Jump to content

HALDEX - Intretinere & Probleme (Tiguan 5N & 5N2)

Andrei Buzatu

Recommended Posts

Va salut,am rezolvat o problema si m-am lovit de alta. Am avut un fluierat de la 100 la 130 km de la diferentialul spate, era fara gram de ulei.

Am cumparat din dezmembrari grup cu tot cu haldex cu accelasi cod OAY907554E.

Masina merge bine, nu mai fluiera, lucreaza 4x4 dar am eroarea respectiva. Eu am cutie manuala, grupul a fost de dsg? se poate coda pe cutie manuala?

Screenshot_20201122_121349_com.voltasit.obdeleven.jpg

Edited by Zabin
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Doomy

16

• Zabin

5

• vick

5

• vik71

4

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Avand la baza filmul cu volvo postat anterior :    M-am decis sa fac acelasi lucru  pe fosta mea pompa  de Haldex Gen 4 ( cea care initial am crezut ca este defecta )  , dar cu un

Am curățat pompa și locașul ei. Era plin de depuneri. Nu inteleg cum un ulei hidraulic atât de scump are o durată de viață atât de scurtă. Când am scos vechiul ulei, au ieșit odată cu el tot felul de

Iata de ce Oil Filter The oil lter is a no-maintenance fleece filter. A check valve is integrated in the oil lter housing which prevents the oil pressure to the Haldex Clutch Pump V181 from

Posted Images

Parca nu ai posibilitate de codare, daca imi aduc bine aminte. Eventual sa ii faci o resoftare, sa il faci de manuala.

@Zabin este corect ce zice Florin , nu poti folosi o simpla codare in aplicatia de telefon , trebuie sa o rezolvi la cineva care se pricepe asa ceva. 

Te rog sa detaliezi asta : 

în urmă cu 6 ore, Zabin a scris:

Am avut un fluierat de la 100 la 130 km de la diferentialul spate, era fara gram de ulei

Cum a ajuns diferentialul spate fara gram de ulei? ai verificat?  ai gasit cauza?   Asta este cea mai importanta problema . 

Asteptam un feedback. 

Masina am cumparat-o de 2 luni din germania, toate revizile facute la reprezentana vw verificata pe car vertical + istoric vw masina are 110000 km reali Am inceput cu reconditionat rulment intermediar si pe urma am ajuns la grup

Grupul meu era uscat, nu avea urme de pierderi de ulei. Revizile la haldex au fost facute si la diferential nu a fost schimbat uleiul niciodata. Am vrut sa-i fac schimbul dar nu am avut gram de ulei.Posibil a incurcat busoanele un Dorel de Germania