Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Pai era sub 200 eur parca..mie nu mi se pare mare deloc si e destul de precis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca vine cu o camera video in plus, mi se pare normal sa coste ceva. Specula sunt optiunile gen TPMS sau HHC, care sunt doar activari din soft...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am o intrebare legata de jante. Daca am jante aliaj de 17 si vreau ca pt iarna sa folosesc jante de tabla de 16, ma poate ajuta cineva cu detalii despre ce janta de tabla sa folosesc? Etalon, J....si altele?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Eu folosesc KFZ 8247 (16 inch, 5x112, ET48 )

Modificat de Amyd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Vreau sa cumpar un set de jante de tabla sh si nu stiam ce tip de janta sa caut. Este singurul etalon care merge sau merge si 50?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot pune si de 50. Diferenta fiind de 2mm mai in interior pt cele cu ET50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot KFZ 8247 - 6j x 16, ET 48, 5 X 112 (conform manualului, aceste anvelope de 16 merg cu lanturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca eu nu mi-as pune folie ca sa imi umple mesterii usa cu apa sau ca sa imi demonteze fetele.

Obligatoriu voi gasi ceva care sa se potriveasca macar ca marime. Ideal ar fi sa aiba si un sistem de prindere mai inteligent ca sa pot deschide geamurile, dar sa nu dau nici gauri.

Daca aveti vreun pont...va rog  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roti - Manual pagina 219.

Modificat de Alin Skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite asa ceva vreau  

Sper sa apara pt O3, dar pt O2 am vazut ca au niste preturi de te lipsesti.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus folie la un ford, si nu au desfacut nici o usa, iar apa au dat la fel cum dau cei de la spalatorie, cand spala geamurile....

la skoda am geamurile fumuri, dar ma bate gandul sa pun si folie pe laterale spate, deoarece, fumuriul din fabrica, e foarte slab, cred ca e 40-50% doar....

fata de ford care are TNL -ul de 95% - unde nu se vede absolut nimic in masina, in skoda, se vede orice, chiar daca bate soarele direct pe geam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intreb si eu, ca nu am mai avut masina noua :)

De sub capota vine un miros uneori dupa ce se incalzeste motorul ma bine. Nu stiu cum sa il descriu, nu e chiar de cauciuc...dar parca nici de ambreiaj nu e.

Se simte daca miros unde se vede in poza, sau se mai simte daca ridic capota, intre radiator si motor spre bara fata. Puteti verifica daca la voi se simte?

post-17144-0-75152700-1392877643_thumb.j

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la a mea miroase, a incins dar parca diferit fata de cum eram obisnuit cu alte masini. Si in special cand deschideam capota cu motorul cald (apa la 90) si completam cu lichid de parbriz. O fi de la faptul ca e noua :) (e prima masina noua si la mine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pana se "calesc" acele multimi de plastice, furtune de cauciuc, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare in legatura cu setarile pentru Bolero si anume setarea luminozotatii ecranului. In setup, exista 6 variante posibile pentru setarea luminozitatii, dar exista si o precizare in manual, conform careia, aceasta (luminozitatea) se ajusteaza automat, in functie de intensitatea luminii exterioare. Or, in atare situatie, ar fi trebuit ca sa existe - printre cele 6 setari posibile - si o setare "automat", care sa corespunda acestei precizari; parerea mea. Sau (poate) ajustarea automata se activeaza la oricare dintre cele 6 setari disponibile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebare pentru motorizările TSI

În planul de service primit la recepția mașinii este înscris un anume interval pentru schimbarea curelei de distribuție sau doar inspecție vizuală?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee de un cod pt set covorse de cauciuc OE pt octvia 3 sedan?

eventual de la un coleg ce are din fabrica sa se uite pe spate la fiecare si sa imi dea codul...

Multumesc anticipat

 

Legat de ulei pt 1.4 tsi....in manual scrie  ca pt interval fix de service se poate folosi norma 502.00 prin deductie 5w40. Pe portal Castrol la fel:

flexible:5w30  ' fixed:5w40 , la noi vad ca nu se tine cont, 5w30 pt interval fix....ceva pareri, eventual daca exista un user cu 1.4 tsi care sa primeasca la revizie 5w40?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cu ce optionala/varianta de echipare vine "active hood"? Ma tot uitam la telescoape pt capota si se pare ca nu se pot monta daca masina are "active hood" .

A mea nu stiu de care are, o sa ma uit de dimineata..(sper sa pot identifica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!