Jump to content

Despre Becuri [Passat CC]


catacam66
 Share

Postare recomandată

nou posesor de Passat CC. Am o nelamurire:

 

la far am 4  becuri !!!! 

 

1.faza lunga

2.faza scurta

3.pozitie

4.???????????? e pozitionat langa grila si are o protective de table lateral.

ce este cu el ??? cand functioaneaza ??????

 

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    52

  • Clawoodyou

    26

  • Led It Up

    23

  • EEXCALADE

    19

  • 1 month later...

Am schimbat aseara becurile de cornering. Chestia e ca unul din ele batea in jos, iar celalalt (care din ce cred eu era pus invers) batea mai sus si lumina mai mult si mai bine CULMEA.

Probabil ca ele sunt facute sa lumineze doar putin pe jos sa nu iei vreun stalp mic sau cine stie..ideea e ca l am scos si pe ala care era pus corect si l am pus tot invers...vreau sa zic ca lumineaza EXCELENT.

Cand semnalizez sa intru in curte se aprinde si imi lumineaza perfect toata poarta!!

Recomand tuturor aceasta modificare. Daca vrea cineva fac si o poza si va arat in ce pozitie tre sa stea. Puteti sa incercat ca e f simplu de umblat acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si nu deranjaza ceilalti participanti la trafic schimbarea ta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce i ar deranja. Se aprinde doar la viteza f mica. Nu e cazul..am urmarit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt multumit si asa...adica lumina te ajuta mult si vezi perfect suprafata pe care urmeaza sa virezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o intrebare pentru luminile de zi (becul para) exista si in varianta cu lumina alba nu galbena 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, exista variante cu led si anulator de bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si tu un link pls. Eu n am gasit decat CU eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, ma poate indruma cineva catre achizitionarea led-urilor pentru Passat CC? Ce tip de bec si de la cine as putea achizitiona?

LED: 2 pozitie, 2 day driving light, 2 plafoniera interioara fata, 2 plafoniera interioara spate, 2 marsarier.

De asemenea as mai avea cateva mici nelamuriri, exista leduri cu 2 faze? Pentru pozitie+frana spate?

 

Ar merita montate Led-uri Phillips cu Phillips Control Unit pentru a evita eroarea de bec ars?

 

Imi poate spune cineva ce temperatura de culoare au cu exactitate becurile xenon D1S din fabrica?

 

Pentru a avea ambele becuri aprinse pe spate ceata, trebuia activata aceasta optiune din VCDS?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4300 kelvin

 

Nu stiu daca CC are ambele becuri de ceata spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspuns Al Bundy, am gasit un DIY pentru ceata pe ambele parti, daca este cineva din bucuresti si ma poate ajuta, as fi foarte recunoscator (http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4329175-DIY-Activation-of-BOTH-Rear-Fog-light)

Inca astept raspuns la prima parte a postarii, multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4300 kelvin

 

Nu stiu daca CC are ambele becuri de ceata spate.

Din ce am vazut pe alte forumuri, exista posibilitatea activarii celui de al doilea bec de ceata prin intermediul VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca il are - am activat la un 3.6... cc... mai merg si alte combinatii, legate de lampile de ceata si aprinderea acestora - dar nu se recomanda... aprinderea lor la franare, etc - le cam rupe ochii, celor din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CosminBalan26

In legatura cu luminile de zi(becul para) as dori sa pun leduri , dar dupa ce am trecut pe la cateva service-uri mi s-a spus ca exista posibilitatea sa se arda calculatorul masinii. Le-a schimbat cineva si a avut astfel de probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are  ce sa se arda, ca doar nu sunt csenoane, suntb LED, doar ca trebuie cu can-bus sau o rezistenta esterna de putere in paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

sal......de ceva timp becul de la faza scurta din dreapta a inceput sa se faca din ce in ce mai roz....banuiesc ca are ,,un inceput de sfarsit" :( ....... un bec original ajunge undeva la vreo 300 de lei........stie cineva ce tip de bec este, si de unde pot sa iau mai ieftin?....multumesc anticipat

Modificat de alxxl24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de xenon, un bec original OEm este vreo 900 lei, mai exact 988 lei. 

Unul phillips sau osram este vreo 350-400 lei. Asa ca mai ieftin doar din CHINA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu recomanda sa montezi becuri chinezesti.... s-ar putea sa te coste mult mai mult, in scurt timp..... sunt periculoase pt calculatoarele de faruri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump rau pe criza asta :))..........xenonul asta este pe masina de la inceput......octombrie 2008....asha durata mica de viata are?!?.....sau o fi vreo alta problema!?!....si nu este de la bec..........a mai patit cineva sa i se faca roz becul???....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ai vrea sa tina un bec? 6 ani si cine stie cati km...

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-a tinut bine.... oricum, recomand sa le inlocuiesti pe amandoua.... ca sa ai aceeasi culoare la faruri si luminozitate - sa vezi atunci lumina, cu ambele becuri noi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...ms frumos de sfat...inca o intrebare....stie cineva ce tip de bec este ?!?....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alxxl24

Tipul becului xenon pentru faza scurta/lunga este D1S.

Pretul unui bec OEM este deseori nejustificat, de aceea marea majoritate opteaza pentru una din variantele retrofit Philips sau Osram, care lumineaza si mai puternic si sunt si mai ieftine.

Atentie, recomand achizitionarea unui astfel de bec de la un magazin competent pentru vanzarea de astfel de produse si nu din targ unde mare parte din becuri sunt "made in China".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Despre Becuri [Passat CC]
  • 75NOR a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!