Jump to content

Stropire apa fata + spate + stergator spate


yseutz
 Share

Postare recomandată

Jetta, 2009, Motor BLS

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare!

Am si eu aceasta problema stropitor parbriz fata si spate + stergator luneta + priza 12v nu fuctioneaza.

Am verificat sigurantele , par in regula

De la ce ar putea fi?

Citind acest topic nu prea am inteles o cauza mai concreta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit astazi sa-i dau de cap cu ajutorul unui electrician. 

A fost unul din releele din modulul de dupa torpedoul mic.

Nu stiu exact care releu. dar la mine acolo a fost problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de care am spus eu mai sus.

CAm mult a durat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Dorian2020 said:

unul din releele din modulul de dupa torpedoul mic.

De fapt, situat in spatele torpedoului mic, din stanga, de la sofer. Torpedoul este cel mare, din dreapta....si nu se afla acolo...

20220923_060151.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare, 

Sper ca scriu in topicul corect, e prima postare pe forum, sunt detinator al unui VW Passat B7 Variant, an 2011, cod motor CFFB si de cateva luni am aceeasi problema cu spalatoarele parbriz/luneta + priza de 12V. La actionarea manetei functioneaza doar stergatoarele fata, dar nu stropesc apa deloc spalatoarele fata/spate, iar motorasul nu se aude. Am fost la 2 service-uri unde nu au reusit sa-i dea de cap, apoi am apelat la reprezentanta, dar din pacate nici de la ei nu am primit un raspuns concret. Au verificat motorasul pe direct si acesta functioneaza, toate sigurantele si releele ar fi in regula, ei zic ca semnalul s-ar opri undeva in/sub bord dar nu stiu exact unde, la diagnoza neaparand nici o eroare. Acum nu sunt sigur daca au verificat si releele din modulul din spatele torpedoului mic din partea soferului (din pacate nu am fost prezent cand le-au controlat deoarece nu am dus eu masina la service-uri). Asa arata modulul meu din spatele torpedoului mic pe partea soferului, imi puteti spune va rog daca unul din aceste relee este pentru spalatoare parbriz/luneta ca sa il verific?

Multumesc!

 

1523157518_VWPassatB7.thumb.jpeg.eb48a6cb050003ab9add53667eaa2999.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încercat cu alt bcm, daca in rest este totul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista relee , la vedere, pentru pompa de spalat parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Intampin o legata de stropitoarele parbriz, respectiv in momentul in care siguranta este in panoul de sigurante(nr. 42) imi alimenteaza semnalizarea din farul stanga la intensitate maxima, iar lumina din portbagaj se stinge/aprinde in ritmul semnalizare/avarii pe partea respectiva, daca semnalizez dreapta aceasta problema nu apare, am observat ca aceata problema a aparut dupa ce am descoperit siguranta arsa si din nestiinta am inlocuit direct fara sa investighez problema, dar nu imediat ci dupa aproximativ o saptamana de la inlocuirea ei.

S-a mai lovit cineva de aceasta situatie ori ceva similar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai un scurt pe undeva,. trebuie investigat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!