Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Similar topicului din aria Octavia II, propun să lansăm aici orice întrebare legată de O III care nu are un specific anume și care nu reclamă topic separat.

La subiect, întrebare pentru posesorii de O III 2.0 CR DSG, care este masa înscrisă în certificatul de înmatriculare?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai vrut sa zici Octavia III? și din câte am citit eu exista deja un topic.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulţumesc dar nu mă ajută.

Mă interesează masa înscrisă în certificat nu cea din catalog. De exemplu eu am în certificat, masa de 1425 iar în catalog este 1255 fiind indicată doar pentru versiunea standard, fără dotări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1255kg imi e greu de crezut ca poate avea o octavia cu 2.0tdi.

E trasa de par in cataloage pt marketing. O fi MQB mare descoperire, greutate redusa (mare parte provenind din puntea spate la unele motorizari), dar e prea ridicol.

La toti posesorii de o anumita motorizare va fi aceeasi greutate scrisa in talon. Nu sta nimeni sa le masoare pe fiecare in parte, sa mai puna kg daca are trapa sau altele :)).

L.E.: pe tapatalk nu-mi arata motorizarea sau alte date. Am vazut ca ai intrebat si in topicul de superb2 unde in foarte mare masura sunt 2.0tdi. In cazul asta 1400 kg e enorm. Eu am in certificat 1290kg si daca nu ma insel 1.4 de pe G7 1255.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre modelul meu spuneam că are 1255 în catalog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea masina in certificatul de inmatriculare are exact cat scrie si in catalog, adica 1320kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul OCTAVIA 3 pentru intrebari diverse exista. Va rog sa il folositi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum putem afla daca exista vreun update pentru Infotinment (Bolero in cazul meu)?

Ma gandesc ca ar putea sa mai apara anumite functii sau alte minuni...Mie nu imi afiseaza:

■ Inspection: --- / --- - Number of km/days remaining until the next service event

■ Oil change service: --- / ---- Number of km/days remaining until the next oil change 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici in meniul de la Maxi Dot nu iti apare interval service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am butonat si mai bine prin Bolero si de fapt afiseaza ambele intervale (egale de altfel).

Am vazut butonul de update in Infotainment si ar fi interesant sa mai gasesti ca poti pune si un video cu noua versiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune cei cu motor 1.4 TSi cu sistem start stop ce tip de baterie aveti? multam fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca de la reprezentantul comercial nu am primit raspunsuri (multumitoare) la unele chestiuni prezentate - destul de confuz - in manualul de utilizare, postez cateva dintre aceste intrebari, in speranta ca ma pot lamurii utilizatorii respectiv membrii acestui forum.

1. Referitor la sistemul de inchidere centralizata este mentionat "sistemul de siguranta" (care se decupleaza la incuierea de doua ori, in interval de 2 sec). La ce se refera/in ce consta acest sistem ?

2. La sistemul de lumini, in cazul in care luminile Daylight (LED) sunt aprinse, nu functioneaza luminile de pozitie, nici in fata nici in spate (???), or lumina daylight nu are rolul de pozitia pe fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. sistemul SAFE are functia de a bloca usile, dupa ce acestea au fost inchise din telecomanda. Astfel usile nu mai pot fi deschise nici din interior ( de exemplu hotul iti sparge geamul si incearca sa descuie masina din interior).

Daca se apasa pe butonul de inchis de 2 ori in intervalul specificat, aceasta functie se dezactiveaza, astfel incat un copil lasat in masina incuiata va putea sa deschida usa din interior, prin tragerea de manerul de deschidere de 2 ori (prima data se descuie usa, a doua oara se deschide)

 

2. DRL nu are legatura cu luminile de pozitie.

 

Ca o utilizare alternativa, la unele modele de masini, DRL este folosit si ca lumina de pozitie, dar la intensitate scazuta.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc mult pentru raspunsuri. In cazul O3, totusi, care ar fi luminile de pozitie pentru fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda Octavia 3 am vazut ca nu sunt montate pe usi "bandouri" de protectie . Are montat cineva ? Se pot comanda ulterior aceste bandouri ? Eu le consider utile la cata nesimtire  este in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea exista bandouri dedicate pentru octavia 3.  doar asa ceva. http://www.porsche-inter-auto.ro/accesorii/Set-folii-negre-decorative-Skoda-Octavia-5E0064317A

 

 

 

OK, multumesc mult pentru raspunsuri. In cazul O3, totusi, care ar fi luminile de pozitie pentru fata ?

 

mai pe larg... e posibil sa aiba un bec W5W Blue la farurile cu xenon si DRL LED.

 

exista mai multe tipuri de faruri la O3, fiecare cu alt layout.

http://www.octaviafan.com/news/octavia-iii-headlight-and-tallight-patterns/

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ca accesoriu "pachet optic sport". Acum Nu stiu in ce masura acele benzi decorative de pe usi pot sa asigure  si o protectie.

post-19340-0-30780900-1390937165_thumb.j

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunuri trebuie sa ma lauresc ce sunt exact acele folii am sa vad la dealer ce se poate face pentru protectia usilor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele folii sunt strict decorative si nu au niciun rol in a proteja usile de zgarieturi, lovituri etc. Mai ales unde sunt puse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca "dilema" cu luminile de pozitie este dezbatuta si pe alte forumuri (http://www.skodacommunity.de/skoda-forum/skoda-octavia-iii-forum/83665-wer-hat-ihn-denn-schon-limo-und-combi/index25.html ) unde am gasit un filmulet edificator (http://www.youtbe.com/watch?v=McVbUD1_rg&feature=player_embedded ) in postare 495, precum si confirmarea existentei unui bec, probabil W5W.

"Amanunte" de felul aceste, sunt neimportante sau necunoscute la (unii) dealeri si constat ca implicarea in forum este utila in acest sens.

Multumesc inca o data andrei_221.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am studiat putin farurile de O3 si sunt 3 modele, in functie de echipare.

 

1. low end - faruri halogen - ETKA spune ca avem un H7 pentru faza scurta, H15 pentru daylight si faza lunga si un bec de semnalizare cu tot cu soclu ce costa cat un rinichi - cam 120 lei (farul vinde capsulat la acest bec, cand se arde trebuie gaurit farul si se cumpara kit de reparatie- un capacel si 2 suruburi)

2. middle - faruri bixenon simple - lampa D3S pentru faza scurta si lunga, P21/5w pentru daylight si pozitie si acelasi bec de semnalizare special

3. high end- faruri bixenon cu DRL LED - W5w Blue pentru pozitie, lampa D3S faza scurta si lunga, acelsi bec de semnalizare.

 

deci variantele 2 si 3 sunt clare.

La varianta 1 nu prea imi dau seama cine preia functia de pozitie, as presupune ca becul H15 care are un filament de 19 w pentru dayligt si care e posibil sa se aprinda la putere redusa pentru pozitie.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Bolero, am gasit doua variante ale manualului de utilizare (in limba engleza) si am constatat diferente mari intre ele. De exemplu, la capitolul 'Media", o varianta precizeaza ca unitatea recunoaste formatele audio mp3, wma, m4a, flac, wav si ogg (care se regasesc si in varianta in limba romana gasita pe forum), iar cealalta varianta, specifica doar mp3, wma, wav, aac si mp4. Formatul flac nu apare in aceasta lista. Poate cineva sa precizeze care varianta corespunde realitatii ? recunoaste formatul flac ? si daca nu, se poate face un upgrade in acest sens ?

In attach, paginile cu precizarile respective din cele doua variante.

Bolero_InfotainmentRadio.Media.1.pdf

Bolero_InfotainmentRadio.Media.2.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221 - dap, becul H15 are toate functiile :D (Pozitie, DRL, Lunga) Intensitatea variaza ! Am ramas putin masca referitor la becul de semnalizare ....cum adica ...trebuie gaurit si pus dop ? Pai ei nu puteau face farurile de la bun inceput asa ? Daca tot au astupat becul ....de ce nu au pus niste leduri sa reziste nu filament ....

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=McVbUD1__rs&feature=player_embedded

 

Ha ....o treaba faina la farurile cu Bixenon si Led ......va ca se aprinde un beculet pe sub acea oglinda decorativa si lumineaza in alb/galbui acele dungulite "verticale" !

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!