Jump to content

Despre vopseaua mată ( mătuită ) pareri pro si contra


Wiki
 Share

Postare recomandată

La mine a sărit lacul de pe capota si am infoliat-o la cineva in negru(cică negru carbon)si deja a început sa facă bule si nu are anul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

mare tiganie e si folia in general, dar mai ales aia ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daps ! Cel mai ok e vopseaua ! Up next

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua mata se intretine foarte greu. Si nu este indicata pentru masinile daily drive. De asemeni isi pierde rapid nuanta daca masina nu este spalata si protejata corespunzator

In literatura de specialitate si pe diverse forumuri am vazut ca sub folie cam infloreste rugina dupa cativa ani. Deoarece majoritatea nu pun folii de calitate care sa ajute umezeala sa se evapore de sub folie

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut o astfel de masina vopsita asa ? Sau vb din auzite ? Am o cunostinta in galati cu un ML revopsit gri sobolan mat, iar masina e mai mult decat daily drive de 2 ani ! Iar vopseaua crede-ma ca este mai mult decat in regula ! O sa revin cu pareri dupa ceva vreme. A nu se compara folia( plastic) cu vopseaua, si a nu se confunda clasicul negru mat cu celelalte culori. Cu toate ca suna absurd cand vorbesc de culori, dar alte nuante absorb diferit lumina fata de negru !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de vopseaua Frozen pusa de BMW ca optional pe modelele M. E de notorietate faptul ca se intretin greu, mai sensibile la bird bombs decat cele obisnuite. Zgarieturile nu se pot polisha.

Arata senzational fara nicio indoiala si e pacat sa nu o tii mereu curata. As zice stralucitoare, dar in cazul de fata nu se poate :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu eu pe cineva la bucuresti cu un x1 vopsit in fronzen grey si este absolut dementiala culoarea. Plus ca nu l am auzit sa se planga de intretinere. Problema e daca ai nevoie sa vopsesti ulterior un singur element....mai bn o vopsesti pe toata ca nu prea mai iese nuanta.:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Wiki vorbesc din experienta de 6 ani de zile in domeniul detailingului. Restul gasesti pe google/wikipedia/detailingworld literatura de specialitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de vopseaua Frozen pusa de BMW ca optional pe modelele M. E de notorietate faptul ca se intretin greu, mai sensibile la bird bombs decat cele obisnuite. Zgarieturile nu se pot polisha.

Arata senzational fara nicio indoiala si e pacat sa nu o tii mereu curata. As zice stralucitoare, dar in cazul de fata nu se poate :))

De bird bombs imi este si mie frica ! In rest pot sa va garantez ca arata demential! Iar vopsirea a iesit mai mult decat profi !

La ce te referi prin stralucitoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu m-aș bagă la una mată. Prea greu de întreținut plus că eu prefer reflexiile all the way. Mai bine o colantare cu o folie de calitate gen 3M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja e realizata vopsirea ! On the way !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sensul ca o vopsea mata nu poate straluci :p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e si ideea ! :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare baieti,pentru ca nu pot incepe eu o discutie noua postez aici cu miiiii de scz.ma  numesc alex din buc posez un golf 4 1.4 16v din 2001.pentru ca pe capota masini in dreptul farurilor au fost sudate acum cativa ani bad eyes a cam luat-o rugina.am vb in stanga am vb in dreapta peste tot ma costa 300 ron ,m-i sa parut prea mult si m-am gandit ca as putea sa rezolv eu aceasta problema....bou...am cumparat de toate ,vopsea, chit , smirgher etc.am smirgheuit tot ce trebuia smirgheruit (avea foarte foarte mult chit in acele zone)am indepartat chitul am pus altul,sincer nu ma asteptam sa imi iasa asa de bn pentru prima oara in viata mea cand fac asa ceva :-) dar si o prostie am inceput sa vopsesc ,la spray(facut in laborator)dar cred ca am apropriat uneori mai mult si a cam facut pete... :-( mai pot face ceva ?ce ma sfatuiti sa fac ?am stat 8 ore la aceasta capota ea avand si alte bucati de vopsea sarita ,pana la urma am vopsit-o pe toata .ce pot sa fac .imi vine sa o arunc in garla.... am pus si poze in attach. mentionez ca masina a fost spalata si degresata dupa fiecare aplicare de chit .toata operatinea sa desfasurat in garaj dar pt poze am scos-o pentru ca nu am suficienta lumina pentru poze..multumesc

post-136981-0-23373700-1404587077_thumb.

post-136981-0-76442000-1404587079_thumb.

post-136981-0-52952700-1404587083_thumb.

post-136981-0-48464400-1404587159_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul ales e cam nepotrivit 1 la mana, iar 2 la mana iti consiliez sa duci capota aia la un vopsitor sa ti-o vopseasca calumea, ca ce ai tu acolo se poate numi mazgaleala. Normal ca nu are cum sa.ti iasa la spray ce trebuie, mai ales din compozitia vopselei care e total diferita !si desigur ca mai intervin si alti factori !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Sfatul meu e sa consideri asta e experienta din care ai invatat ceva si sa cauti la dezmembrari o capota fara rugina.Ai sanse sa gasesti si aceeasi culoare fiind argintie , o culoare comuna.Sigur iesi mai ieftin si ai un lucru original :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Am si eu un set de jante si au culoarea negru mat. Care ar fi recomandarea voastra pentru a schimba din negru mat in lucios ? Un simplu lac sau exista si alte optiuni ?

As prefera sa nu le revopsesc ci sa pastrez culoarea originala dar doar sa fie lucioasa.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde lacul mat care este dat peste vopsea daca este suficient de poros incat sa se poata da lac lucios peste ! Vopseste cu un vopsitor sa vada despre ce este vorba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,

ce are baiatul din clip este plasti dip? https://youtu.be/nlxn23cs67A

zice el ca ar tine la zgarieturi ma intereseaza pt o masina de off-road. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!