Jump to content

Jetta 1.6TDI vs Opel Insignia


Vakly
 Share

Postare recomandată

Jetta 1.6 d DSG 2012 sau opel insighia automata 2010-2011?????

Buget : 10000-11000!!!

Parerii!!

Multumesc

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus Opel Insignia sunt fost posesor model de top crede-ma este cea mai proasta investitie.

Modificat de B80DUC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii mai explicit te rog ! Cu argumente ! Ti as fi recunoscator daca mi ai argumenta !

Multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe aici informatii despre EGR pe 1.6 TDI si despre DSG7, cutia pusa pe 1.6 TDI, inainte sa cumperi.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii mai explicit te rog ceva argumente!!! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu sa iti aleaga altcineva masina...Tu stii cel mai bine ce iti doresti de la ea...

 

Eu de exemplu, presupunand ca nu mai exista alte masini pe Pamant in afara de Jetta si Insignia, as lua Insignia. Chiar daca e foarte probabil sa ai mai multe probleme cu ea decat cu Jetta, merita riscul. As lua-o si cu cutie automata, chiar daca nu e la fel de performanta ca DSG-ul, tot merita. Sincer nici nu prea inteleg comparatia, nu stiu ce ar avea Jetta de spus in fata Insigniei, in afara de un DSG superior cutiei automate de la Opel. Dar daca in loc de Jetta, ar exista pe Pamant si un Passat, as lua Passatul cu ochii inchisi.

 

Probleme o sa ai la un moment dat cu orice masina ai lua, mai grave sau mai putin grave, depinde cum iti e norocul. Important e sa o verifici foarte bine inainte sa o iei. Si inainte sa o verifici, citeste topicurile cu probleme la fiecare marca, ca sa stii ce sa verifici mai serios si ce e posibil sa iti pice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund lui Vakly:

 

Probleme grave la electrica, comsuma mult pentru un motor de 2.0 diesel, rigida, timonerie proasta, plastic proaste tari casante, problem egr + turbo

In schimb la capitolul confort masina este top scaune mai confortabile ca la masina asta nu am mai avut.

 

In fine eu iti recomand cu caldura sa nu o iei oricat de atractiv este pretul, unul dintre motivele pentru care am dat-o a fost consumul :12,13 in regim urban si afara daca mergi normal undeva in jur de 7 daca incepi sa o mai calci pe coada 8.5-9(vb de motorul 2.0 cdti 160 hp) - variant de top la care se mai adauga 300 kg fata de greutatea unui model de serie.

 

Daca mai vrei detalii iti stau la dispozitie pe pm

Modificat de B80DUC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

comparativ cu jetta 1.6 tdi ce o detii acum care e diferenta fata de insignia, e mai ok sau mai buna, ca si eu inainte de jetta vroiam sa cumpar insignia, era o varianta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mare dezavantaj al Insigniei, din punctul meu de vedere, este ca acest model de masina este foarte greu. De aici performante modeste si probabil un consum real putin mai mare. La consum fac o supozitie deoarece nu am sau nu am condus o insignia diesel. In schimb am condus 1.8 benzina (140 cp), consuma ENORM si se taraie la propriu pe drum. Era totusi destul de confortabila ca suspensie si scaune. Insonorizarea era slaba rau (probabil tine si de versiunea de echipare).

Comparatia este atipica, dar daca ar fi sa aleg eu as alege Jetta (si nu pentru ca e VW). 1.6 tdi este o motorizare decenta pentru Jetta si macar am consum mic si taxe pe masura.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la un buget de 10-11000 de euro ce Jetta MK6  sau Insignia cumperi?

Eu m-as reorienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!