Jump to content

Informatii tinichigerie


blueyed
 Share

Postare recomandată

Va rog daca stiti, am rugina in jurul busoanelor de sub masina. A fost data cu chelade, curatate zonele respective si apoi date cu pistolul cu antifon cod 08882 de la 3M. Se cam ia masticul dupa ce se usuca, nu prea face priza cu tabla. Am dat si la pensula dar in faza asta nu am incercat sa vad daca se mai dezlipeste. Cu ce se da ca faca priza buna pe tabla? Daca aveti ceva vreun cod de original , o prezentare cum se face, v-as fi recunoscator.  Am curatat zona cu alcool izopropilic dupa care am dat cu antifoniu.

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    21

  • blueyed

    13

  • DragosR

    6

  • ovidiu_vr

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred că ar fi bun bitum la spray. Găseşti la Hornbach la raftul cu spray-uri. Am tratat o aripă pe interior preventiv să nu mai ruginească şi mi-a plăcut cum a făcut priză. Din ce am văzut cam face priză pe orice şi pelicula nu devine casantă prin uscare. Tot acolo găseşti si spray cu ceară pentru caroserie (de băgat în praguri, dat pe podea). Atât că ceara asta miroase cam urât, dar după un timp dispare mirosul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As lua spray  de ceara de la wurth cod 0892082500, 500ml. Sa mai clatesc cu apa acuma ca am busoanele date jos si apoi sa dau cu ceara dupa ce se usuca? Are ceva praf pe la busoane, nu mult. 

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şterge cu o cârpă înmuiată în benzină, se evaporă repede şi degresează şi suprafaţa. Dacă dai cu apă  cine ştie pe unde mai rămân particule şi rugineşte pe sub ceară.

Trebuie să fac şi eu operaţiuna asta că vara trecută am văzut că sunt cam praf garniturile alea şi a cam intrat rugina. Pentru moment am improvizat ceva, dar să se termine sezonul ploios şi o să pun garniturile originale la loc. Eu o să dau cu bitum, este mult mai rezistent decât ceara,  în timp ceara se cam duce (fiind pe dedesub nu contează culoarea, singurul dezavantaj ar fi că dacă intră din nou rugina este mai greu observabil) peste care o să dau cu ceară, de fapt o să dau peste toată podeaua.

Să ne zici şi nouă dacă spray-ul ăla de la wurth are tot aşa miros puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat busoane originale, sa vad daca mai stiu sa le pun la locul lor, sper sa nu-mi ramana. Am pictat cu pensula mica de desen o suprafata de vreo 30x40 cm  de nu se mai termina, prin zona roata spate -suspensie. Spor 0, mai stat sub masina, mai conductele de frana, e naspa si la serviciu mai fac pauza, cred ca am stat 2 ore numai zona aia, in total mi-a luat vreo 4 ore de pictat  si 10 zone de busoane (nu am dat peste ele-fara busoane).

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In elsa nu spune nimic cum se repara zona aceea de intaritura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am prea găsit sau nu am ştiut eu unde să caut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am dat pana la urma cu teroson WX215 henkel de aspad... 42 lei 500ml, mi-a ajuns un spray de dat inauntrul celor 2x (4-5) busoane pe o parte, nu miroase, se face putin clei, nu am mai cumparat de la wurth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, poate sa îmi explice cineva de ce găsesc rugina iesita de sub vopsea, acele,, flori,, la passat b6? Sunt interesat sa cumpăr unul și din 10 mașini văzute, 8 aveau asa ceva, chiar asa de proaste au fost la vopsea-tabla? Vorbesc de mașini fabricație 2006-2008, zonele unde am găsit cea mai multa rugina au fost aripile fata, zona bandou uși, haion portbagaj, coltul din spate al ușilor spate..... Culmea, la praguri nu am observat mari probleme......la prima mașina am crezut ca asa am nimerit o, la a doua la fel, dar totuși sunt foarte multe asa..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. Am avut si eu un passat b6 (2007), luat de nou de un prieten si dupa ce a terminat leasingul a fost la mine. Pot confirma, chiar si fara nici un accident al masinii (o stiu de la zero km) sa umfle vopseaua. Am avut problemele la langa bandourile cromate la usile fata si la capota.. Probabil la imbinari nu au fost tratate/vopsite bine si usor usor au umflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e clar , vopseaua a fost cu probleme.....as incerca sa caut una in stare ok dar ce fac daca peste cativa ani incepe sa se umfle peste tot.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare tuturot!

Sunt nou pe acest forum, proaspat posesor de Passat B7. 

Ornamnetul exterior de pe usa spate este ruginit si vopseaua se exfoliaza.

Intrebarea mea este daca se poate repara, sau daca este usor de inlocuit. Atasez o imagine cu acel ornamet.

Merci mult!

 

bandou.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!