Jump to content

Golf 6 - Resetare service


sorinmbo
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

 

 

Ieri dimineata a aparut in afisajul de bord mesajul service, alaturi de un icon, anume o cheie... De la ultima revizie am facut undeva in jur de 3500 km si vreo 4 luni, deci nu se pune probleme ca este un reminder ca se apropie perioada de revizie. 

Este o eroare de soft sau este posibil sa am o problema tehnica si trebuie sa merg cu masina in service?

 

Mentionez ca nu s-a aprins niciun alt martor in bord, iar masina fuctioneaza normal.

 

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un vcds si reseteaza-i intervalul de service. ( asta daca ai certitudinea ca ai facut schimbul in urma cu 3500km cu tot ceea ce trebuie si mai ales cum trebuie )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspuns!

 

Ultima revizie a fost pe 12 iulie a.c, la service-ul autorizat VW - masina fiind in garantie atunci. Iar de atunci pana in prezent am facut 3450 km. Deci nu aici este problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Au omis ei sa-l reseteze . Poti intra si tu din MFD in settings si penultima optiune de jos este service . Ai INFO si RESET . Alege reset si l-ai resetat din acest moment pentru 365zile sau 15.000km (care vine prima) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate - pentru mine, display-ul din bord nu este MFD ci modelul acela basic, simplist. Stie cineva cum se poate face reset-ul, in cazul acesta?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un coleg prin craiova cu vag-com - dureaza fix 1 minut restarea intervalului service, cred ca ti-ar fi cel mai simplu.

Sau, mai simplu de atat, cauta un service unde sa cunosti pe cineva, ii dai acolo de o cafeluta sa iti reseteze el, nu trebuie sa apese decat 1 buton...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la golf 6 2009 merge resetat si fara vagcom... cu cheia in pozitie off apesi butonul din dreapta de la ceasurile din bord... tii apasat pui contact... dai drumul la buton apesi butonul din stanga ceasurilor si se reseteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai facut revizia la service autorizat vw, dute la ei si arata-le ! e greseala lor, nu a ta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine la golf 6 2009 merge resetat si fara vagcom... cu cheia in pozitie off apesi butonul din dreapta de la ceasurile din bord... tii apasat pui contact... dai drumul la buton apesi butonul din stanga ceasurilor si se reseteaza...

 

 

Multumesc mult, rusuvitali, a mers si la mine varianta aceasta! :)

Modificat de sorinmbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

 

La un Golf 6 CR 1.6 105 cp din 2011, am resetat intervalul de service din MFD, a disparut mesajul "service now" dar la verificare in "info", in loc de 15.000 km si probabil 365 zile, apar doar liniute. Masina are QG1, stiu ca se poate seta cu Vag-com la 2 ani sau 30.000 km, dar cu liniutele astea, pare a fi un termen nelimitat... :icon_confused:

 

Am incercat cu o interfata VCDS sa resetez din nou si sa setez valorile pentru timp si km (la fel cum am procedat si la Passat si a mers chiar pentru long life interval), dar nu vor de niciun fel sa plece liniutele. Am gasit pe un forum o informatie conform careia se mai intampla uneori sa apara doar linii in loc de valorile standard de service pana cand se parcurg cativa km cu masina. Am mers o zi intreaga si nu s-a modificat nimic.

 

Ma poate ajuta cineva cu o  idee?

 

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va actualiza după câteva 100 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

 

La mine la golf 6 2009 merge resetat si fara vagcom... cu cheia in pozitie off apesi butonul din dreapta de la ceasurile din bord... tii apasat pui contact... dai drumul la buton apesi butonul din stanga ceasurilor si se reseteaza...

 

 

Multumesc mult, rusuvitali, a mers si la mine varianta aceasta! :)

 

Nu s-a resetat si numarul total de kilometri?

Modificat de Dorin82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Am schimbat ieri uleiul și filtrele, moment în care mecanicul mi-a resetat din VCDS și perioada de service. În loc de cifre mi-a apărut pe bord mesajul „Service in --- km or --- days”. L-am întrebat și mi-a zis să merg puțin cu ea și o să apară cifrele. Am mers, dar nu au apărut, așa că am făcut iar resetul de service din comenzile de pe volanul mașinii (se poate și de acolo). Mi-au apărut valorile: „Service in 15.000 km or 371 days” în loc de - - - cum era după resetarea pe VCDS. Credeam că este bine, însă aceste valori nu scad. Am mers ceva km cu mașina timp de 2 zile, însă counter-ul nu funționează (valorile afișate nu scad). Îmi arată tot 15.000 km sau 371 zile. Ce-i de făcut? Țin minte că înainte de resetul din VCDS counterul scădea după fiecare km parcurs. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 26.11.2013 at 20:10, rusuvitali a scris:

La mine la golf 6 2009 merge resetat si fara vagcom... cu cheia in pozitie off apesi butonul din dreapta de la ceasurile din bord... tii apasat pui contact... dai drumul la buton apesi butonul din stanga ceasurilor si se reseteaza...

Si la mine a funcționat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!