Jump to content

Despre Becuri [Passat CC]


catacam66
 Share

Postare recomandată

Dacă mașina e 2011 curat, adică are bcm - respectiv ceasul analogic pe bord, merg montate, după care din bcm, prim modificarea valorilor eeprom, se dezactivează avertizările pe becurile respective. Nu merge cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    52

  • Clawoodyou

    26

  • Led It Up

    23

  • EEXCALADE

    19

On 4/17/2019 at 8:03 AM, F l o r i n said:

Ai leduri.... Nu ai ce becuri sa scoți.

În general problema este de la cablaj... Problema comuna, găsești toate informațiile pe forum

Era intr-adevar problema la cablaj. 2 dintre cele 8 fire erau rupte. Celelalte erau pe cale a se rupe. Dar tind sa cred faptul ca au ajuns sa se rupa de la caldura si nu de la actionarea hayon-ului. Izolatia de cauciuc a firelor era casanta, de parca ar fi stat la caldura. 

Am taiat portiunea de fir casant, am lipit o prelungire, am acoperit cu tub termocontractant si ... Dumnezeu cu mila. 

IMG-20190424-WA0001.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rup... Deoarece sunt proaste. Nu se întărește izolația de la căldură... Ci ca e proasta și a inbatranit. După care... Flexarea rezolva problema.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.. am revenit cu farul meu, nu mi se aprinde becul cornering deloc, arse nu cred că sunt, și în vcds nu am l-am găsit.. am bixenon, mă ajută și pe mine cineva să-mi spună care e corneringul in vcds? Pe ce canal și care aia. Vă rog

59428913_2234073153575715_2162156617787768832_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se scoate in doua minute...sa-l poti verifica, deci nu inteleg de ce te complici sa faci test cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am verificat, nu sunt arse

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Atunci trebuie verificat in codari, pe centrala electrica, poate cineva s-a jucat pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, 

Ce tip de bec este cel de pe pozitie/DRL pentru modelul din 2014?

Voiam sa le schimb pe cele galbene cu unele portocalii.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Vlad.

Pe VW CC, modelul care vine cu bec halogen pe DRL & Pozitie fata, este folosit un bec PW24W. Este un bec mono-filament, dar care functioneaza pe 2 intensitati in functie de voltajul trimis de masina.

Iti multumesc,
Catalin @Led It Up

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am revenit iarăși cu becurile cornering care nu-mi merg. Am incercat cu vcds, am ales toate opțiunile, tot nu merg, le am lasat pe xenon shutter si mi se aprind DRL cand virez, pe post de cornering. Va rog frumos, sa ma ajute cineva, ce sa fac, unde sa ma duc, de la ce sa fie, calculator, umblat la far.. in bord nu mi dă absolut nimic, becurile nu sunt arse, chiar nu stiu...

20190618_223550.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul incercuit nu pare de cornering

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul incercuit este de DRL, cel de cornering este dupa acel deflector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Detin un Passat CC, si nu pot sa inteleg exact cate becuri sunt in total in faruri, am versiunea doar cu halogen.

Am inteles ca pana la urma sunt 4 becuri in total intr-un far?

1. Faza lunga

2. Faza scurta

3. Pozitii 

4. ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Despre Becuri [Passat CC]
  • 2 months later...

Știe cineva la ce folosește ăla  de lângă semnalizare ??  Pare ca e separat 

450C22CF-16C8-4404-955D-2C6938288F78.jpeg

@Cosmin858 Ai faza scurta , lunga implicit 

pozițiile 

Și  cornering 

Modificat de Edy_77
Quote la postul anterior e interzis prin regulament. Poti folosi @
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acel "locas" nu se afla nimic, este doar becul acela de la semnalizare. 

Si da, este separat dar nu se afla nimic acolo din ce stiu eu, nu am observat niciodata sa se aprinda ceva din acel "locas".

Vad ca ramane pe pozitie acel plastic.

image.thumb.png.d3590ed140d0ec0f0dab8c3c93435636.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
trandafirvladut

Salut, 

 

Pt un passat cc 2009 cu faruri normale (fără xenon), ce becuri recomandati pt faza scurta?  Bat destul de slab și as vrea sa schimb becurile. Cele led merg doar cu rezistenta în paralel? 

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips....osram...din cele cu +xxx ..lumina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, trandafirvladut a scris:

Salut, 

 

Pt un passat cc 2009 cu faruri normale (fără xenon), ce becuri recomandati pt faza scurta?  Bat destul de slab și as vrea sa schimb becurile. Cele led merg doar cu rezistenta în paralel? 

 

Multumesc 

Salut! Personal detin tot pe passat CC Philips WhiteVision ( WhiteVision simple, nu ultra) pe faza scurta, si mi se par cele mai bune becuri pe care le poti pune, daca vrei sa fi legal. Iti ofera o lumina suficient de buna, maxim ceea ce poti obtine din halogen. 

Nu iti recomand LED-uri, deoarece in primul rand nu mi se pare ca este de joaca sa te joci la sistemul de iluminat cu ceva after-market, care nu este plug-in-play, si sa te complici anulatoare care sa nu iti dea eroare, si riscul de a lua efectiv foc + riscul de a ramane fara talon foarte usor. 

https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-cu-halogen-pentru-far-philips-h7-white-vision-12v-55w-12972whvsm/pd/D450YMBBM/

Pe faza lunga, daca vrei sa le schimbi iti recomand sa mergi tot pe aceste becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Are cineva idee ce becuri pot pune la numar, fara sa imi dea vreo eroare sau sa ma complic cu anulatoare? 

As vrea acel alb pur la numar, deoarece nu mai suport acel galben. 

M-as bucura daca mi-ati da niste link-uri cu becuri de numar direct albe, care sa nu necesite anulatoare, direct plug and play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampi originale led si vazut daca ai bcm sau bordnetz, ca sa dezactivezi eroare de bec ars. Nu toate baga eroare, la bcm se rezolva prin reprogramarea acestuia,  la unele cu bordnetz merge cu vcds ul, din codare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
trandafirvladut

Salut, revin cu întrebarea poate mai sunt pozesori de passat cc 2009 cu faruri "normale"(fără xenon), ce becuri recomandați pt faza scurta? 

S a ars unul și nu prea știu la ce specificații sa ma uit/ce sa aleg. 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Mergi ce ceva cu plus de lumina...+150%, etc. Gasesti la Philips, Osram, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua! Am și eu un Passat cc 2014 cu lumini ambientale din fabrica. In mânere și sub trimurile de pe uși. Știe cineva cum schimb culoarea in rosu inapoi? Am scos bateria și acum sunt albe.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca au fost rosii vreodata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Garielul01 said:

Buna ziua! Am și eu un Passat cc 2014 cu lumini ambientale din fabrica. In mânere și sub trimurile de pe uși. Știe cineva cum schimb culoarea in rosu inapoi? Am scos bateria și acum sunt albe.. 

Nu exista asa ceva, de fabrica, la acest model. Iluminat ambiental este pe alb, nu se poate schimba culoarea (decat daca le schimbi ledurile). Butoanele sunt iluminate cu rosu....iluminarea ambientala trimuri si manere, este cu alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!