Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Am vrut sa zic termen de valabilitate (nu scrie absolut nimic pe etichete in acest sens).

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva filtrul de benzina cu ocazia reviziei si la cati km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu, la golf 7 nu mai exista filtru de benzina. Si eu am fost surprins cand am auzit asta  :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios! Eu am fost intrebat la telefon de catre o persoana care se ocupa de revizii la PBN daca intentionez ca sa-l schimb. (Sa fi ramas omu' in urma cu stiinta?)

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai pun o intrebare, ca tot nu raspunde nimeni. (Forumul asta pare a fi unul high-tech, in care userii discuta despre motoare, gadget-uri etc, dar cand pui o intrebare simpla referitoare la o revizie prin care multi au trecut deja, pauza!)

 

La trei ani se pare ca trebuie schimbat lichidul de frana. Este un "must" si intra in panul obligatoriu de servis sau doar o recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, eu am fost plecat in concediu si acum am vazut intrebarea cu verificarea de 2 ani (presupun ca intrebarea mi se adresa). Din pacate in manualele / caietele de service actuale NU mai sunt descrise operatiunile ce trebuie efectuate la anumite intervale de timp si/sau km. Din ce am inteles insa, acea verificare de 2 ani / 30k km include diagnoza, verificarea lichidelor, reglajul farurilor, verificarea suspensiilor, a caroseriei si vopselei, adica un fel de verificare a starii generale a masinii.

Conform service-ului lichidul la 3 ani este obligatoriu, din ce stiu eu.

 

PS: sa stii ca toate aceste lucruri, inclusiv cu verificarea de 2 ani si cu filtrul de benzina, s-au mai discutat chiar pe acest topic si e suficient sa citesti un pic in spate, nici nu sunt asa multe pagini. Asa ca degeaba te superi ca nu prea raspunde lumea la niste intrebari la care s-au primit deja raspunsuri. Sunt convins ca daca ar fi aparut informatii noi, a fi fost postate aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce scrie in carte ca se schimba la 3ani, de ce mai incap discutii?

Oricum 3 ani este absolut maxim. VW recomanda ca dupa prima schimbare a lichidului de frana sa se efectueze operatiunea din 2 in 2 ani. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in planul de service, recomandarea de schimb la 3 ani e trecuta si in manual iar ulterior se face la 2 ani nu e scumpa operatiunea si exista diferenta in bine la franare dupa schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: sa stii ca toate aceste lucruri, inclusiv cu verificarea de 2 ani si cu filtrul de benzina, s-au mai discutat chiar pe acest topic si e suficient sa citesti un pic in spate, nici nu sunt asa multe pagini. Asa ca degeaba te superi ca nu prea raspunde lumea la niste intrebari la care s-au primit deja raspunsuri. Sunt convins ca daca ar fi aparut informatii noi, a fi fost postate aici.

 

De cand am cumparat masina (ba chiar si mai inainte) am citit absolut tot ceea ce s-a scris pe acest forum iar topicul dedicat reviziilor l-am recitit de curand integral. Din pacate nu am gasit ceea ce vroiam sa stiu, adica exact ceea ce am intrebat.

 

Revenind la prima revizie pe care o fac dupa 2 ani (fara o luna), am decis sa nu schimb filtrul de aer, fiindca am facut putini km. In schimb am schimbat filtrul de polen. Poate maine, dupa ce iau masina, am sa uploadez devizul.

 

(Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara tu un filtru de aer si schimba-l singur, sunt doar cateva suruburi. E pacat sa nu faci asta mai ales ca un filtru din asta costa in jur de 50-55 lei

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-134487-14364512921865_thumb.jpg da schimbați filtrele in special de aer asta este filtrul meu la 67 K , este recomandat sa i-l schimbi la 90 K unde mai pui ca trăiesc in Suedia si nu este aceeași poluare si praf si cu toate astea poza vorbește de la sine [emoji33] !!! In urma disc de aici de pe forum mi-am comandat setul complet de filtre din Germania si an spus sa i-l verific , iar surpriza a fost pe măsura !!!

Ciudat doar ca noul filtru nu are acea pâslă , in rest este complet identic are cineva idee , sa întâlnit cu situația in cauza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am doar 10.000 de km facuti cu masina si desi traiesc intr-o tara plina de praf si poluata din greu nu cred totusi ca era necesar sa-l schimb acum. O voi face insa peste 2 ani, indiferent de cati km parcursi voi avea la acea data.

 

Am constatat cu aceasta ocazie ca la VW sesizarile facute in perioada garantiei se platesc: am reclamat zgomote la suspensie pe puntea fata si verificarea a costat 86 de lei. (Cica au gresat etrierii si au mai strans niste chestii.) Interesanta garantia asta! (Evident ca si aceasta informatie lipseste de pe acest forum care ramane asa cum am mai spus, unul high-tech, dar nu si foarte util.)

 

 

post-122487-0-85976200-1436454550_thumb.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi, stai in Bucuresti?

Atunci e bine sa le schimbi, este necesar la 1an, maxim 15.000km. Nu cred ca exista cineva care tine la masina care sa stea cu filtrele de polen si aer 2 ani in Romania, mai ales in Bucuresti. Lasa intervalul de service daca vrei pt filtrul de ulei si ulei la doi ani, dar la filtre de aer si polen nu are sens sa te zgarcesti.

 

Daca vrei sa iti bati joc de masina atunci le poti tine 30.000km sau 2 ani.

Nu suntem tara pentru interval variabil. S-a introdus gaselnita asta acum ca sa mai taie din costurile de intretinere, dar pe termen lung sufera masina pentru niste chestii absolut minore care se pot face si inafara service-ului.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fă-i poza cu telefon direct din tapalk este cel mai usor , iar eu am postat ca un apel , ce ar trebui sa prevină si sa ajute , fiecare face ce vrea eu am făcut verificarea in urma sesizărilor din forum , Hi-Tech este generația in care trăim in schimb ca ți-au cerut bani pt verificare trebuia sa te iei cu ei acolo nu are nimeni vina in forum , si mie mi-au luat 250 RON aici însemnând 500 kr la nici un an ca nu îmi mai mergeau farurile de curba , mi-au schimbat becurile pe ghicite si au reușit operațiunea , nu ma-m uitat in factura pt ce am plătit am crezut ca doar becurile si la următoarea revizie ma-m certat cu ei si am primit 20% rabat in toată factura de revizie [emoji6][emoji106] !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pluto77 filtrul cu pasla e pentru utilizare in regim sever sunt ori cu pasla ori mai groase decat standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspuns , cel cu pâslă este cel original din fabrica eu nu am schimbat filtrul pana astăzi la 67000 km , după cei ce de la vw de aici din Suedia trebui schimbat odată la 90000 de km , între cele 2 filtre exista o litera diferența in cod cel vechi se termina cu un C iar cel nou care l-am pus se termina in B , de calitate nu îmi fac grija ca era made in Germany [emoji12] , oricum i-l schimb iar la 90000 acum nu i-l mai las , am avut încredere in spusele lor dar faptele au demonstrat-o [emoji6] !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca ți-au cerut bani pt verificare trebuia sa te iei cu ei acolo nu are nimeni vina in forum

 

Nu prea inteleg eu cum se putea interpreta ceea ce am spus ca fiind un repros adus colegilor de pe forum ca mi-au incasat mie bani pentru verificarea suspensiei, dar uite ca se poate. Sincer, decat astfel de replies prefer deloc.

 

@GTD Multumesc. Nu era chiar clar in acel link cum se face upload, dar un click pe "Use full editor" mi-a oferit optiunea pe care o doream.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

! (Evident ca si aceasta informatie lipseste de pe acest forum care ramane asa cum am mai spus, unul high-tech, dar nu si foarte util.) Eu personal asta am înțeles poate sunt eu mai greu de cap sau poate ca paranteza scuza fraza din ea , eu am încercat doar sa ajut dar .... , ma îndoiesc ca cei prezenți aici in forum au avut aceeași problema ca si tine si au ținut-o special ascunsa , daca nu ne-am lovit de o problema si este noua știm acum de la tine ca sa ne ferim pe viitor [emoji6] mulțumim !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reprosat ca nu ai gasit informatia asta pe forum si la modul ironic.

 

Interesanta garantia asta! (Evident ca si aceasta informatie lipseste de pe acest forum care ramane asa cum am mai spus, unul high-tech, dar nu si foarte util.)

Newsflash: Uneori mai trebuie sa fii si tu sursa unor informatii. Asta inseamna forum. Nu doar sa cauti ce vrei si sa nu dai ceva inapoi, ba chiar sa te deranjeze ca nu ti-a spus cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu-mi ramane decat sa ma bucur ca am fost util si am adaugat ceva in acest topic care chiar ar putea sa intereseze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impreuna formam un unitar  :icon_thumleft:  , apropo stie cineva ca eu sunt un pic in ceata , referitor la schimbarea uleiului din cutie , am DSG 7 iar unul din service mi-a spus ca la 90 k sa schimba altul mi-a spus ca la DSG 7 nu se schimba uleiul , recunosc ca nu am avut timp sa caut in alte parti , am spus ca poate avem vreun coleg care stie sau care sa lovit de problema asta multumiri  :RO flag: !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pluto77 verifica de curiozitate daca poti scoate pasla de pe filtru, daca poti ai filtru de aer ''nou''  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTD am încercat [emoji12] dar este relativ lipita si dedesubt nu părea deloc in regula , destul de murdar , eu personal m-am dat ca un exemplu si nu unul pozitiv ca am ascultat de spusele celor de la vw , ulterior după discuțiile văzute aici in forum ma mâncat curiozitatea si am descoperit nebunia , acum la-m schimbat era in program la 90k am comandat tot setul de filtre din Germania complet la vreo 80 de euro , adică ulei , motorina , cel de aer , cel de polen , șurub tot complet [emoji6] !!!

post-134487-14364617297382_thumb.jpg. Asta a fost factura cu transport pedalierele sport si ștergătoare bine-nțeles si setul complet de filtre !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede cineva ca este in regula faptul ca eu am sesizat un scartait la puntea fata si servisul mi-a incasat 86,8 lei pentru verificare desi masina este in garantie? Ma gandesc ca este posibil ca ei sa nu fi gasit nimic in neregula si atunci m-au taxat considerand ca eu sunt paranoic si ii pun la treaba fara motiv.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!