Jump to content

Vw Jetta aka Iubi'


cristi511

Postare recomandată

Salut,

 

In seara asta am hotarat ca e timpul sa imi prezint si eu masina pe forum, chiar daca nu e tocmai noua.

 

Este vorba de o Jetta din 2007, cumparata de noua de la ETG Pitesti la pretul de 27.500 euro. Pot spune ca a fost dragoste la prima vedere, tinand cont ca pe vremea aia inca nu aveam 18 ani iar o alta varianta luata in calcul de ai mei era Toyota Rav4 :vaidecapulmeu:

O sa trec in revista cateva din dotarile initiale ale masinii si ulterior o sa fac o lista cu cele cateva imbunatatiri aduse de-a lungul timpului.

 

Deci, Jetta 2.0 tdi 103 kw BKD:

- cutie manuala 6 tr

- xenon

- rcd 500 mp3 cu 10 difuzoare

- volan sport imbracat in piele si comenzi pe volan

- BC Plus

- tempomat

- 10 airbag-uri

- pachet design individual

- jante aliaj 17 Siena

- scaune fata incalzite

- culoare alb campambella

- suspensie sport 

- senzori parcare

- oglinda interioara heliomata

- oglinzi exterioare incalzite electric

- privacy glass

 

Intre timp, masina primit cateva imbunatatiri pentru confortul personal:

- arcuri sport eibach pro kit

- discuri fata 312 mm

- rcd 510 

- led-uri bord schimbate in culoarea alb

- jante 18 ( au fost cateva modele)

- soft 

- vopsire defecte ( praguri strambe, puncte de rugina)

- becuri pozitie galbene + activare drl america style

- tipsuri inox 

 

 

 


...


...

post-47000-0-45963100-1387576843_thumb.j

post-47000-0-53437500-1387576903_thumb.j

post-47000-0-68340100-1387576993_thumb.j

post-47000-0-29769400-1387577105_thumb.j

post-47000-0-49267000-1387577263_thumb.j

post-47000-0-36965200-1387577300_thumb.j

post-47000-0-17595700-1387577773_thumb.j

post-47000-0-49760300-1387577824_thumb.j

post-47000-0-14184700-1387577871_thumb.j

post-47000-0-68880300-1387578057_thumb.j

post-47000-0-03735000-1387578101_thumb.j

Modificat de cristi511
Link către comentariu
  • Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristi511

    920

  • The_Ego

    130

  • sebip

    54

  • Rave

    52

Top Posters In This Topic

Posted Images

Foarte frumoasa! S-o stapanesti sanatos!

 

Jantele din ultimele poze sunt frumoase rau si schimba tot aspectul! Un eleron mic ar da bine :D

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri..eu vreau sa o tin cat mai clean.

Initial au avut 288 dar am simtit nevoia de ceva mai bun:d

Link către comentariu

pai si etrieri au ramas aceeasi ? nu a trebuit schimbat altceva ? la mine de exemplu pot pune mai mari discurile ? la 1,6 tdi 


si ca o curiozitate ce-i cu masina la dyno ? e doar un test ? sau ceva imbunatatiri ?

Link către comentariu

Felicitari ! Frumoasa foc alba ,rotile sunt bestiale.! Se simte diferenta mare la franare cu discurile de 312 fata de cele 288 ? Arcurile nu sunt prea rigide ,si asa mie mi e pare destul de  rigida .Unde ai facut soft-ul ?

Modificat de calin.g
Link către comentariu

pai si etrieri au ramas aceeasi ? nu a trebuit schimbat altceva ? la mine de exemplu pot pune mai mari discurile ? la 1,6 tdi

si ca o curiozitate ce-i cu masina la dyno ? e doar un test ? sau ceva imbunatatiri ?

pai si etrieri au ramas aceeasi ? nu a trebuit schimbat altceva ? la mine de exemplu pot pune mai mari discurile ? la 1,6 tdi

Nu stiu exact cum e la 1.6 dar la mine etrierii sunt aceeasi ca la gti, difera doar port etrierul. Asa ca am schimbat doar discurile si portetrierul. Daca cumva la tine e ca la vechile 1.9 ( eu asa cred) trebuie schimbata si fuzeta.

si ca o curiozitate ce-i cu masina la dyno ? e doar un test ? sau ceva imbunatatiri ?

@ bosseby : Pentru ca am facut soft ( 160 cp teoretici) am vrut sa vad care e situatia in teritoriu.asa ca am profitat de o oferta a celor de la rc si am mers sa mi satisfac curiozitatea. :D

Arcurile sunt foarte ok, nu ma deranjeaza absolut de loc. In mers cotidian snt confortabile ( pt arcuri sport:p)

Amortizoarele sunt sachs sport, astfel per total -30 mm fata de stock si -15 mm fata de sportline

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Softul l-am facut la un prieten din Mioveni, care la randul lui lucreaza cu cineva ( sincer nu m-a interesat foarte tare cine este acea persoana). Am citit softul initial de pe masina, l am trimis prin mail la "modificat" si dupa ceva timp am scris pe masina noul soft. Dupa cum se vede si in fisa de dyno, arata foarte bine, chiar daca nu este foarte agresiv. Imi patineaza putin ambreiajul atunci cand face cuplul maxim, asa ca valoarea reala de cuplu la motor este undeva la 410 nm.

Link către comentariu

frumos exemplar de MK5 si cu motor pe masura  :icon_thumleft:

 

Multumesc la fel  :D...eh, motorul...daca era un 2.0 tfsi era de vis :X

Multumesc Florin pentru aprecieri. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Cu " sosonii" de iarna...urati dar necesari :D ( sau nu tinand cont ca sunt 30 de grade afara:( )

post-47000-0-44376800-1387794041_thumb.j

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Etrierii i am facut deja gri, in ideea in care daca ar fi albi s ar murdarii foarte tare. Si nu stiu cum s ar vedea...plus ca nu e mare lucru, un tub de vopsea, vreo ora timp liber si inspiratie:)))

Link către comentariu

Azi i am schimbat becurile...unul.se arsese iar celalalt lumina cat o lumanare de botez :D.

post-47000-0-39476800-1387826165_thumb.j

post-47000-0-03181800-1387826184_thumb.j

post-47000-0-43448100-1387832598_thumb.j

post-47000-0-88099200-1387832623_thumb.j

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Poţi să detaliezi un pic DRL-ul pe poziţii? :D Oare daca am faruri normale, merge să îi fac schimbarea?

 

Cât despre maşinuţa ta, doamne sfinte ce frumoasă mai e!

Link către comentariu

Salut Iulian... in primul rand multumesc pentru apreciere, nu ma asteptam la asa ceva:P:D. :icon_bounce:

 

In ceea ce priveste DRL-ul, este doar de look pentru ca in urma discutiilor avute cu cativa prieteni politisti am aflat ca de fapt nici cele pe leduri nu sunt trecute in legislatie si ca de fapt daca vrei sa fi in regula trebuie sa mergi cu faza scurta ( altfel risti sa ti iei o mare amenda). Pai, am schimbat becurile de pozitie cu unele galbene care au costat parca 16 lei ( crede ma, la mine e treaba de o ora jumate si dat jumatate de motor jos sa schimb nenorocirile alea de becuri pt ca nu am loc sa bag mana in fara:D) si cu VAG-ul am modificat intensitatea semnalelor cat sa egalizeze intensitatea becului de pozitie.

 

La tine nu stiu exact cum sunt puse becurile de pozitie, daca sunt puse in far sau sub far, dar in mod normal le poti "aprinde" din VAGcom.

Link către comentariu

Sunt în faza lungă :(

 

Ştiu că sunt doar de look, nu mă aşteptam să fie luate în considerare de Poliţia Rutieră… dar arată super :D

Link către comentariu

Eh, in schimb daca ai timp si ..."timp" poti sa iti faci un retrofit la xenon oem...si o sa fi foarte fericit dupa:D. Sigur gasesti pe forum baieti care au facut asta si poti sa ti faci o idee despre ce inseamna si ce implica. 

 

Si, inca o data, multumesc pentru apreciere. :cool:

Link către comentariu

La multi ani! Fie ca anul nou sa ne aduca mai multi bani de cheltuit pe hobby-ul nostru costisitor!

Link către comentariu

   Tinand cont ca a inceput un nou an, poate mai bun, poate mai fructuos decat cel care tocmai s-a terminat  am inceput sa ma gandesc la modificari pe care as putea sa le aduc masinii, respectand pe cat se poate un aspect clean oem. :rules:

 

  Iar cu aceasta ocazie va invit sa veniti cu propuneri si idei care se pot incadra intr-un buget mediu si care sa nu afecteze functionalitatea masinii tinand cont ca e singura si ca fac destul de multi km pe an pe tot felul de trasee, mai mult sau mai putin dificile  :cool:

    

  Astea fiind spuse, daca vreunu dintre voi are vreo idee, oricat de traznita, il invit sa o discutam aici si sa vedem ce iese. :beer:

Link către comentariu

Poate faci un schimb de jante si iei acele Vancouver.

 

Jante de acum sunt oem de Audi?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!