Jump to content

Probleme senzori de parcare [Passat CC]


Pr3jban
 Share

Postare recomandată

Irinel Tincea

Buzzer-ul se afla in spatele torpedoului mic din partea stanga, de sub volan. Trebuie demontata partea aceea ca sa ai acces la el. Este destul de inghesuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

In sfarsit l-am schimbat cu greu deoarece este foarte inghesuit .Am bagat telefonul cumva si am facut un clip pt a vedea unde se afla  buzzerul ala, pt cine mai are aceiasi problema.Nu  e foarte reusit dar e mai bine decat nimic sau ce e pe net.https://www.youtube.com/watch?v=-IUWmv7PY_k

Modificat de harydam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut.am si eu nevoie de un modul senzori de parcare passat cc.am fost la un service cu certificatul de inmt si mi a zis ca acesta e codul lui :3c8919475a. mentionez ca am senzori fata spate cu afisaj in ecran.astept sfaturi ,recomandari.va multumesc


si aveti idee daca numai unul cu acest cod se potriveste sau se poate potrivi si altul de la acelasi model de masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara!! odata cu venirea gerului,mai exact de 2 zile s-a intamplat ceva si nu mi mai functioneaza senzori de parcare pe spate,,se aude doar un tiuit lung doar atat.pe navi imi arata ca si cum ar fi ceva lipit pe senzorul dreapta spate,aveti idee,ce s-a inatmplat?si-o mai reveni sau so fi dus vrun senzor din cauza gerului,si trebuie schimbat??:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa cureti un pic, acea zona.

 

alfel, se mai intampla sa faca asa, cand o sa se mai incalzeasca afara, isi revin - in cele mai multe cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis si Florin, curata senzorii, mai prind gheata pe ei si de aceea se intampla asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat..exact asta am facut azi,am dat cu o solutie de dezghetat,pe senzori si apoi si-a revenit,acum este totul ok...multumesc mult baieti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur - stai linistit, se va mai intampla..... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da Florin...iar facu azi...ieri au mers si azi din nou nu mai merg  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema la un passat cc din 2009. Un senzor de pe bara spate (al doilea de la stanga la dreapta) face figuri cand prinde umezeala. Ma poate ajuta cineva cu un cod sau o poza sa vad cam ce sa imi caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asa mai fac, cand dau de umezeala. Nu stiu daca merita sa-l inlocuiesti, din cauza asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca deja de o saptamana nu mai functioneaza si ma cam deranjeaza situatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat sa nu fie umezeala/apa intre el si oring - daca problema persista, trebuie schimbata pozitia acestuia, sa vedem daca este de la senzor - daca da, abia atunci inlocuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu cel din fata din partea dreapta a nr. de inmatriculare. Intrebarea mea este daca se poate umbla/verifica fara a se da bara jos ?

Uneori nu-mi arata nimic in dreptul lui, alteori imi arata obstacol desi nu este nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, trebuie vazut daca ai loc sa il desfaci asa..... se poate incerca, nu garantez. La cei din capete, da , scoti grilele, etc... la cei centrali, nu mai imi aduc aminte daca ii poti pacalii cumva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin daca tot e sa dau bara jos pt ca sa il verific atunci o sa il schimb (se vede ca a fost lovit). Daca ai un cod sau o poza care sa ma ajute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4H0 919 275 sau 1S0 919 275, oricare din cele 2 coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc :)

 

Modificat de MaxX_82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna ziua

Inainte de a merge la service pentru constatare,postez si aici poate are cineva o idee la ce sa ma astept.

In iulie am vopsit bara fata pe casco(nimic serios,ma enervau urmele de pietre de pe ea) si nu stiu daca e o coincidenta sau pur si simplu ghinion,dar ieri am observat in partea dreapta fata ca a ramas locul gol la unul din senzori.

Nu am momentan posibilitatea de a demonta bara,si voiam sa intreb daca are cineva idee ce s-a intamplat si la ce sa ma astept?

A cazut senzorul in interior,nefiind prins bine? Se tine inca in mufa de la cablaj?

Mare lucru nu pot face oricum,dar macar sa stiu o posibila explicatie.

Multumesc si o duminica placuta va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde sa stim noi daca istetii de la service ti-au pus senzorul inapoi sau nu?

Desfa bara si vezi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai ridicat masina nu ai vazut ca este gol ? Daca este prins in cablaj , cand activezi senzorii pe fata piuie incontinuu . La mine s-a întâmplat sa-l bage înauntru la spălătorie :))) nu stiu cum naiba a reusit. Acum are scotch transparent pe dinafara pana cand imi fac timp sa demontez bara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Poate nu m-am facut eu bine inteles.Pana ieri acel loc era ocupat de senzor,si banuiesc ca poate nefiind prins corect,de la vibratii sau cine stie,a cazut in interior la bara.(poate vorbesc tampenii,nici nu stiu daca e posibil sa se desprinda,nu cunosc modalitatea lor de prindere in interior).

Ieri am observat ca in partea dreapta fata acel loc ce era ocupat de senzor,este gol.

Ma interesa posibile cauze pentru desprinderea lui,poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca piuie incontinuu  cand activezi senzorii însemna ca este prins in cablaj dar căzut dupa bara ..probabil cei de la service nu ai știut cum sa-i scoată si i-au rupt o ureche , de la vibrații a căzut !  daca nu face niciun gest însemna ca l-ai pierdut :) .

Modificat de casper_bdc
info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Tot invartindu-ma pe langa masina,nu mai aveam rabdare sa stiu ce naiba s-a intamplat,asa ca m-am apucat de treaba.

Am desfacut cu un torx surubul ce tinea grila de la proiectorul de ceata,si am reusit cu mana sa ajung deasupra semnalizatorului si minune,senzorul bine mersi cazut in interior.

Nu am vazut mare lucru,prinderea parea ok,asa ca l-am repozitionat si pare in regula.

Vedem la primele gropi pe minunatele noastre drumuri.

Mi s-a luat o piatra de pe inima,deja ma gandeam la ce e mai rau,inclusiv cheltuielile aferente.

Inca o data, va doresc o duminica frumoasa!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme senzori de parcare [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!