Jump to content

Masa maxima autorizata,cat B


stealth
 Share

Postare recomandată

Din ce am discutat cu diversi soferi care fac transport in UE, se pare ca daca mergi cu o duba de 3.5 tone e ok cu B. Insa daca ai agatata o platforma de ea, trebuie sa ai tahograf si licenta de transport marfuri privat sau ceva de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa ai tahograf,trebuie sa ai doar cursul facut si specificatia 96 in permisul de conducere dar nu depasi 4250 kg

 

discutii au fost la dubele 2,8T vs 3,5T prin austria dar vad ca au lasat-o balta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare colegi!

Imi pare rau ca pun din nou intrebarea asta insa imi e tot neclar. Bora mea are trecuta masa proprie 1480 kg, masa maxima 1880 si masa totala maxima admisa (cu remorca) de 3280 kg. Cu alte cuvinte, pot tracta undeva la 1400 kg si ma incadrez in datele tehnice ale masinii.

Eu trebuie sa duc o remorca de 530 kg cu un Fiat 500 de 750 kg, adica total 1280 kg, ceea ce se incadreaza la etalonul de 1400 kg. Totusi, conform literei 2 din articolul de lege, nu as avea voie sa tractez platforma+masina intrucat depaseste 750kg si eu am permis doar categoria B. In acelasi timp, m-as incadra la litera 3, masa totala a ansamblului de autovehicule fiind mult sub limita de 4250 kg.

Pana la urma, pot circula legal cu ansamblul de vehicule sau nu? Mentionez ca voi merge de la Bucuresti la Cluj, deci nu intentionez sa ies din tara.

Edit: carligul e cel original, omologat. Cred ca de-aia e trecuta si masa de 3280 kg in CIV.

Modificat de valeantudor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti tracta nimic peste 3500 kg ansamblu cu cat B

 

poti face cursul la orice scoala serioasa de soferi si dupa ce mergi la politie iti preschimba permisul de conducere pe baza adeverintei de la scoala de soferi si poti tracta cu b cod 96 pina la 4250 kg

 

problema ta ar fi in primul rind de tipul trailerului daca e cu sa fara disp de frinare...o axa sau 2?Verifica si masa max a trailerului sa nu depaseasca 1400 kg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil e cu disp de franare. Masa maxima, daca bine imi amintesc, era 2200 kg (pt trailer).

Avand in vedere ca ma incadrez la 3500 kg, ar trebui sa imi fac griji?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca tu ai MMA auto 1800 kg + MMA remorca 2200 kg = MMA 4000 kg ansamblu, atunci depasesti cele 3500 kg legale. Ar trebui sa verifici totusi daca pe talonul tau scrie MMA ansamblu 3280 kg, caci mi se pare cam mult.

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, atata scrie: 3280.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu depasesti MTMA ansamblu 4250 kg, poti conduce cu B fara probleme, dar grija daca te incadrezi cu masina ta. La rubrica 7 in CIV ai casuta      " remorcabil cu dispozitiv de franare". Vezi cat poti tracta. Din ce am citit remorca ta are 530 kg dar asta nu prea conteaza. Tu aduni MTMA autovehicul tragator cu MTMA remorca si vezi cati iti da, sa nu depasesti 3280. Dar daca spui ca pltatforma ta are 530 kg, este fie de 2t fie de 1.5 t. Nu te lua dupa masele fizice ca nu sta nimeni cu cantarul la purtator decat ARR. Greutatea fizic nu te intereseaza decat la calcularea "utilului" adica ce poti pune pe remorca. Spre exemplu ai o platforma cu mtma 2t. Ea are 530 kg. din 2t scazi 530, iti ramane util 1470 kg. Oricum ma indoiesc ca poti tracta rcu dispozitiv e franare mai mult de 1400 kg ansamblu. Aceleasi dileme am avut si eu, drept pentru care am facut coala de soferi pentru BE ca sa inlatur orice dubiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cu categ B, se poate trage dupa Tiguan o rulota cu greutate 1600 kg masa totala ? tiguanul are 1710 masa proprie (cel cu DSG).

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea vine de la cineva care are permis de conducere (obtinut legal) ?

intreb, pt ca stiu ca se faceau cursuri de legislatie rutiera , in care erau prevazute si aceste aspecte.

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere 
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

 

Art. 38
(1) (abrogat).
(2) Posesorul unui permis de conducere valabil numai pentru categoria Tr are dreptul sa conduca si un ansamblu de vehicule format dintr-un tractor si una sau doua remorci.
(3) Au dreptul să conducă vehicule din categoria Tr şi posesorii permiselor de conducere valabile pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE, după cum urmează:
a) posesorul permisului de conducere valabil pentru categoria B are dreptul să conducă tractor rutier, cu masa maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei greutate maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;
b) posesorul permisului de conducere valabil pentru categoria BE are dreptul să conducă tractor rutier, cu masa maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei greutate maximă autorizată să fie mai mică de 3.500 kg;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e clar... conform punctului 2, nu are voie să conducă Tiguan + remorcă de 1600 kg;

conform punctului 3, are voie.

Poate cineva să explice pe înțelesul tuturor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cine e interesat de raspuns, poate sa (re)citeasca cele 3 pagini ale topicului?
@catanus, chiar era nevoie de topic nou?

Exista functia search/cauta. Si e functionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca am citit cele 3 pagini, chiar de 2 ori, si nu am inteles raspunsul la intrebarea mea.  

ma rog, poate sunt eu mai greu de cap

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu B-ul ai voie sa tragi o remorca(rulota,platforma) de maxim 750 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 2/26/2016 at 9:25 AM, FlorinDTS said:

Cu B-ul ai voie sa tragi o remorca(rulota,platforma) de maxim 750 kg.

Stupefiant,  zic eu, dupa ce s-a scris ATAT in cele aproape 3 pagini.:banghead:

..ma rog, fiecare cat poate pricepe.;) 

 

 

On topic- tocmai am terminat de ,,ros'' cartzoiul de legislatie, dupa care am invatat pt A si C, dar tot n'am gasit- masina de pe platforma se ,,ia'' dupa greutatea ,,in gol'' sau cat scrie pe talon, MMTA??:scratch:  Adica, pe concret- am o platf. cu greutate utila de 900 kg, si am vazut ca, de ex. un Trabant are  in gol 615 kile si incarcat 1100 kile.

Nu scrie la carte! Stie careva UNDE e specificat??:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greutatea masinii de pe platforma se calculeaza dupa greutatea la gol, nu Masa maxima autorizata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi,

Vreau sa lamuresc un aspect pentru unii dintre voi.

 Cu categoria B 96 putem trage o remorca / platforma cu greutatea mai mare de 750 kg.

Cu B 96 poti conduce un ansamblu de vehicule de pana la 4250 kg.

In Romania si in toata uniunea europeana !

Cei care aveti categoria B mergeti la o scoala de soferi si faceti un curs (dureaza 5 zile)fara examen,fara teorie,dupa curs primiti o adeverinta cu care mergeti la serviciul de permise si il schimbati,in noul permis va aparea codul 96

 Eu tractez platforma dupa un Seat Alhambra saptamanal prin germania - austria - ungaria,am fost oprit in toate tarile enumerate mai sus si nu am avut nici o problema.

ATENTIE !! 

  Socotiti doar masele maxime total autorizate (MTMA).

  Din 4250 scadeti MTMA al masini tragatoare 2470 (seat alhambra) raman 1780.

Eu am o platforma detarata cu MTMA de 1700.

 

2016-12-15 17.26.58.jpg

IMG-20161215-WA0003.jpg

IMG-20161215-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Am si eu o intrebare referitoare la cele spuse anterior: daca o platforma dubla este cu axa viratoare (protap), mai are relevanta forta de apasare pe carlig?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare! 

Aduc la viata acest topic cu urmatoarea intrebare: In CIV-ul de tip nou, unde este trecuta masa totala maxima autorizata? 

 La F.1 sau la N.1? 

-- F.1. Masă maximă tehnic admisibilă, cu excepția motocicletelor (kg)

-- N.1. Masă maximă tehnic admisibilă a axei 1 (kg)

Conform corelarii oficiale: 

image.thumb.png.812e9d4848b5f850a2881c3dd6e4a3bc.png

 

Din asta, reiese ca eu trebuie sa iau ca atare punctul F.1 , corect?  

Asta pt ca am un talon de la o rulota in care MTMA (conform F1) este 1400 KG iar la N.1 (pe axa) este 1500. 

Eu dupa care ma iau? Daca calculez dupa F1, sunt in perfecta legalitate. Daca calculez dupa N.1 ... belele. 

Thanks! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tine te intereseaza 3 lucruri:

-masa proprie a rulotei

-masa maxima autorizata(rulota + incarcatura)

-greutatea cu care apasa pe carlig

Daca am inteles bine, rulota cantareste 1400kg si o poti incarca cu inca 100, deci 1500 Kg  MTMA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!