Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Parca s-a mai discutat pe undeva si concluzia era ca filtrul e incorporat in pompa de combustibil, de fapt e o sita, si nu se curata/schimba.

Daca are altcineva alte informatii, rugam sa se exprime. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtru/sita este sigur (ar fi culmea sa nu exista un mod de a retine impuritatile din combustibil) dar nu are cum sa nu se curete/sufle/spele, intrebarea este daca se scoate usor sau trebuie demontata pompa de benzina. O sa incerc sa intreb la dealer, daca imi raspunde la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am aflat, nu e nimic de schimbat. Poate benzinaria de la care alimentam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de sigur e acest fapt? Sa fi renuntat complet la acel filtru de combustibil care se putea schimba in maxim 10minute pentru unul incorporat in pompa de benzina e o decizie cel putin ciudata. Nu se poate accesa usor, nu se poate schimba, iar in cazul nostru unde benzina si asa e indoita cu te mir ce nu e o solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe masini care merg bine mersi fără filtru. Exemplu: 3.2V6 2004, merge fără probleme de 10 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pt mine e intrebarea:

Nu. Vorbim de un V6 facut intre 2002 si 2004 ... pe prima versiune de Touareg. Si cred ca va e clar ca nu era vorba de reducere de costuri, masina aia nefiind ieftina deloc.

 

Nu va mai stresati fratilor atat. Doar nu credeti ca s-au imbecilizat nemtii atat de mult incat sa-si distruga singuri masinile (injectoare/etc)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu nu mai inteleg nimic in legatura cu schimbul de ulei. Luna viitoare masina implineste un an. De cateva zile in CB am avertisment sa ma duc la service in 20 zile sau 2800 km (am 12200 km facuti).

Tin sa precisez ca locuiesc in Franta. Doar primii 1500 km au fost facuti in Ro.

Ieri am sunat la reprezentanta sa o programez la revizie. Am primit un raspuns direct si foarte autoritar: Nu se face revizie la 1 an.

Cei de la reprezentanta mi au explicat ca trebuie doar sa trec pe la ei sa mi configureze CB ul, mai bine zis sa mi scoata avertismentul.

Am dat un mail la reprezentanta din Ro. Mi au spus sa tin cont de ceea ce imi zic cei de aici, adica sa nu fac revizia.

Sincer sunt putin pierdut. Constiinta imi spune totusi sa fac revizia.

Doar ca informatie, pretul pt prima revizie aici e 211€

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Masina ta a fost setata pe interval fix (adica schimb de ulei la 15.000 km sau max.1 an). Din aceasta cauza iti da CB mesajul acela. Este necesar sa faci cum iti spune, lasa mecanicii de pretutindeni in pace. Daca vei lua decizia proasta (sa nu schimbi) se vor gasi apoi mult mai multi care sa-ti spuna ca defapt trebuia sa faci schimbul si ca ai pierdut garantia.

Cealalta optiune era sa fie setata pe interval variabil (schimb ulei intre 15.000 - 30.000 max, sau max. 2 ani ). Intre cele doua optiuni exista diferenta in ceea ce priveste norma VW a uleiului care se toarna in motor. Sunt diferite uleiurile, cu alte alte cuvinte.

 

PS. Odata masina adusa la schimb de ulei, nu te poate nimeni trimite acasa (vor rebui sa faca ce le spui) si poti sa stabilesti cu ei tipul de revizie urmatoare(fixa/variabila), astfel punandu-ti tipul de ulei corespunzator.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu a simtit nimeni nevoia sa reclame la revizie faptul ca se scurge lichid din spalator pe luneta? Vazusem parca aici, pe forum, ca se poate monta o mica supapa care sa impiedice scurgerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu folosesc spalatorul spate, de fapt nici stergatorul nu il folosesc decat in cazuri extreme. Prefer sa fie luneta murdara uniform. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si sa nu vezi nimic cand trece un copil prin spatele tau, nu ?

Ciudata abordare, nu am mai auzit.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic: nu e ca si cum ai avea perdea de noroi pe luneta si alegi sa mergi asa.

Nici eu nu folosesc stergatorul spate decat cand e absolut necesar pentru ca altfel se murdareste haionul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu! :salut:

 

Si sa nu vezi nimic cand trece un copil prin spatele tau, nu ?

Ciudata abordare, nu am mai auzit.... :(

Noi avem senzori de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi s-a intamplat niciodata sa fie luneta atat de murdara incat sa nu vad prin ea. :) Si am precizat, il folosesc in cazuri extreme.

Plus ca am senzori, cum zice dadu. Iar eu cand dau cu spatele merg (foarte) incet, nu plec ca la raliuri sa nu pot evita in caz de ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog mult sa nu mai postati off-topic: eu am pus o intrebare referitoare la o mica problema tehnica si nu ma preocupa deloc daca x sau y foloseste stergatorul pentru luneta.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai pus-o, zi si in ce conditii se întâmplă asta. Cumva atunci cand speli parbrizul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna dupa ce spal luneta si nu numai.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm problema cu apa pe luneta. Am avut problema si am rezolvat-o in garantie. Se stie despre ea. Exista un tpi (Technical Product Information).

Las aici un link cu rezolvarea de pe un forum extern.http://www.golfmk7.com/forums/showpost.php?p=9854&postcount=332  sper sa nu deranjeze linkul pus aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema la spalatorul spate. In plus, fata de usa din dreapta fata a inceput sa zdrangane(am inteles ca aceasta problema era si la G5 si se rezolva cu o banda intre fata de usa si caroserie) si decupajul capotei unde este emblema este stramb. O sa revin maine cu poze. Ca exemplu, in partea dreapta a decupajului nu incape un deget dar in partea stanga da :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-125264-13975510497959_thumb.jpgpost-125264-13975510596733_thumb.jpgpost-125264-13975510693279_thumb.jpg Am atasat poze cu decupajul capotei...m-am mai uitat prin oras la Golfuri 7 si doar unu am vazut sa mai aibe problema asta, restul erau in ordine... Modificat de minu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa o rezolve asa cand o voi duce la revizie. Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei trebuie in tdi 1.6 de 105cp? Am 19500km la bord si mi sa aprins becul cu "verifica nivelul uleiului" vreau sa complectez insa nu stiu ce ulei sa iau. Sunt in germania acum si service-urile, magazinele, practic tot, e inchis de vinerea mare. Revizia si schimbatul uleiului le am setate la 30000 sau noiembrie 2015. Deci ce ulei ll sa iau ca sa complectez? Mersi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din manual: "motoare diesel cu filtru diesel de impuritati" VW 507 00 pentru ambele intervale de service (fix sau variabil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!