Jump to content

Schimbare distributie 1.6 TDI


Johny25
 Share

Postare recomandată

Daca mergi sa schimbi la dealer, da , ti se solicita pompa de apa la schimb...cica ar trimite-o la reconditionat si nu ai primi una nou. Daca nu vrei, poti merge pe varianta HEPU - 218 lei am cumparat eu acu 2 zile.

Mai trebuie sa iau kit-ul dar nu m-am hotarat ce anume: Contitech - 708lei si Dayco - 756 lei.

 Pareri sau alte variante de pret mai ieftine? Precizez ca locatia mea este Botosani 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Contitech. Nu as lua ceva neaparat mai ieftin cand vind vorba de o componenta asa importanta. Eventual poti sa te uiti de gates, care sunt putin mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Revin cu o curiozitate. Tocmai ce am fost sa comand kit-ul de distributie si spre stupoarea mea, pretul pentru kit (curea + 4 role) - 564 lei, fata de 756 lei cat mi-a zis acu o saptamana. L-am intrebat daca e sigur ca e producator Dayco si mi-a zis ca da.

Aveti alte oferte de kit si din alte locatii/orase, ? Motorizare : 1.6 TDI BMT 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate la prima oferta au uitat sa-ti spuna ca se scade valoarea pompei de apa vechi . Eu asa am gasit daca am vrut pe original. Asa se procedeaza , se da pompa de apa veche la schimb cica se reconditioneaza si cea reconditionata care iti vine are aceleasi proprietati si garantie ca una noua, cel putin asa mi-a spus mecanicul de la Sandra din Iasi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta da, la magazin de piese auto nu iti cere nimic. Pompa am achizitionat Hepu - 218 lei.

Nu vad de ce as plati la reprezentanta de 3 ori pretul ca sa o reconditioneze pe cea veche.

Marketing

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca o schimbi la service cu after market acum iar data viitoare te duci la reprezentanta, mai pastreaza pompa veche ca sa o reconditioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la magazin e valabil, e politica producatorului, daca vrei pe original. Daca vrei hepu sau altceva nu e nesara cea veche. eu am dat in jur de 250-270 lei pe cea originala si trebuie sa o duc pe cea veche la schib ( cand oi avea timp :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici trebuie sa raspunda cineva care a schimbat mai des, la mine e prima oara, probabil platesti mai mult ( pretul intreg ) sau poate accepta si asa, la mine daca am masina sh, nu am de unde sa stiu ce pompa am pe masina :) , dar in oferta de de pise de la augsburg era specificat doar la schimb cu pisa veche, nu si daca ar fi originala sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, 

 

scuze daca postez unde nu trebuie dar e prima postare pe forum.

 

Am un Golf 6, 1.6 TDi Blumotion, 2010, 165.000km, Vreau sa schimb distributia dar intampin o problema cu piesele.

 

Am comandat set complet original dupa seria de sasiu pe un site cunoscut, am primit piesele, mecanicul a desfacut distributia de pe masina si ce sa vezi nu se potrivesc.

 

Intinzatorul are o pana metalica in plus care nu permite montarea si rolele sunt cu approx.1 cm mai inguste.

 

Am returnat piesele, am mers la o alta societate, aceeasi problema, din sistem dupa seria masinii piesele originale vin la fel.

 

Am atasat poze.

 

Sper sa ma puteti ajuta.

 

Multumesc anticipat

 

post-147915-0-38034900-1434353991_thumb.

post-147915-0-02472100-1434353992_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Cum s-a rezolvat problema? Urmeaza să schimb distribuția atât la mine (CBAB) cât și la a soției (CAYC) și sper să evit surprize neplăcute.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot ai dat piesele vechi jos, comanda exact codurile scrise pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare, azi am fost si eu la schimb de ulei aici in DE cu al meu 1.6 tdi, nici nu zic cat am dat ... ca ma doare capul .

Cu ocazia asta seful de la service mi-a spus ca ar cam trebui sa schimb si distributia, ca e la 5 ani limita la care eu i-am spus ca din cat stiu eu e la 210000 de km fara limita de timp ... masina e din 2011.09 .

Voi ce ziceti mai pot sa astept pana in mai cand ajung in RO ca sa o schimb muuuuuult mai ieftin la noi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 128000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca poti sa mai astepti linistit.

Eu am implinit 6 ani cu distributia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca a mea din 2011/ 04 si 90 000 km mai merge . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am, depinde daca intr-adevar exista si o limita de TIMP inafara de cea de km ... daca intr-adevar se schimba la 5 ani normal ca "mai merge" pe barba noastra ,

La mine macar se fac 5 ani in septembrie 2016 ... pana atunci daca ajung in RO si primesc o oferta buna la piese si manopera o s-o schimb si aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua.

Am cumparat un Golf 6 1.6TDI (CAYC), 189.000km, 01-2012. Din ce inteleg eu pe aici masina ar mai duce inca un an, dar m-am hotarat sa schimb distributia si sa ii fac si revizia. 

Am comandat kit Contitech, pompa Hepu, role INA si filtre Mann, ulei Castrol 5w30. Piesele au fost 1050ron. Ce parere aveti am procedat bine?

Trebuia sa comand si curea de accesorii?

Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu as comanda si cureaua de accesorii. A mea era foarte crapata cand am schimbato la 5 ani si 128.000 km.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Rau n-are cum sa-i faca :P

Pana la urma cat ajunge kit-ul cu pompa de apa separat de ulei ?

Ma gandesc ca mai trebuie antigelul de schimbat cu ocazia asta nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi.

Am un prieten care lucrează la o firma de piese auto și le-am luat un pic mai ieftin. Kit-ul a fost undeva intre 600-650, pompa Hepu 195. 

Nu știam de antigel, eu nu prea ma pricep, ar trebui să-l schimb și pe asta? Ce se întâmplă dacă nu îl schimb? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai avand in vedere ca schimbi pompa de apa si antigelul ala e in motor de 5 ani si nu costa asa mult si e usor de facut operatiunea eu cred ca merita, dar intr-adevar nu stiu daca e obligatoriu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat, o să-l schimb și pe ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum mare parte din el curge cand se umbla acolo.

Procedura standard este de recuperare (se filtreaza si se toarna inapoi in instalatie), dar eu am preferat sa pun "nou".

M-a costat 50 lei in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!