Jump to content

Discount obtinut la cumpararea unei Skode noi


saibot
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Vreau sa cumpar in viitorul apropiat un Superb nou. Intentionez sa o achit integral.

Eram curios ce discount-uri ati obtinut pentru masinile voastre Skoda si de la ce dealer.

Eu am intrebat la reprezentanta Ploiesti si din ce mi-a spus omul de la vanzari ei pot da cam 2% :))

Ca idee la Seat au dat din prima 5%. Sa fie cei de la Skoda mai "zgarciti" ?

 

Cand o sa vina vremea o sa ma interesez la mai multi dealeri, insa nu strica ceva informatii de la cei care vorbesc din propria experienta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avia Bucuresti (comanda 27 aug, livrare 6 noiembrie) - discount 8.12% - experienta de cumparare f placuta, recomand din plin, totul s-a facut profesionist. Daca vrei detalii aditionale, da-mi PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna altfel 8 fata de 2 :)) e bine de stiut. Ms Tudor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si la Pex-ul de la Bucov...Si ei sunt dealer autorizat si pentru Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia au dat 5%. Oricum este oferta pentru cine intreaba nu pentru cine cumpara. Cand o sa fie concret o sa discutam altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor a avut 8% la masina comandata, daca ai bulan si gasesti ceva pe stoc care are tot ce vrei, sigur ajungi la 10% pe foamea asta

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Mie mi-au dat discount 6% din pret + un set de anvelope de iarna. Comanda am dat-o la sfarsitul lui Noiembrie la Porsche Bucuresti Nord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci un 7-8% dc luam in calcul pretul anvelopelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca suma depaseste sa zicem 30.000 euro ar fi nesimtiti sa nu dea mai mult.Nu le vin prea des oameni ce achita cu banul jos astfel de sume!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pragurile de discount difera in functie de model. ;)

este valabil la orice marca VAG. una e pragul la fabia,altul la superb, si altul la octavia. 

stiu asta sigur, ca pragul obtinut cu multa truda pana acum la Polo, de exemplu,il luam fara negociere la Golf..

 

dar un 8% ...ii poti amentinta ca-l obtii de la importator...;) poate isi mai revin in fire.

 

PS: mie la Polo la Cardinal mi-au zis 1% :)) unui amic bun, la a 3a masina luata de la ei (golf, transporter, q5) i-au oferit 3% :) a rediscutat cu Porsche Buc si a luat de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intereseaza, uite si cazul meu. Eu am luat masina celor de la porsche nord. Masina avea 5000km si dupa negocieri am obtinut 15% (aprox 4200 euro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 5000km la bord cred ca esti de acord ca Skoda ta nu mai era o masina noua cand ai cumparat-o. Tu ai cumparat o masina rulata, ceea ce reprezinta un alt concept decat o vanzare de masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se intelege din ce-am scris eu ca masina a fost rulata :)

Am considerat ca e util ca termen de comparatie, masina noua vs masina rulata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai luat o masina SH era logic ca putea sa iei 15 daca nu chiar mai mult.

 

Ti-am zis si in pm cum sa faci, e destul de greu sa iei mai mult de 8%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cred si eu, ca e pragul cam la 8% si ca difera de dealer. Mobelul de exemplu nu e interesat sa vanda. Ramasese sa ma sune sa imi spuna ce au in stoc, preturi, discount...pauza. Ma bufnese si rasul...pe astia trebuie sa-i rogi cu bani :))

 

In cazul masinii rulate sa fiu sincer cred ca puteai mai bine de 15%. Probabil te-a atras faptul ca poti sa o iei repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@robi_zet, @saibot: La cate schimburi de mailuri am avut cu ei, eu cred ca asta era maximul :) Poate era altceva daca luam masina de la Brady sau Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil. Ma gandesc in felul urmator. Iau o masina de 25.000, fac 5000km si vreau s-o vand in 21.000 in ideea ca am garantie transmisibila.

Nu cred ca gasesc pe cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesorii de Superb, ce discount ati obtinut, vă rog?

 

Saibot, daca ai tu o masină rulată 5000km și vrei să o vinzi cu 21.000, în condițiile unui preț de catalog de 25.000, dă-mi pm și o cumpăr eu. :icon_thumleft:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerca la reprezentanta, se pare ca obisnuiesc sa faca treaba asta :)) Nu tin prea mult pe stock masinile de test

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Saibot: Superb comandat la PBV1 in iunie 2013, discount 4%

Cred sa data viitoare voi lua o masina din stocul lor sau chiar una rulata de cateva mii de km cum a facut Rifflections. In acest fel se face o economie considerabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din stoc e preferabil, acum cu masina rulata parerile sunt impartite si fiecare are piticii lui. Eu stiu cum sunt intrebuintate masinile de test si cele de companie...nu au parte de rodaj sau macar intrebuintare corespunzatoare si dasta nu as vrea o rulata.

 

Conteaza cred la reducere si cum se achizitioneaza masina..leasing, integral, etc. Avand in vedere ca ai acceptat cu 4% inseaman ca la momentul respectiv a fost tot ce s-a putut obtine(destul de putin adica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Lucian Serban

Eu am obtinut 7,6% de la Brady Bucuresti pentru o Octavia 3 1.6 TDI 105cp Elegance Combi cu destule optiuni puse pe ea. Ma bucur ca am gasit subiectul discount-ului discutat aici, asa am stiut pana unde pot merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca se poate contoriza dar, pentru o ofera de Octavia 3 RS tdi am obtinut la Skoda Pitesti ( nu imi vine numele dealerului acum) discount pe oferta de 10% ( din cate am inteles de la consilier, achizitia se face ca masina de test drive).  Pret configuratie 32k vs pret oferta finala 29k. Preturile cu tva, avans 20% si leasing pe 60 de luni.

 

Intre timp insa am renuntat la idee si am mers catre o alta marca pentru achizitie. Poate va vor fi de folos informatiile. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu, pentru o Fabia luata de la Autec Craiova, am prins reducere din pretul masinii de 2110 euro (15.87% = 3% de la dealer + restul de la producator). Masina a fost comandata si livrata dupa 8 saptamini. Am observat la cele "de pe stoc" ca ofereau discount mai bunisor...

Acum eu nu stiu si producatorul in ce conditii acorda acele reduceri ca mai mereu au tot felul de "actiuni"... Posibil ca pretul masinii, dupa ce ne face reducerea, sa fie cel corect iar acele discounturi sa fie praf in ochi, marketing.

bonus.jpg

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

deci nu va mai bucurati la 3 % reducere. la masinile noi se poate oferi discount de 8% iar la cele peste 20mii euro ajunge pana la 20%. trebuie doar sa ceri oferte de la mai multi dealeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!