Jump to content

Probleme senzori de parcare [Passat CC]


Pr3jban
 Share

Postare recomandată

Salutare,am incercat resetul specificat de voi si nici o schimbare.Voi merge la altcineva sa mi faca o scanare si sa vad daca apare ceva.Banuiesc ca tipul care mi a facut scanarea ori nu se pricepea ori avea vreo clona ceva.Am probat senzorii cu un prieten si o matura si par sa functioneze toti.Revin cu detalii.Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, azi mi am luat un passat cc , am.zis sa nu put testerul sa nu ma speriu, mi a palcut masina mult, daca ma ajutati sa rezolv o parte din errori as aprecia f mult.

 

20190816_085000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e destul de clar. Pb la senzor parcare dreapta fata. Sterge-o si vezi daca mai reapare. Daca apare, verificat senzor si conectica. Eventual mutat senzorul pe dreapta centru de ex-si vezi daca se muta eroarea.

Masina cati km are in bord...de curiozitate, daca in 2013 avea 205888 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie cineva din ce cauza imi dau eroare senzorii de parcare montati after market, cand pun bec cu led ( 30W P21W / BA15S 12-24V)? Cu ele montate piuie continuu, fara ele totul e normal. de asemeni cu acelasi tip de led pus pe stop frana am eroare EPC (Brake Switch (F)
            P0571 - 35-00 - Implausible Signal).Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza rezistentei/consumului mic, pe care îl au aceste becuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu e de 30w fata de 21w unul normal?

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montezi ceva rezistente cu radiator, ca să funcționeze ca becurile cu filament 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Nu am gasit topic separat, asa ca postez aici problema mea având legătură cu senzorii de parcare.

Am achizitionat recent un Passat CC - 2011. Mașina este prevazuta cu buton Park Assist, însă nu pot activa funcția. Apăs butonul și nu se întâmplă nimic. De la unele persoane am înțeles că asistentul de parcare este însoțit întotdeauna de senzori de parcare laterali, alte persoane mi-au spus că nu. Mașina are doar senzori în partea din față și din spate, nu și pe lateral. Am bagat-o pe tester și nu a apărut nicio eroare în acest sens. Dacă mașina nu ar avea funcția de asistență  la parcare, nu văd rostul butonului.

Mă poate lămuri cineva? Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este pus de forma...daca aveai functia,aveai si senzorii laterali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obligatoriu - vrei sa o faci funtionala ? trebuie senzorii aferenti, suportii aceastora, cablat, schimbat modulul senzorilor de parcare cu unul cu PLA... si codarile aferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme senzori de parcare [Passat CC]
  • 1 year later...
Catalin1609

Va salut. baieti! O mica problema: senzorul de pe dreapta spate, cel din dreapta numarului, nu cel din colt, este bagat cam 2 mm in interiorul barii, cred ca s-a sprijinit cineva de el. Imi puteti spune cum il trag pe pozitia lui? Trebuie data bara jos sau doar scutul ala de plastic? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca nu e dezlipit suportul din bara, atunci poti incerca sa bagi mana prin spate (daca ai loc) si il impingi pe pozitie. Daca e dezlipit suportul, jos bara si lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
trandafirvladut

Salut, am și eu problema de mai jos, apărută după ce am rămas fără baterie. Am citit ce am găsit pe forum totuși nu m am lămurit unde e situat acest modul, trebuie codat dacă cumpăr altul sh? Exista coduri de modul generale? pt ca nu m am apucat sa l demontez încă, as vrea sa l comand înainte.  Mulțumesc! 

IMG-20210615-185730.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat curent de la alta masina ?

Modul de resoftat/inlocuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate repara al tau, desfacut, conectat cu programator pe banc si rescris procesor.

 

Este situat sub bord, pe partea soferului, sus in stanga.

Ca sa il codezi pe cel ce il achizitionezi, folosești codarea acestuia defect 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trandafirvladut

Cunoașteți pe careva în zona Moldovei (Iași, Bacău) care l ar putea rescrie? 

Da, am dat curent de la alta mașina și vreo sap am mers cu mașina asa, cu bateria a aproape de moarte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am o problema la sistemul de parcare daca introduc in R se aude un bip-uit lung si butonul de dezactivare/activare senzori palpaie, la diagnoza am urmatoare eroare.

211600377_137517375129453_692655490080640211_n.jpg.0d83898a7903cb6c443891917352ad52.jpg

Despre care difuzor este vorba ?

Masina in cauza Passat cc 2011

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza mai mare, sa vedem si ce srie aolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, P.Alin said:

Salut am o problema la sistemul de parcare daca introduc in R se aude un bip-uit lung si butonul de dezactivare/activare senzori palpaie, la diagnoza am urmatoare eroare.

211600377_137517375129453_692655490080640211_n.jpg.0d83898a7903cb6c443891917352ad52.jpg

Despre care difuzor este vorba ?

Masina in cauza Passat cc 2011

Va multumesc

Cel din spate.

 

Oricum, era simplu de aflat, cand se activeaza, se aude doar cel functional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare .

Problema la senzori parcare la un Passat CC 2009.

Am fost la electrician cu masina din cauza ca electrovalva primea prea mult curent si intrase in mod avarie si motorul nu mai tragea  . Problema erau doua fire atinse , electricianul sa ocupat de ele le-a izolat si masina merge iarasi ok.

Dupa ce termina lucrarea , nu mai functioneaza senzorii parcare si primesc eroare "optical parking system is not available at present". A pus testerul pe ea imediat dupa si a primit eroare pe senzorul dreapta fata (cel de langa numar), dupa mai multe incercari am primit si pe senzorul lateral apoi iarasi doar pe cel din fata  . Intre timp am cumparat doi senzori sa ii schimb , i-am schimbat iar problema persista .

Orice sugestie e binevenita , multumesc

IMG_5285.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai verifica cablaj, mufa intermediara dintre bara si caroserie, alimentarea in mufele senzorilor, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Am incercat să pun un senzor nou de parcare (cel vechi detecta tot timpul obstacol) dar îmi dă eroare acum (cea din poză). Senzorul este nou iar daca pun pe cel vechi nu mai am eroarea asta. Există mai multe tipuri de senzori? Este posibil ca cel nou sa nu fie compatibil? 

 

Screenshot_2022-09-10-16-12-48-81_e12f25f1a1eef3fba9ad2471f7cb9c73.jpg

Screenshot_2022-09-10-16-21-46-68_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pus aftermarket,  e foarte posibil sa nu fie ok. Da, sunt mai multe coduri de senzori, platforme diferite, etc. Trebuie sa cumperi numai cod compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!