Jump to content

Mi-a Venit Leonul


gabryell23
 Share

Postare recomandată

La mine a durat 3 saptamani de la fabricare/gata de transport pana ce a ajuns la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 326
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AIX

    20

  • X-Ecutor

    15

  • ryco78

    13

  • Cristian

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Alecsandru: te duc cu vorba daca zic ca nu stiu unde e masina. Asa am patit si eu. Mi-au zis ca e plecata din fabrica si, cand am intrat un pic in ei (atunci cand trebuia sa fie in Curtici), mi-au spus ca a plecat deabia saptamana trecuta. Pot sa afle exact unde se afla, dar nu vor. La mine au fost asa de interesati, incat i-am anuntat eu ca masina mea este in Curtici (un prieten al unui prieten al unui prieten de la Porsche a aflat ce si cum)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De cateva zile urmaresc posturile voastre pentru ca sunt interesat ca pe la primavara sa-mi iau si eu un LEON FR Diesel.

Inteleg ca trebuie sa stai 4 luni pana vine masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti recomand FR TDI..uita-te la colegii care au Octavia RS TDI si ce probleme au cu ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, da-mi si mie un link sa citesc despre probleme - M-AI DAT PESTE CAP cu chestia asta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va referiti la ACEST topic.

Posibil ca Leon FR TDI sa nu aibe acelasi soft deci sa nu aibe aceleasi probleme. Interesati-va la posesorii de FR TDI sau la reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sanse foarte mari sa nu ai aiba acelasi soft. Divizia Seat Sport creeaza propriile softuri. Nu stiu un seat care sa aiba acelasi soft ca pe alte masini din grupul VAG.

Motorul 2.0 TDI de 140 CP are sigur alt soft.

Poate gresesc daca stie cineva mai bine sa corecteze. Am sa reverific informatia asta so don't take it for granted!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sper sa-l iau vineri...cu bunavointa celor de la alto. mi-au spus ca normal dupa efectuarea platii, mai dureaza 4 zile pana se fac actele pentru livrare. mi-au spus ca o sa faca eforturi sa mi-o livreze in 3 zile...

precizez ca e luata in leasing ...oricum ar fi, abea o astept:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am mai aflat ca masina nu a plecat din fabrica pe 30.10 ci atunci a fost facturata de catre fabrica :( , iar data in care a plecat este 06.11. Conform celor de la Porsche in max 3 sapt masina trebuie sa fie in Curtici. Poate ajunge sapt asta si nu o sa fie chiar in a 21-a zi sosirea in Curtici, dar la cat de norocos sunt eu ..... cine stie.... uffff

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rau imi pare ca am avut dreptate :lol:

Ai uitat sa mai adaugi si cele doua saptamani de stat in Curtici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sanse foarte mari sa nu ai aiba acelasi soft. Divizia Seat Sport creeaza propriile softuri. Nu stiu un seat care sa aiba acelasi soft ca pe alte masini din grupul VAG.

Motorul 2.0 TDI de 140 CP are sigur alt soft.

Poate gresesc daca stie cineva mai bine sa corecteze. Am sa reverific informatia asta so don't take it for granted!

Am fost invitat la un test-drive cu FR TDI (:scratch: sper sa nu ma convertesc la diesel ) de catre dealer si am intrebat cu ocazia asta daca au sau au avut probleme ca si vecinii lor de la Skoda cu aceasta motorizare de 2.0 TDI 170 CP si mi s-a raspus ca nu.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:scratch:

Cand am fost la drive test cu FR TDI am intrebat si eu acelasi lucru. Au zis ca filtrul de particule are "garantie pe viata" si ca nu sunt probleme... dar nu cred ca livrasera vreo masina pana atunci.

Am mai citit pe forumuri din afara de probleme asemanatoare cu FR TDI, dar nu asa de multe cu sunt la noi cu Skoda.. (de ex: http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=95731 )

Pe mine motoru nu m-a convertit la motorina de nici un fel...

Modificat de lucus80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesti noi !! ieri m-au sunat cei de la Seat , masina este in Curtici ... pana la urma o sa ajunga :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Gata !! masina a venit... a trecut o saptamana si mi-am facut timp sa scriu :hainoroc: Am 1500 km , ce sa zic este super. Trage bine sta excelent pe sosea. Astept acum sa apara un kit aerodinamic pt FR, ma dispera ca nu are praguri.

si poze

inca una

inca una

inca una

:wacko:

eventual o sa fac si la interior ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de senzatie culoarea asta pe leon. Ii sta f bine! Sa o stapanesti sanatos!

:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare.

Te felicit ca ai ales varianta pe benzina. :hainoroc:

Eu am fost intr-un drive test cu FR-ul diesel..... si cred ca e mult mai misto TFSI-ul.

Sa ne spui si noua cum te impaci cu suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce zici ca e mult mai misto TFSI-ul? Nu ti-a placut ceva in mod special la TDI sau esti fan benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Multi km fara neplaceri. Super masina iar despre culoare......... faina. :frigbaitata:

La tine vad ca nu a venit cu mana goala :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce zici ca e mult mai misto TFSI-ul? Nu ti-a placut ceva in mod special la TDI sau esti fan benzina?

Prefer motoarele pe benzina. La FR TDI nu mi-a placut galagia foarte mare. De exemplu mult mai mare decat intr-un A4 cu 1.9 TDI. Mai mare si decat in Octavia 2 cu 2.0 TDI. Nu mi-a placut ca trebuia sa schimb viteza prea des. Ne fiind obisnuit cu diesel ma trezeam cu turometru pe rosu foarte usor.

Dar cineva care apreciaza motoarele diesel probabil ca va fi incantat si de FR TDI :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, subscriu la chestia cu zgomotul infernal facut de varianta pe motorina. mai zgomotos decat orice diesel in care am intrat. cred ca e si normal... nu e chiar simplu sa scoti 170 CP dintr-un diesel de 2l.

in concluzie, am facut test drive cu varianta pe motorina, conduc varianta cu benzina... fara nici o intentie de a supara pe cineva sau vreo oarecare preferinta personala, credeti-ma ca varianta pe benzina e cu totul si cu totul altceva (in sens pozitiv).

Gata !! masina a venit... a trecut o saptamana si mi-am facut timp sa scriu :) Am 1500 km , ce sa zic este super. Trage bine sta excelent pe sosea.

felicitari si bun venit in club :D. sper ca te bucuri la fel de mult ca si mine de masina. ca o observatie, pe mine nu ma satisface sistemul audio... cu aspectul interior m-am obisnuit, nu ma mai deranjeaza. ba mai mult, chiar incepe sa-mi placa. in rest, ai grija de masina, ca e super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pt bestiutza alecs! e superba si sa dea dumnezeu sa ai parte de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pt urari ...

ce sa zic , sistemul audio o sa sufere mici modificari si anume un amplif+subwoofer cred ca ajunge

suspensia e dura dar imi place :D , vb aia am avut Passat B6 :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver:

Nu stiu de ce nu va place voua cand motorul e zgomotos. Eu ador lucrul acesta :D. Am prieteni care au cheltuit prea multi bani dupa parerea mea ca masina sa fie cat mai zgomotoasa.

Nu as vrea de la nici un seat sa fie bland si silentios :D ar fi impotriva firii ;) .

End of offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotos sau nu diesel-ul....benzina e benzina :) ...orice ar spune lumea :P

iar despre masina mea...ce sa spun...dracii au luat-o ....nu prea am menajat-o...mai ales acum ultimele zile...ca tot am trecut peste 1500 d km :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dragi prieteni,

In primul rand imi cer scuze fata de voi pt ca "mi-a venit Leonul" de 4 zile si eu nu am reusit sa va scriu. Pur si simplu nu am putut sa ma dau jos din ea. Masina este nemaipomenita (Leon FR TDI 170CP galben, bixenon adaptiv si jante Pallas pe 17''). Am avut si alte masini germane, dar asta le intrece pe toate.

Am fost la munte in weekend si pe soseaua Rucar - Bran masina face senzatie. Urcam si depaseam de parca coboram. Nu va mai spun ca se uita toata lumea dupa ea. Ce sa mai, e de belea!

Ma duc sa mai dau o tura... vorbim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!