum a spus si colegul mai sus, e problema de subturatie. Tempomat-ul memoreaza viteza setata si accelereaza pana ajunge acolo... daca prin frana scazi viteza prea mult, se cere o treapta inferioara. Daca doar activezi din nou cruise control fara sa schimbi treapta, masina o sa accelereze de la 90-100 spre exemplu la 130 in treapta a 6-a, de aici si tremuratul.

Cand accelerezi din pedala, o faci treptat, tempomat-ul o face mai agresiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jeetrink, @razvanik.

 

Mersi pentru pont. Sincer sa fiu nu ma gandisem la chestia asta. Acum, de exemplu, ultima data : tempomat la 130 km/h, frana pana la 110 km/h. Reactivat tempomat=> trepidat. Accelerand cu pedala => mers lin si cursiv. Adica, nu m-am gandit la faptul ca tempomatul accelereaza mai agresiv si de acolo trepidatiile. 

 

O sa verific astazi! 

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomatul incearca sa accelereze repede. Ca si cum ai pune pedela la fund. Daca motorul e subturat atunci o sa vibreze . Poti incerca (desi nu e recomandat) sa accelerezi puternic in situatia descrisa de tine apasand pedala de acceleratie. Probabil o sa faca  la fel. 

De asemenea verifica daca rotile sunt echilibrate corespunzator. Vibratiile mai pot fi cauzate si de volant. (cred)

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cutie automata nu ar trebui sa faca asa si referitor la vitezele care spui tu ma gandesc ca daca ai cutie manuala si este la 130km/h esti in a 6`a daca scazi pana la 110km/h ar trebui sa fie si acolo o viteza ok pt un demaraj la maxim in a 6`a, dupa mine nu ar trebui sa faca asa. Cum zic colegii de mai sus sa fi atent la turatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având în vedere că în ultimul post ai vorbit de viteze de peste 100 km/h, comportamentul motorului la activarea tempomatului nu este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia este manuala, 6 trepte. Si da, in treapta a sasea a facut chestia asta. Acum, cu zapezile astea nu am unde si cum sa incerc. Dar o sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutam. Aceeasi problema o am si eu, un B6 /2006, 2.0 TDI BKP, 4 Motion, 6 trepte, manuala. In treptele 5 si 6, undeva in jur de 2500-3000 de ture masina tremura tare, ca si cum ar sari de pe sosea (in sensul de sus-jos). Face asta si pe cruise, si pe acceleratie normala. Daca o calc (adica nu o accelerez gradual), nu mai face. Am schimbat; volant, injectoare, distributie, cauciucuri, jante, articulatii ... Any ideeas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu a rezolvat nimeni dilema cu trepidatul cauzat de tempomat in treapa 6?

Simptomele nu sunt normale intrucat vorbim de viteze care depasesc 110km/h si turatii mai mari de 2200 deci nu are de ce sa trepideze incepand cu 2200 in conditiile in care daca pleaca de la 2000rpm trepidatiile se manifesta doar in plaja 2200-2500!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trepidatie - ca si cum este din alimentare carburant - mici intreruperi sau oscilatii slab sesizabile - ca si cum sunt probleme pe linia de vacuum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slab sesizabil nu cred ca inseamna sa iti vibreze "plombele" deci ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de cine sunt puse.... o sa mergem cu ea, cu VCDS-ul pe ea sa vedem ce si cum... greu de zis, fara sa mergi cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceeasi problema o am si eu....comportament identic al masinii citez din Aliosha698 ,,....... B6 /2006, 2.0 TDI BKP, 4 Motion, 6 trepte, manuala, eu am 178 000 km. In treptele 5 si 6, undeva in jur de 2500-3000 de ture masina tremura tare, ca si cum ar sari de pe sosea (in sensul de sus-jos). Face asta si pe cruise, si pe acceleratie normala."

Daca o  accelerez incet-incet/normal fara sa abuzez de pedala nu mai face.Daca am tempomatul la 120 km/h si dau impuls +10 tremura rau de tot ,cu cat cresc viteza din tempomat peste 120km/h incepe sa topaie mai exact :icon_bounce:  :icon_bounce:

Volant nou si ambreiaj, injectore schimbate de fabrica, amortizoare, discuri noi, ......schimbat ulei cuite, haldex etc....

Ce poate fi?!!  :tuktuk:   :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica presiune pompa de combustibil din rezervor si pompa tandem.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am verificat, pompa tandem schimbat garnitura acum 3-4 luni, iar pompa de motorina deja sunt la a treia....toate cumparate de la dealer VW.

Erori nu , asa au zis cei care au pus laptopul pe masina......


tastatura nebuna.....

Da am verificat pompa tandem si pompa de motorina, la pompa tandem s-a schimbat garnitura acum 3-4 luni, iar pompa de motorina deja am ajuns la a treia ......toate cumparate de la dealer VW.

Erori nu sunt, asa au zis cei care au pus laptopul pe masina...... :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea a facut asa de cand o stiu insa m-am obisnuit cu asta.

 

ce pot sa va spun este ca nu mereu face, sau difera intensitatea. Eu am pus problema pe seama volantei care ar cam trebui schimbata la mine (de vreo 5 ani). Daca schimb a5a la 90 si activez din nou cruise pe 140 nu mai vibreaza.

 

eu zic sa nu va agitati ca sigur nu este o problema grava

 

P.S. Eu stiam ca cruise control accelereaza mai lin decat o face piciorul omului dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!