Jump to content

Faruri aburite


Rave
 Share

Postare recomandată

On 11/4/2022 at 10:55 AM, halamadrid said:

Nu mai e ok nici farul dreapta.

Fisura e in partea de jos, pe faza lunga.

Fost la constatare, s-a constatat ca farul are o mica ciupitura  (mai mult o zgarietura)  la suprafata si in alta zona, probabil impact cu o pietricica. Concluzia: factori externi.

Unde e fisura, farul  nu are nicio urma de impact extern, dar reprezentanta trateaza situatia gen, daca iti iei una la gioale pe terenul de fotbal, ti se umfla ochiul.

Nfine, s-au facut poze, trimis la importator cu tot cu textul de factori externi, rezultatul e 99% previzibil.

 

Faruri din astea care se schimba anual nu am mai avut la nicio masina pana acum, si cum nu e decat 7-800 de euro bucata, fara droser, sa tot schimbi.

Schimbat pe CASCO, 4000 lei bucata, vedem cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

N-a tinut prea mult, doar pana in aprilie.

M-am prezentat la reprezentanta sa uzez de garantia farului ca piesa de schimb.

A durat 2 luni,  cu discutii cu importatorul, pana sa il vad astazi pus pe masina. Reprezentanta a facut ce trebuia, dar importatorul nu recunoaste ca farurile LED de pe O3 FL sunt fragile.

Recapituland: 2 faruri stanga, 3 faruri dreapta, toate fisurate, niciunul lovit.  Ba chiar ultimul avea si o bucatica de mastic sarita deasupra, la marginea de sub aripa, de se vedea  un fel de hartie ce separa corpul farului de sticla.

Pe viitor, vorba orbului, om vedea.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@halamadrid: mai bine pui folie pe faruri.

Sa bat in lemn, am pus folie acum 5 ani si inca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Swat CatAm scris in topic, am pus folie pe faruri la 2 zile dupa ce am cumparat masina. Crede-ma, nu ajuta. Ale tale rezista din alte cauze.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, am zis ca nu ai pus dupa ce ai mai schimbat. Ma gandeam la faptul ca la tine ai vazut fisuri in ele.

Si la mine se mai face condens, mai ales toamna/iarna - in ambele faruri si ambele "ochiuri". Cred ca e legat si de etansare, ca unde tin masina marcata mai vad in dinineti geroase condens in farul care nu e langa gard, dec unde bate vantul mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nimeni, nimic, toti aveti farurile impecabile?

Ca netul e plin de faruri de O3FL fisurate

 

Far schimbat anul trecut, fisurat. Asta e nr. 6.

Partea striata de deasupra farului e extrem de fragila. Farurile astea sunt o bataie de joc la adresa clientului. Am ajuns sa inchid capota de parca ar fi din sticla, dar cauzele sunt altele, anume materialul prost, proiectarea proasta, prinderile proaste.

 

Vad ca se intampla in special farurilor LED, alea cu halogen sunt bine merci dupa 4 ani la 2 O3FL pe care le stiu.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne, inca de cand am schimbat primele 2 faruri nu o mai trantesc.

Problema e la jafurile de faruri. Ma dispera in asa hal incat iau in calcul sa vand masina. Ori sa merg asa cu farurile pana crapa ceva la ele si abia atunci sa le schimb.

 

Am schimbat pana acum 3 faruri pe garantia masinii, unul pe CASCO, iar al 5-lea pe garantia farului. Acum inca unul de schimbat.

In 4 ani e cam mult pentru orice masina care nu se vrea de unica folosinta.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul se s-a spart, cand e produs? (are o eticheta pe el)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vizibila eticheta aia galbena. E montat in 2022, imi inchipui ca nu e dintr-un stoc din 2018-2019, pe atunci produceau masini la foc automat, nu tineau piese in depozite.

Celalalt e montat in 2023.

Reprezentanta a zis ca-s productie mai noua, cica imbunatatita.  Nu vad in ce constau imbunatatirile, alea de fabrica din 2019 au tinut 2 ani, astea mai noi maxim 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stiu eu cazuri de 1.2/1.4 TSi (EA111) cand in loc sa monteze kitul nou de distributie, reprezentantele montau ce aveau pe stoc... deci.. take care.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stateam dupa far mai mult de o saptamana ca sa soseasca, nu au stocuri astia nici pentru O4, cu atat mai putin pentru O3 FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aruncat un ochi cat s-a putut pe etichetele farurilor si data de fabricatie arata cam asa:

-stangul (ala fisurat) 27.06.22-deci fabricat cu 2 luni inainte de montare.

-dreptul :04.04.2023

 

Cum ar veni marfa noua, dar la fel de proasta ca cea veche, cel putin in cazul farului stang.

Eu inteleg ca partea frontala trebuie sa fie subtire, daca e clara, ca sa lumineze bine.

Dar partea de sus, aia neagra si striata, la ce naiba nu o faci mai groasa/solida? Macar cu inca 1mm mai groasa, este loc sub capota.

 

Sau fa-o din tabla, daca ditamai firma nu poate sa produca niste faruri din plastic rezistente.

Penibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!