Jump to content

Despre Becuri [Passat CC]


catacam66
 Share

Postare recomandată

  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    52

  • Clawoodyou

    26

  • Led It Up

    23

  • EEXCALADE

    19

On 9/12/2016 at 7:53 AM, iobau998 said:

Am specificat deja, eu becurile le-am luat dintr-un magazin din oras (craiova). Iar anulatorul de pe vestitul site chinezesc.

 

Ok, La anulatorul respectiv scrie ce valoare electrica are? adica cati ohmi si cati watti? ca la urma urmei e o rezistenta de putere, (cativa ohmi la 25-30W) care se gaseste la aproape orice magazin de piese electronice si nu costa o avere, mai mult costa curieratul daca il comanzi de pe nu stiu ce site. Daca este trecut ceva pe ea si nu e prea mare deranjul sa-mi spui te rog. Oricum am de gand sa testez cu mai multe  rezistentea de valoare mai mare (ohmi) si sa reduc astfel din puterea ei pana la limita functionarii, adica pana la o valoare la care o sa dea de bec ars. Avantajul ar fi in acest caz ca nu se incalzeste nimic sau cel putin nu asa tare, rezistenta este mai mica ca volum si nu cred ca ar necesita montaj special pe radiator sau coolere :), ori racire cu azot... Nu ca n-ar fi spatiu sau problema dar acuma nici n-as pune ditamai rezistenta pe suport pe plafon (ca la autobuzele vechi cu gaz) pentru niste amarate de leduri :) . Urmeaza sa testez cand imi fac un pic de timp...si le comand si pe alea din UK...just in case...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

are cineva idee care este lungimea din interiorul semnalizatorului din bara fata de la Passat cc?

as vrea sa fac upgrade sa trec la leduri dar nu stiu ce lungime ar trebui sa aiba cablajul cu leduri ca sa încapă in locaș 

sau daca are cineva vreun semnalizator spart care nu-i mai folosește ?

 

multumesc

Modificat de AlexJFY
Email
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu v-ar încânta asa ceva?

ati văzut pe undeva la vanzare?

 

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba daa. Chiar sunt curios de unde se pot cumpăra asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 lire unul? Sau 2? sunt canbus?

Le-am gasit pe aliexpres la 13 usd ambele. 

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele. Sunt canbus, dar atunci cand pun contactul clipesc de 3 ori si atat. Nu primesc eroare mai tarziu, nu clipesc repede. Am si pe spate tot CREE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci de modelul din filmuletul de pe pagina anterioara, pus de mine nu stie nimeni?

am in plan sa modific semnalizarile de jos din bara, sa pun leduri sa aiba functie de drl si semnal dar nu am gasit cu aceasta functie de mai sus (matrix)...

are cineva vreun semnalizator spart sau care nu-i mai foloseste? de cc prefacelift 2010... ca sa fac teste sa vad ce cablaj pot baga

 

am gasit un anunt, si cred ca astea ar fi ledurile folosite. ce parere aveti? mai exista si alt tip de leduri cu acest modul inclus, la vanzare?

https://lajumate.ro/drl-semnalizare-matrix-lumini-de-zi-2504521.html

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am facut rost si instalat DRL pe led. Becurile sunt canbus, 30w, cu lupa, lumina alba, rece. Functioneaza si arata impecabil. Nu dau eroare sau alte complicatii. Alt looking acum...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e facelift. Am (aveam) la drl doua becuri ce luminau galbui si voiam o lumina alba doar ca am cautat ceva pe canbus ca sa nu mai fac interventii si adaptari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu niste poze sa vedem ce ai acolo. Eu as fi preferat ledurile gen audi la semnalizare dar de unde? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca farurile tale nu sunt cu led? Adica arata asa:

s-l300.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu sint cu led. Sunt bixenon dar n-au leduri inauntru. La versiunea asta, coupe, n-au bagat leduri in faruri doar xenonul si cornering. Nici faruri ceata nu are. Acum urmeaza zilele astea un retrofit pentru ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez poate ajuta pe cineva: 

Becul MTEC P21W are lumina alba si merge perfect la DRL pe prima generatie de CC, nu va complicati cu anulatoare care se incing, cabluri in plus, etc.

Un bec ca asta e cam ~10 lei, se gaseste usor cu o cautare pe internet. 

LED tipul asta nu am gasit (la un pret rezonabil) sa aiba canbus inclus. Am stat o gramada de timp cu eroarea in bord, ca aveam niste led-uri "canbus" pe care culmea, dadusem de vreo 5 ori mai mult, pana sa gasesc becurile astea, lumina este absolut la fel, alba, nu albastra.

mtec.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, doar ca se coc in timp.... si se vor strica la culoare. Acum, nici cele cu led nu tin foarte mult timp, deci e posibil sa fie o solutie ok, cea cu becurile gasite de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile mele nu dau nici un semn pana acum ca sunt pe duca. 2 ani vechime.

vedem mai departe cum se comporta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de fabricant/pret/noroc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

al tau e facelift - al lui Iustin, nu. Posibil sa ai loc la tine, dar la cel normal - nu prea. Cum nu este nici la B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii care ati montat leduri can-bus w5w imi puteti recomanda si mie in privat de unde ati achizitionat? Am avut un set de la colegul b_76_jaf care m-a tinut 3 ani dar s-a dezlipit rezistenta si nu mai am ce face ... imi dau eroare. Am cumparat dintr-un magazin de piese un set can-bus de 18 lei dar nu poate sa pacaleasca masina. Si alea dau eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am renuntat pana la urma...am cumparat o gramada de modele si nu tin mai mult de o luna si incep sa clipeasca. Probabil caldura le termina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Despre Becuri [Passat CC]
  • 75NOR a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!