Jump to content

Subwoofer OEM retrofit


Master89
 Share

Postare recomandată

Intentionez sa montez un subwoofer OEM pe masina din semnatura,a mai facut cineva asta?cam ce costuri implica?credeti ca merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • costelzb

    7

  • cogdao

    5

  • Master89

    5

  • yrynel

    4

Poti sa-l faci din fibra si sa-l pui in portbagaj in locul suportului cu plasa.

In felul asta nici nu ocupa prea mult spatiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel oem vine montat sub luneta,deci nici el nu ocupa spatiu,problema mea sunt legaturile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Din pacate nu cred ca poti monta doar acel subwoofer, ci tot sistemul de sunet .

Faza e ca sunt 2 tipuri de subwoofere 8T0035412 care este activ si cred ca face parte din sistemul BOSE iar 8T0035412D care este pasiv si face parte din sistemul de sunet BANG&OLUFSEN .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si asta e problema ca nu stiu pe care sa il aleg,eu am mmi3g iar unitatea din portbagaj are codul 4f0035053b.O schema din ELSA ar fi perfect sa vad in ce pini sa intru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Difuzorul in sine costa vreo 2-3 sute de lei dar problema e ca nu ai la ce sa-l conectezi decat daca pui si un amplificator aftermarket legat "aiurea" pe boxele din usile spate.

Este cea mai proasta optiune ptr ca unitatea din portbagaj este de o calitate f proasta (fara basi, fara inalte) si are doar 4 iesiri ptr boxe. 

 

Daca dispui de cativa bani in plus, ai nevoie de modulul 4f0035056 care este superior, are procesare digitala si are 6 iesiri audio (4 ptr usi, 1 sub, 1 centru fata) - asta e cea mai buna varianta si vei fi multumit de ce iese la final. Modulul costa vreo 1500 de lei si e cam greu de gasit dar merita.

 

A doua varianta este sa cumperi un amplificator OEM ptr B&O si sa faci un retrofit cu boxele actuale plus difuzorul de subwoofer. Nu stiu ce iese dar se poate si e f usor daca ai piesele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Pai 4F0035053B este unitatea radio nu ai cum sa legi subwoofer-ul de acolo .

Tu ai nevoie de unul din amplificatoarele astea :

8T0035223J - LIMUZINA

8T0035223AB - LIMUZIINA 

8T0035223F - AVANT

petru subwoofer-ul activ 8T0035412

Iar amplificatorul 8T0035223AQ este cel BANG&OLUFSEN si este pentru subwoofer-ul 8T0035412D .

Problema e ca nu cred ca vei putea lega doar subwoofer-ul si amplificator-ul B&O cu difuzoarele care le ai tu acum pe masina .

Eu cred ca tu ai nevoie de 8T0035223J + 8T0035412 ca sa le poti lega la ce ai tu acum pe masina .

Iar daca ai cumva BOSE cred ca asta 8T0035223AB este amplificator-ul de care ai nevoie .

Numai ca problema este si bugetul pe care vrei sa-l aloci acestei investitii, pentru ca amplificatoarele cu terminatia J / AB / F costa 1800 ron iar cel B&O costa 4850 ron .

Subwoofer-ul 8T0035412 costa 235 ron iar 8T0035412D de la B&O costa 470 ron .

Sfatul meu e sa cauti pe ebay tot sistemul de sunet ca sigur iesi mai ieftin .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mmi 3G asa cum are el amplificatorul este in modulul radio.

Vorbesc din proprie experienta ptr ca am schimbat la masina mea.

Nu are nevoie de niciun amplificator decat in cazul in care isi pune B&O. La b&o se foloseste modulul radio actual si se adauga amplificatorul dar e putin mai complicat si mai scump.

Bose nu stiu sa se fi pus pe a4 b8.

Deci 4f0035056 si difuzorul de subwoofer cu cablajul aferent. Simplu si calitativ. In doua ore e gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

La mmi 3G asa cum are el amplificatorul este in modulul radio.
Vorbesc din proprie experienta ptr ca am schimbat la masina mea.

Pai si amplificatoarele astea :

8T0035223J - LIMUZINA

8T0035223AB - LIMUZINA 

ce rol mai au ?

Amplificator din modul-ul radio  MMI 3G / 3D are aceeasi putere ca la RNS510 de VW 4x20W dar acel amplificator nu suporta si subwoofer .

 

La b&o se foloseste modulul radio actual si se adauga amplificator-ul dar e putin mai complicat si mai scump.

 

La fel trebuie sa faca si daca vrea sa puna subwoofer la ce are el acum pe masina pentru casubwoofer-ul  ala face parte din AUDI SOUNDSISTEM .

 

Bose nu stiu sa se fi pus pe a4 b8.
Deci 4f0035056 si difuzorul de subwoofer cu cablajul aferent. Simplu si calitativ. In doua ore e gata

Da asa e nu sa pus BOSE pe A4 .

 

Sistemele audio de pe A4 sunt cam asa in comparatie cu Passat .

MMI 3G / 3D <=> RNS 510 (putere 4x20 W la ambele)

MMI 3G / 3D + AUDI SOUND SISTEM - putere 180 W <=> RNS 510 + VW SOUND SISTEM - putere 300 W

MMI 3G / 3D + B&O SOUND SISTEM - putere 505 W <=> RNS 510 + DYNAUDIO SOUND SISTEM -putere 600 W

Am scris 3G pentru ca in configurator-ul Audi nu exista decat MMI normal si MMI 3D care mai are in plus HDD .

Iar el daca vrea sa montze acel subwoofer va trebui amplificator-ul ori de la AUDI SOUND SISTEM ori cel de la B&O .

Direct pe MMI normal sau pe MMI 3G / 3D NU-L POATE LEGA .

 

@Master89

Da tapiteria din partea stanga a portbagajului si vezi daca ai un amplificator acolo dar cred ca nu ai pentru ca daca ai fi avut aveai si subwoofer sub polita de la luneta .

 

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Amplificatoarele de care spui tu se folosesc la MMI 2G.

La MMI 2G  treburile sunt astfel: modul radio fara nicio amplificare + amplificatorul de care spui tu => doua module

 

2. El are MMI 3G (si eu tot 3G, altfel nu vorbeam), sistemul asta are in portbagaj DOAR modulul radio in care este incorporata amplificarea!!! => un singur modul.

Exceptie face B&O care este compus din modul radio (cel pe care il are acum 4f0035053b) plus amplificator => doua module.

 

4f0035053b are iesiri doar ptr 4 difuzoare, nu are DSP si se aude foarte urat.

 

Ca sa montezi un subwoofer respectand schemele OEM sunt doua variante:

prima: se schimba modulul radio si se pune 4G0 035 056. Noul modul are amplificare ptr 6 difuzoare si este dotat cu DSP. Va aparea in meniul de sunet setare separata ptr subwoofer si DSP. Este plug&play, se trage cablu la subwoofer si se scoate component protection-ul in reprezentanta.

Treaba asta am facut-o eu la masina mea in 2 ore si se aude de 100 de ori mai bine decat ce era initial.

 

a doua: pastreaza modulul radio si adauga amplificatorul B&O dar acesta fiind mai puternic probabil nu se va impaca cu difuzoarele deja existente pe masina si la va distruge. Este putin mai complicat ptr ca mai trebuie mufe, schite ptr mufele noi de la amplificator, si bineinteles ar trebui schimbate toate difuzoarele!!!

B&O aduce in schimb mai mult volum si o calitate putin mai ridicata. Costa 1000 de euro toate boxele si amplificatorul luate de pe ebay plus mufe, cabluri si montaj.

 

Varianta non OEM este stiuta de toata lumea dar in cazul de fata doar se adauga bas. Restul frecventelor se aud la fel de prost ptr ca de atat este capabil modulul radio si amplificare 4f0035053b. Mai pui vreo 500 de lei si faci sistemul original al masinii care se aude superb dpdv al calitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fii o intrebare,eu nu am nicio grila acum in locul pentru subwoofer,ar trebui montata si grila sau nu e nevoie?tu cum ai procedat?Modulul meu are si iesire pt subwoofer?(As vrea un plus de bas doar cu legaturi OEM.)

Nu am amplificator.

Modificat de Master89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie montate grilele in polita din spate. Trebuie sa tai polita pe care o ai ptr ca nu are rost sa cumperi alta (costa vreo 1000 de lei). Tai gaura mare ptr subwoofer si lipesti grilele cu silicon. Costa 40 de lei grila. Nu te gandi sa cumperi grilele ptr Bang & Olufsen ptr ca sunt exagerat de scumpe.

Gaura ptr subwoofer este usor de dat ptr ca este deja marcata pe spatele politei. 

 

 

Acum, cu modulul tau 4f0035053b nu ai iesire ptr subwofer si nici nu ai ce sa-i faci. L-am desfacut bucati, l-am invartit in toate felurile, am vrut sa-i pun inca un amplificator, dar degeaba ca ii lipsea procesarea sunetului…orice i-as fi facut nu reuseam sa scot calitate din el. Dar astea sunt alte discutii.

Dupa cum am spus mai sus, noul modul pe care ar trebui sa-l pui, 4g0035056 are 6 iesiri: 4 ptr boxele din usi, una ptr subwoofer si una ptr boxa din centru fata => 5.1

O sa ai in plus in meniul 3G-ului setare ptr DSP si o sa poti "focusa" sunetul spre sofer, sa vezi atunci cum se aude...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi m-am jucat cu vag-com si am vazut ca la adresa 56-Radio am codul 4F0035053K,ciudat pentru ca pe eticheta modulului radio din portbagaj scrie codul pe care vi l-am spus mai sus cu B in coada.

Mentionez ca eu am boxa din bord.

Multumesc tuturor de sfaturi!

Modificat de Master89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai citit cu vag-ul este versiunea de soft. In bord ai acum doua difuzoare ptr inalte. Dar cea din mijloc nu o ai.

Nu te mai stresa aiurea, esti exact in situatia mea.

Eu am desfacut modulul ala bucati cu gandul ca ii fac vreo adaptare ingenioasa dar fara succes. Pacat ca nu esti mai de aproape ca sa-ti arat diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai ai modulul sau macar finalul de amplificare? La un A4 din 2010 nu se mai aude clar, nu mai are amplificare, nu mai scoate bass. Fara eroare pe VAG. Impedante boxe OK.3,5 ohmi.

Modificat de bbpurghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am modulul 4f0035053b. Se poate schimba si finalul de amplificare daca el este defect. Diseara iti pot da exact denumirea TDA-ului care se ocupa cu amplificarea.

Dar daca ai deja acest modul pe masina ma mir ca s-a auzit vreodata clar si cu bas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDA 7563B

Sunt curios ce TDA se afla in modulul nou pus de mine. Sunt aproape sigur amplificarea se face tot cu finalul asta :))

Modificat de costelzb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am comandat altul. Finalul ala era, si scotea pe 2 canale decat 2 era coapte.Sent from my Lenovo S750 using Tapatalk

Multumesc, am comandat altul. Finalul ala era, si scotea pe 2 canale decat 2 erau coapte.Sent from my Lenovo S750 using Tapatalk
Sent from my Lenovo S750 using Tapatalk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua imi poate spune si mie cineva cum pot activa in meniu sound la audi concert controlul de subwoofer , am pe masina din fabrica audi sound system

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pot monta woofer oem daca masina nu are la a4 b6? De ce am nevoie? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, subwoofer-u la audi a4 b8 avant unde ar trebui sa fie? mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut costelzb. Ai putea sa imi oferi mai multe detalii, de unde as putea achizitiona un modul radio 4g0035056 si un "subwoofer", pret si cum as putea sa fac legaturile. Orice informatie ste binevenita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Salut,

 

Am si eu nevoie de sfatul vostru poate v-ati mai intalnit cu ideea. Am primit de la un prieten ce si-a facut un upgrade pe al sau A4 amplificatorul si subwoofrul OEM, pe care as vrea sa le montez pe masina mea (chiar daca e alt model) sa castig mai multa claritate la bass. Amplificatorul e harman aes 8E9 035 223 si are o mufa cu 25 de pini din care am inteles ca are iesire pentru fiecare boxa (nu stiu daca e si amplificat semnalul de iesire catre boxe).

 

Masina are urmatorul sistem:

HUD Kenwood KDC BT92SD legat la boxele OEM (2 medii + 2 tweetere fata respectiv spate) conectat prin mufa ISO. Pe aceasta linie vreau sa adaug amplificatorul si subwooferul. Mentionez ca pe boxele masinii folosesc acum amplificarea de pe HUD si face fata binisor pe boxele OEM in sensul ca e destul de clar sunetul, dezavantajul avand lipsa unui bass mai clar. (Bassul devine distorsionat cand dau volumul mai tare sau e redata o melodie cu bass nesimtit :D)

 

Nelamuririle sunt:

1) semnalul de iesire pentru boxele din portiere e amplificat?

2) se poate adauga amplificatorul si subwooferul de pe A4 la sistemul actual de pe masina?

3) daca da, are rost sa trec boxele din usi prin amplificatorul de audi sau le las asa conectate de player prin ISO? (mentionez ca sunetul prin amplificatorul integrat al HUD-ului e destul de bun si nu distorsoneaza nimic, are o claritate buna pe medii/inalte pe boxele actuale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti vinde amp-ul si sa iei amp aftermarket, ori le vinzi pe amandoua si pui ambele aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!