Jump to content

Jetta Mk6 1.2TSI


claudellus

Postare recomandată

Salutare.

 

Dupa multe tentative de a deschide un topic de prezentare a masinii, am decis ca, am schimbat destul de multe la masina asta incat sa pot spune ca a inceput sa "ma prinda" microbul.

 

Masina a fost achizitionata in luna martie 2011 (imediat dupa ce a aparut pe piata noastra autohtona). Am avut un buget de aproximativ 12.000 de euro fara TVA la dispozitie. Masinile cu care am cochetat la acea vreme au fost: Ford Focus (benzina 1.6), Kia Ceed (ceva motorizare diesel), Seat Leon 1.2TSI si 1.4TSI (cel de 1.4TSI era o masina de test dar nu avea climatronic), Skoda Octavia (1.2TSI) Golf 6 (1.2TSI) si, bine-nteles Jetta 1.2TSI. Cu fiecare masina in parte am facut cate un drive test de cel putin 30 de km, insa la suflet mi-a ramas motorizarea 1.2TSI. Asa ca au ramas in finala cele din grupul VAG de unde am eliminat Golf si Seat pentru dimensiunile reduse al portbagajului. Octavia se misca destul de greoi cu motorizarea asta asa ca am eliminat-o si pe ea si astfel, am ramas la Jetta.

Mi-ar fi placut sa fie cu DSG, dar in stocul importatorului nu am gasit nici o masina din grupul VAG cu motorul de 1.2 si cu respectiva cutie.

 

Nivelul de dotari a fost Confortline la care s-au mai adaugat volan-schimbator-frana mana piele, proiectoare de ceata, RCD310 cu 8 incinte si candy white.

Masina a costat fix 12.500E+TVA.

 

De atunci pana acum am facut ~83000 de kilometrii; nu pot sa spun ca fara incidente, au fost, dar bine ca doar minore.

 

Imbunatatiri aduse la masina:

RNS510

Difuzoarele spate Focal Access 165 CA1 SG

Difuzoarele fata Focal Performance PS 165 (componente)

Volan R-Line (GTI) cu comenzi (nefunctionale pana nu schimb calculatorul de coloana)

Amplificator Focal Solid4 (nemontat inca)

Modul Bluetooth (ca deh, lucraz pe vanzari si vorbesc mult la telefon)

Iluminat interior led

Leduri pentru iluminatul numarului

Leduri la DRL

Comutator lumini cu functie auto si adaptat un senzor de lumini

Buton TPMS si ESP (ASR)

Jantele de vara OZ 5star pe 16" et35 7J

Bara spate vopsita integral alb (e acea margine neagra care pe mine personal ma deranja vizual)

Ce mai vreau:

Schimbat toate becurile pe led (semnalizare fata/spata, stopuri, pozitii, mers inapoi)

Schimbat calculatorul de coloana

Tempomat

Schimbat becurile de pe proiectoare (vreau sa fie galbene) - eventual sa schimb si faza scurta cu becuri galbene

Sa montez amplif-ul.

Sa trec la jante pe 17" (am gasit un set de OZ Supperlegerra 17" et 35 8J - dar nu cred ca o sa le pot pune fara a rolui macar aripile fata)

.....

lista ramane deschisa.

 

Am uitat sa mentionez ca de curand am resoftat motorul si acum are 130cp (detalii in semnatura).

 

In uichend o sa atasez si cateva imagini cu masina si o sa va povestesc si despre neplacerile avute cu masina in decursul timpului.....insa pana atunci:

 

Sa ne auzim cu bine.

Modificat de claudellus
Link către comentariu

Suna bine, felicitari. Sa o stapanesti sanatos si fara niciun incident de acum incolo, nici macar minore :d.

Vrem si poze! :)

Cateva note:

Octavia 2 FL 1.2 TSi cred ca are sensibil aceeasi greutate ca Jetta 1.2 TSi.

VWAG sau VAG.

Poate la Jetta e altfel, desi m-as mira; pe platforma asta (Golf & Jetta 5 si 6) ET 35, in special cu 8J, sta destul de mult in afara. Cauta mai degraba ceva cu ET 44+.

Modificat de mike.
Link către comentariu

Cred ca la Octavia 2FL a fost mai mult un efect de placebo, plus ca si prietena mea spunea ca totusi e prea mare masina (cel putin asa pare) dpdv vizual. Jetta e mai zvelta la trasaturi.

 

VWAG sau VAG raspunsul e aici. ;)

 

Daca ti-as spune ca setul de jante e la doar 1200 de lei.... merita sa ma apuc de roluit aripile (inca 5-600 de lei cu totul)? 

 

Vor fi si poze .... doar ca ... mai tarziu.

Link către comentariu

Am vrut sa zic de Octavia ca probabil a fost doar placebo, mi-a scapat :). Design-ul masinilor e de gustibus, dar si eu prefer Jetta peste Octavia.

In postul initial ai scris "WAG"; eu am zis "VAG sau VWAG" sugerand terminologia corecta :d.

Nu e vorba doar de faptul ca iti vor atinge in carenajul contraaripii, dar vor sta cu cca 10-11 mm in afara liniei masinii.

Modificat de mike.
Link către comentariu

editat greseala, mea culpa. ;) mersi

Pai, daca as evaza pana la urma aripele de pe fata, poate ca ar arata putin ciudat la prima vedere, dar macar ar fi unique.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos in continuare si fara incidente.

In legatura cu resoftu la motor imi poti zice cam ce consum are acum ?

Link către comentariu

Ai mers pe burta pana acum  :lol: . Bravo dom'ne ! Carburant sa fie ca de restul ne ocupam noi  :Driver: . Sustin ce zice Rave !

Modificat de adyteelo
Link către comentariu

Aripi evazate, jante cu et35 si latime de 8 si banuiesc ca vrei sa o si cobori cu -45 ca sa arate cum trebuie. Altfel va arata urat, inalta si cu rotile asa iesite cam cracanata.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

Era timpul sa o prezinti, asteptam cat mai multe poze. Ciudat ca nu ai tempomat, varianta de echipare CL avea tempomat standard cand am comandat eu in septembrie 2011. S a redus putin consumul de cand ai soft? Diferente majore dupa soft de dinamica?

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Resoftarea cred ca a fost 700 de lei (oferta de BF), cred, pentru ca in euforia momentului nu am fost atent la detalii.

Consumul dupa resoftare e acelasi, insa merg nitel mai tare. Daca merg linistit se stabilizeaza la 8 in oras si 4.7 in afara. Daca "ma agit" in oras cam 8.8-9.5.

Oricum e cracanata si cu jantele de 7" si ET35. Si acum cateva poze.... mai ales din spate ca, parerea mea, e punctul forte (bara vopsita integral si , uitasem sa mentionez, ca am vopsit si sigla).

 

 

post-89290-0-31487400-1389361986_thumb.j

post-89290-0-71099600-1389361996_thumb.j

post-89290-0-47266100-1389362018_thumb.j

post-89290-0-43240400-1389362028_thumb.j

Link către comentariu

Asa e, dar merg si linistit, adica viteze medii de 65-70 kmph.

Pe o portiune virajata (am eu una speciala de vreo 60 de km) cu coborari si urcari pot scoate si medie de 80-85 kmph, dar acolo consumul sare pana la 7.7-8l.

Consumul din poza e facut intr-un stil mai sportiv. - urban.

 

Eu is super incantat de consum.

Modificat de claudellus
Link către comentariu

Sa inteleg ca consumu e mai redus cu acest soft ? Bineinteles ma refer la mers normal.

Link către comentariu

Frumos! Ti-ar mai trebui un set de pedale si arcuri sport pentru jantele de 17".

MARE grija cu odorizantul lichid...

Link către comentariu

E mai redus pentru ca nu trebuie sa apesi pedala atat de tare sa obtii ceea ce vrei :P si ajuta si cresterea de cuplu!

Link către comentariu

colega grie din poza , ori e aceeasi ori e alta, o tot vad parcata in apropiere de mine, tot de la geplast,  (obisnuiam sa-i spun masina lui GEPetto  :)) )  drumuri bune ! fain volanul !

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Sa inteleg ca consumu e mai redus cu acest soft ? Bineinteles ma refer la mers normal.

nu pot sa spun asta, pot spune ca masina "se misca" mult mai bine.

 

Frumos! Ti-ar mai trebui un set de pedale si arcuri sport pentru jantele de 17".

MARE grija cu odorizantul lichid...

 

Setul de pedale e si el pe lista, o sa ajung la el prin vara (dupa jante). Arcuri sport din pacate nu am sa pun caci o sa ma mut din toamna undeva mai "la tara" in marginea Clujului, iar infrastructura din zona nu-mi permite.

Doua poze cu marea inzapezire din Bucuresti din 27 ianuarie.

post-89290-0-46385200-1391512004_thumb.j

post-89290-0-95327400-1391512012_thumb.j

Link către comentariu

sa nu`mi zici ca ai plecat cu masina asa la drum!? ... mai trebuia curatata!

Modificat de davides
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!