Jump to content

Volan piele


varul maftei
 Share

Postare recomandată

imi pare rau dar nu am cum.

pielea e super (e fina) si volanul chiar nu mi se pare tocit in nici un loc.

Eu raman la parerea mea - e prea frumos sa fie adevarat (pare volan de fabrica - nu after market); Daca mai exista cineva cu volan care sa arate ca a lui Gizmo (post #11) si sa fie facut after market se ne dea de stire; Urmatoarea intrebare ar fi - de unde a procurat "materialul"?

PS: Si volanul lui KLF (post #14) este functional si tactil in regula - dar detaliile il tradeaza ca nu este de fabrica; Cusatura este ok dar imbinarile cu spitele dau de banuit... fara ele nu ar mai fi diferente semnificative (poate doar alternanta piele perforata piele simpla)

Ma bate gandul sa ma apuc de "crosetat"; Deja am citeva idei. Piele de buna calitate sa gasesc...

KLF pe sub piele mai este adaugat ceva sau vine direct peste volanul de plastic?

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un volan imbracat cu piele aftermarket trebuie demontat ca sa se poata imbraca? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un volan imbracat cu piele aftermarket trebuie demontat ca sa se poata imbraca? ;)

Daca-ti pui husa de la Simoni, nu! Se coase pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea as vrea husa...m-am calicit la 100 si ceva de euro cand am facut comanda ... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: Si volanul lui KLF (post #14) este functional si tactil in regula - dar detaliile il tradeaza ca nu este de fabrica; Cusatura este ok dar imbinarile cu spitele dau de banuit... fara ele nu ar mai fi diferente semnificative (poate doar alternanta piele perforata piele simpla)

Ma bate gandul sa ma apuc de "crosetat"; Deja am citeva idei. Piele de buna calitate sa gasesc...

KLF pe sub piele mai este adaugat ceva sau vine direct peste volanul de plastic?

La imbinarile cu spitele mai am de lucrat, caut o solutie sa le fac sa arate "profi"; Nu am adaugat nimic pe sub piele, stratul de piele e suficient de gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La imbinarile cu spitele mai am de lucrat, caut o solutie sa le fac sa arate "profi"; Nu am adaugat nimic pe sub piele, stratul de piele e suficient de gros.

Pai ca sa arate "profi" ar trebui sa imbrace si spitele (dintr-o bucata); Ma mai documentez. Din ce am remarcat eu si la alte marci aceasta este reteta succesului. Asta ar fi "coustum tailor"; ar merge doar pe tipul ala de volan si nu pe toate cu acelasi diametru. Eu am acelasi diametru dar 3 spite;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acelasi diametru dar 3 spite;

La Simoniracing au husa piele doar pt volanul in 4 spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Fratilor, daca mai e de actualitate din februarie pana acum, mai adaug si eu cateva.

Am incercat sa imi iau de la Simoni Racing husa de piele (de fapt ar trebui sa-i spun "kit" pt ca vine cu ace, ata, adeziv...de toate). Am vazut volanul lui TOXIC (merci de info) si arata super. Ghinion ! Pentru Audi nu aveau decat pana in 2001... (pentru alte modele inclusiv VW, Seat, Skoda, etc...no problem). Dupa ceva cautari pe diverse forumuri, am dat de un baiat care se ocupa cu asa ceva. Omul a zis ca are piele buna (NAPA), perforata, lucreaza fara sa demonteze nimic (volan, airbag, etc). Costa 170 RON si dureaza trei ore. IN ACEST MOMENT, tocmai imi coase volanul. O sa vad cum iese la sfarsit si o sa puteti vedea la intalnirea de joia asta, daca veniti.

In caz ca sunt multumit (si nu vad de ce nu as fi, am mai vazut "lucrari" de ale lui), incerc sa fac niste poze si sa le pun aici.

Inca un avantaj ar fi ca se deplaseaza el la locul in care doriti. Eu de exemplu am avut problema ca nu pot pleca de la serviciu... Ei si baiatul a venit si face operatia linga cladire, acolo unde am parcat masina. Nu ii fac reclama (chiar mi-a spus ca are comenzi destule) dar pana acum e super OK. O sa vedem rezultatul, la final si va las pe voi sa decideti. Tot atunci va dau si datele de contact (nume, telefon)

Sper sa ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"La Simoniracing au husa piele doar pt volanul in 4 spite"... nu este adevarat... cand am mers la pitstop sa imi ridic husa comandata am descoperit ca din greseala mi-au adus pentru 3 spite ...era codul respectiv de golf 4 dar era doar pentru 3 spite... s-a rezolvat si acum o am montata... baietii de la intalnire stiu cum arata...

O sa revin cu poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi imbracam volane in piele....120E fara airbag(decat inelul) si 170complet...si iese ca in poze....

Modificat de iuliane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna a anunt publicitar, te rog deschide un topic acolo, pentru continuarea discutiilor...si mai e si bmv in poza..:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry...am crezut ca e o informatie utila....Un volan e BMW iar celalalt MOMO(nu are montata partea centrala).Exista acest anunt si laprestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva poze cu Volanul meu "tras" in piele de la Simoni... initial m-am gandit sa apelez la un meserias dar apoi mi-am data seama ca sunt destul de chitibusar si rabdator asa ca m-am apucat singur de el.... dupa vreo 5 ore de lucru - incet si fara graba - a iesit asta....

Am ales sa imi pun piele pe volanul in patru spite pentru ca mi-am dat seama dupa ce am condus un golf cu volan in trei spite ca nu e prea interesant... are o umflatura cam enervanta in partea de sus... plus ca ar costa cam mult sa schimb tot volanul si oricum nu ar avea piele perforata....

Cei care au nevoie de ajutor in montaj pot sa apeleze... in limita timpului pot ajuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai comandat kit-ul? Un link daca se poate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat si eu acelasi lucru mai demult... Kitul este comandat de la Pit Stop Tuning si costa parca 270 RON. Mor de ciuda ca nu au avut si pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales sa imi pun piele pe volanul in patru spite pentru ca mi-am dat seama dupa ce am condus un golf cu volan in trei spite ca nu e prea interesant... are o umflatura cam enervanta in partea de sus... plus ca ar costa cam mult sa schimb tot volanul si oricum nu ar avea piele perforata....

felicitari, a iesit chiar bine. si al meu e f. bine imbinat dar tot nu cred ca a iesit asa din fabrica. si eu prefer volanul in 4 decat cel in 3 spite (singurul lucru care ma deranjeaza e marimea (e usor mai mare si datorita stratului de piele) cu 3 cm mai putin in diametru ar fi fost perfect)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Volanul lui TOXIC a iesit, intr-adevar, foarte bine. Atat de bine incat m-a convins sa am in vedere investitia pe care trebuie s-o fac pt a ajunge la acelasi rezultat. Va rog sa ma corectati daca gresesc undeva: pot gasi husa pt volanul in 4 spite la Pitstop Tuning; pretul ei este de 270 RON. De asemenea, as vrea sa stiu ce implica montajul. Se coase husa pe volan? Sincer, nu cred ca am abilitatile necesare pt asta. Trebuie desfacut capacul volanului? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

husa se tese practic pe volan... exista deja niste cusaturi intre care se face doar legatura... trebuie asezata cu foarte mare grija ca la final sa nu faca cute... este treaba migaloasa... nu trebuie demontat nimic... doar rabdare si atentie... plus o mana sigura... deja am husa de peste 2 luni si nu se arata nici o uzura... e foarte placuta la atingere si aderenta... o recomand cu sigurnta (ma refer la modelul cu piele neagra cum am si eu... cele cu alte culori tind sa se uzeze datorita faptului ca pielea e vopsita)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, Toxic. Sunt convins sa o cumpar. Problema e ca nu sunt foarte convins ca o voi monta eu...mi-e cam teama sa nu fac vreo boacana. Totusi voi decide asupra montajului cand o voi achizitiona. Mersi inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

husa se tese practic pe volan... exista deja niste cusaturi intre care se face doar legatura... trebuie asezata cu foarte mare grija ca la final sa nu faca cute... este treaba migaloasa... nu trebuie demontat nimic... doar rabdare si atentie... plus o mana sigura... deja am husa de peste 2 luni si nu se arata nici o uzura... e foarte placuta la atingere si aderenta... o recomand cu sigurnta (ma refer la modelul cu piele neagra cum am si eu... cele cu alte culori tind sa se uzeze datorita faptului ca pielea e vopsita)

Se cam inteleg din ce spui tu ca modelul de piele neagra nu e vopsit? cum ajunge sa fie neagra pielea atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la volanul original in 3 spite... trebuie schimbat volanul si airbag-ul, nu e nici o problema in rest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA DA! este prob pana il gasesti... la pret bun :P nu 1000 E la PoRo. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TOXIC: ai un volan pe cinste!

O sa-mi comand si eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!