Jump to content

Ambreiaj A6


CypN
 Share

Postare recomandată

Astăzi am avut un drum în care am observat că smuciturile nu doar că nu se atenuează, ci sunt la fel ca înainte . Să nu fie de la volant ? Să fie vreun tampon de la motor ?? Ce credeți ?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat tamponul antibalans - cel de la cutie - si spectrul vibratiilor s-a mutat in plaja 1000-1400 rpm, fata de 850-1000 cum era inainte.

Maine merg din nou la mechanic ca deja e super-enervanta chestia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După o discuție cu cei de la Efixteam (foarte amabil ), mi se pare că m-am lămurit măcar parțial. Într-adevăr, simptomele de volant cu probleme au dispărut după schimbarea ambreiajului iar smuciturile la ralanti pot avea multișoare cauze. Cele mai semnificative ar fi EGR, injector,pedală de acceleratie de curățat (asta nu mai știu cum e). De tampon nu mi-a pomenit nimeni nimic. Deci de vina ar fi chiar motorul.

Sent from my RM-914_eu_hungary_422 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pedala nu cred... poate clapeta de acceleratie, dar nu e valabil la diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, clapeta de accelerație ... Oare de ce nu e valabil pt. diesel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca la Diesel clapeta de acceleratie nu are acelasi rol ca la benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, am si eu o mica problema dupa schimbarea Kit-ului de ambreiaj( LUK placa+disc+rulment) ,la masina din semnatura. Dupa schimbare imi debraiaza pe cursa pedalei undeva la 85-90% in partea de sus, volant DMF este in mintile ei ,nu vibreaza si nu smunceste. Va rog un sfat daca vati confruntat cu asa ceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde anume iti debreiaza ca eu nu inteleg.

 

debreiaza imediat cum apesi pedala sau abia la fund?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte sus(imediat ce am apasat pedala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa dai drumu la aerisitorul de pe cilindrul receptor de pe cutie, poate tine presiune. am intalnit un caz de asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,am schimbar ambreiajul si volant acum 7000 km,inainte de a le schimba volant imi facea foarte foarte urat si trepida masina la relanti foarte tare,aveam in a 3-a cand acceleram un joc a masinii deci masina mergea pur si simplu in stanga-drapta cand era acelerata tare dar doar in a 3-a,toate sa-au rezolvat cu schimbarea kit-ului ambreiaj volant mai putin acel joc stanga dreapta care acum mai nou este si in a 2-a dar mult mai putin decat in a 3-a,ce unde ar putea proveni daca a trecut cineva prin asa ceva,acum problema nu ar fi jocul,trepidatul de la inceput a reaparut acum,ce e drept nu totdeauna ci cateodata si mai putin ca atunci cand era volant terminata,este posibil sa fie din nou dusa?iar cand dau marsarier cate odata mi se aude ca un carait care ar putea veni de la volant?daca as sti ca e volant iar as vrea sa o fac mireasa ca pur si simplu nu o mai pot suporta,posibil sa fie un injector acel vibrat la relanti care apare cate odata acum???multumesc frumos,precizez ca kit-ul l-am luat nou de pe volantesiambreiaj.ro si este de la luk,sper ca si original!!!mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an este masina si citi km are?! Tampoane motor/cutie/antibalans le-ai verificat?!. Cind dai marsharriere masina este inca in miscare sau este complet oprita?! Daca ai avea o problema pe injector cred ca ar trepida tot timpul la relanti,nu aleator.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 2002 si are 253.000 Tampoane motor am schimbat unul pt ca celalant era bun,la cutie mi-a zis un mecanic ca ar fi dus unul si de antibalans nu stiu nimic.cand dau marsarier masina este oprita si daca dau incet drumu la ambreiaj se aude acel harait,dar nu tot timpul,vibratul ar putea fi de la suportii cutiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general cel de cutie si antibalans se uzeaza cel mai repede,daca simti socuri in schimbator la trecerea peste denivelari gen limitatoare de viteza,linii de tramvai,cale ferata,piatra cubica sint de inlocuit.Acel ''harait'' ascutit poate fi de la volant,curios ca doar in 7000km.Acum intrebarea este ai stat linga mecanici cind au schimbat kit-ul sau....,au verificat si cilindrul receptor,ai inlocuit lichid frina,aerisit instalatia?!La mine a fost volant blocata si cu toate astea niciodata nu mi-a carait  in marshariere.Kit-ul a fost Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat kit-ul si mecanicul la schimbat,la cum facea volant sunt sigur ca a achimbato,si ambreiajul era foarte jos atunci cand la schimbat si rulment de presiunte cred ca a fost facut tot,cat despre lichid nu a fost schimbat cred ca niciodata,ar fi o problema?se vede daca este murdar sau cum imi pot da seama daca e de schimbat?il pot face eu?poate fi acel joc in a 3-a din cauza suportilor si poate sa se duca volant din cauza unei probleme de genul asta adica suporti sau lichid???altfel nu imi pot imagina cum sa fie dusa o volant in 7000 km!!mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti faci o idee

Motoarele PD sint mari generatoare de vibratii,am mari dubii ca celelalte tampoane sint  bune  dupa 253k /2002.Verifica-le bine. Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,o sa le verific din nou si o sa le schimb cele cu probleme,ce a schimbat asta in filmulet?cum se numeste?Acum am fost si am facut o diagnoza,a iesit eroare 17964,a spus ca ar fi o problema de alimentare.aveti idee de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti! Am schimbat si eu recent tot kit-ul de ambreiaj plus volant toate pe LUK si am urmatoarea problema - cand e rece motorul merge impecabil nu trepideaza ambreiajul debraiaza corect, in relanti motorul nu mai "bate" asa cum facea inainte - de la volant am inteles ca era - insa cand se incalzeste la plecarea de pe loc si in marsarier imi trepideaza pedala de ambreiaj si exista cateva smucituri. :grrrrrr: trebuie sa o turez pe la 1200 rpm astfel incat sa nu mai "simt" acele trepidatii. Un mecanic mi-a spus ca totul este de la placa de presiune? Ce parere aveti ? M-a costat tot kit-ul 1600 ron fara montaj si imi vine sa ma urc pe pereti de necaz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare baieti! Am schimbat si eu recent tot kit-ul de ambreiaj plus volant toate pe LUK si am urmatoarea problema - cand e rece motorul merge impecabil nu trepideaza ambreiajul debraiaza corect, in relanti motorul nu mai "bate" asa cum facea inainte - de la volant am inteles ca era - insa cand se incalzeste la plecarea de pe loc si in marsarier imi trepideaza pedala de ambreiaj si exista cateva smucituri. :grrrrrr: trebuie sa o turez pe la 1200 rpm astfel incat sa nu mai "simt" acele trepidatii. Un mecanic mi-a spus ca totul este de la placa de presiune? Ce parere aveti ? M-a costat tot kit-ul 1600 ron fara montaj si imi vine sa ma urc pe pereti de necaz...

 

Salutare,

 

   O situatie foarte asemanatoare intampin si eu (la un Peugeot): dupa inlocuire completa ambreiaj au aparut vibratii la plecarea de pe loc in treapta I sau marsarier. La rece nu se simt aproape deloc insa la cald sunt foarte deranjante. Ai gasit solutie la problema ta?

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Ambreiaj A6

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!