Jump to content

HALDEX - Intretinere & Probleme (Tiguan 5N & 5N2)


Andrei Buzatu
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Pt cei interesati de schimbul de ulei al Haldexului, se face in general la 60.000km iar pe mine m-a costat 250 lei la PBN in mai 2013, a fost cam 100 si ceva uleiul si restul manopera si alte balarii pe care obisnuieste PB sa ti le bage la fiecare interventie. Mai urmeaza sa-mi treaca uzura la scule pe factura si in rest cred ca platesc tot, de la aerul respirat pana la taxa de smecherie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ma confrunt cu urmatoarea problema: 

Am schimbat uleiul la Haldex dar nu si filtrul

in ETKA nu apare in imaginile explodate dar fizic pe masina el exista 

neaparand in Etka nu are cod de piesa de VAG si nu il gasesc

stie cineva codul sau de unde il pot achizitiona pt ca nu e la fel cu al celorlalte masini cu haldex

codul de producator Haldex.111358

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod motor are masina? 

Din ce stiu , pe tiguan este haldex de gen IV , iar la asta nu se mai schimba si filtrul de ulei. Doar la gen 1 si 2.

daca vrei sa il schimbi, il cauti dupa cod, sigur il gasesti pe ebay.

 

LE  

http://www.neuspeed.com/haldex111358-haldex-gen-4-filter-replacement-kit.html#popUp[products]/0/

 

la ce pret are, sigur nu are rost sa il schimbi prae devreme.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Bogdan Nituleasa

Salut, tocmai ce am avut si eu probleme foarte mari cu haltexul, 2.0 tsi 170hp 2008, am 130.000 km, si la viteze intre 80-140 ma fura foarte tare de spate, si am schimbat si filtre si ulei, daca schimbi doar uleiul rezolvi partial problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,aveti idee unde as putea sa schimb uleiul la haldex pt tiguan 2.0 tdi 140 cai 2009 ,in Bucuresti,in afara de reprezentanta ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pană la urmă l ai schimbat ? Cu toate că a trecut ceva timp .ce ulei i ai pus în haldex ? tot un 2009 am şi eu 2.0tdi automată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confim faptul ca se schimba doar uleiul nu si filtrul, am fost in reprezentanta pentru aceasta operatiune care pare simpla la prima vedere.

 

Totusi pentru schimb este necesara o pompa, un furtun cu 2 circuite, unul de aer si altul pt. ulei.

 

Pompa este utilizata si la sos si la bagat ulei.

 

Nu mai tin minte exact ce cantitate de ulei a intrat .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu m-a lasat memoria 1 litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Imi puteti spune ce ulei si filtru trebuie pentru cuplajul haldex al unui Tiguan 2012 facelift 2.0tdi 170cp (CBBB cred), cutie manuala 4motion?
Am gasit G055175A2 , dar imi aparea ca nu e compatibil cu masina de mai sus.

Am fost la un magazin de piese si n-au auzit in viata lor de ulei si filtru pentru cuplajul haldex....
Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus in haldex G 060 175 A2 Tiguan 2009 haldex gen 4 si a intrat 700ml CBAB motor si filtrul nu se schimba dar poate fi splat foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
strazzaboschi
On 4/7/2017 at 9:46 AM, Adi_vw said:

Am gasit G055175A2 , dar imi aparea ca nu e compatibil cu masina de mai sus.

 

 

On 4/7/2017 at 9:46 AM, Adi_vw said:

Salut,

Imi puteti spune ce ulei si filtru trebuie pentru cuplajul haldex al unui Tiguan 2012 facelift 2.0tdi 170cp (CBBB cred), cutie manuala 4motion?
Am gasit G055175A2 , dar imi aparea ca nu e compatibil cu masina de mai sus.

Am fost la un magazin de piese si n-au auzit in viata lor de ulei si filtru pentru cuplajul haldex....
Multumesc!

 

On 4/7/2017 at 9:46 AM, Adi_vw said:

Am gasit G055175A2 , dar imi aparea ca nu e compatibil cu masina de mai sus.

 

Daca iti mai este de folos, ti-am atasat schema grupului spate, cu codurile. reperelor ce au intrat in print screen. Nu multi stiu ce uleiuri se folosesc pe original, desi exista si echivalente pe after market (nu ca le-as recomanda!).

G060175A2 = 275 lei TVA inclus, flacon de 850 ml - pret recomandat de vanzare pentru comercianti

Screen Shot 2017-05-13 at 23.51.00.png

Modificat de strazzaboschi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Am luat ulei G060175A2 cu 233lei de la Reprezentanta VW Cluj. Am intrebat si de filtru pentru haldex, dar nu a reusit domnul de la piese sa-l gaseasca in ETKA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

strazzaboschi

Iata de ce

Oil Filter

The oil lter is a no-maintenance fleece filter. A check valve is integrated in the oil lter housing which prevents the oil pressure to the Haldex Clutch Pump V181 from dropping. 

Screen Shot 2017-05-15 at 22.21.04.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,dupa schimbarea uleiului si curatarea filtrului si pompa am o problema cu grupul haldex mai exact pierd uleiul pe la capacul filtrului am pus si oring mai mare si tot il da afara (se poate face presiune mai mare decat este nevoie ?),si cum pot proba pompa daca mai functioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 10.04.2017 at 22:08, philip67 a scris:

Eu am pus in haldex G 060 175 A2 Tiguan 2009 haldex gen 4 si a intrat 700ml CBAB motor si filtrul nu se schimba dar poate fi splat foarte usor.

 

Nu era corect G055 175 A2 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil e un cod mai nou aparut !

G055175A2  e tot pentru haldex tiguan 2.0tdi si am 80.000 cu el in haldex [ 2 schimburi] fara probleme . 

probabil exclusiv acest cod s a folosit pana sa apara noul ,am citit sute de intretineri la haldex cu G055175A2

s au gandit probabil sa-i mai ia 150 ml din bidon ,sa i dubleze pretul si sa -i schimbe codul ! neavand rost sa se mai faca la 1 litru , mai bat si la pariu ca este exact acelasi ulei in ambele bidoane cu coduri diferite .ma batea si pe mine gandul sa i schimb filtrul [ Volvo 31325173 !!!] dar e fara intretinere intr adevar .

la fix 60.000 de la ultimul schimb s a scurs un ulei f. curat din haldex

 

 

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor, la masina din titlu care are acum 145000km as vrea sa schimb toate uleiurile, cel de motor stiu care este, intrebarea este ce tipuri de ulei comercial se pot folosi pt transmisie (cutie, haldex, diferential...)???  Ce gradatii??

As fi orientat sa folosesc Castrol intrucat este cel recomandat de VW, dar daca aveti in minte ceva mai valabil accept sugerimente.... 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Uleiul din diferentialul spate (4Motion) respectiv cutia de viteze (manuala) se schimba ? 

Am tot citit despre ele insa nu am gasit nimic clar. Daca se schimba ce cantitate intra si ce cod are uleiul pentru fiecare ? 

Pentru diferentialul fata se schimba uleiul  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

uleiul la haldex eu l-am schimbat la 60 000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 09.12.2014 at 19:40, Andr3y a scris:

salut,aveti idee unde as putea sa schimb uleiul la haldex pt tiguan 2.0 tdi 140 cai 2009 ,in Bucuresti,in afara de reprezentanta ....

Salut. Te rog fereste te de reprezanta . Nu se pricep deloc. Am patit-o rau cu ei 

 

On 09.12.2014 at 19:40, Andr3y a scris:

salut,aveti idee unde as putea sa schimb uleiul la haldex pt tiguan 2.0 tdi 140 cai 2009 ,in Bucuresti,in afara de reprezentanta ....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Volvo are acelasi sistem haldex, aici este prezentat f bine schimb ulei + filtru:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am cumparat tiguanul din Germania de  la reprezentanta. Acolo lucreaza fratele meu de 12 ani. Este 2.0 tdi de 170c 4motion intradevar avea 30000 km si stand peacolo am intrebat care cum la cat timp se schimba si ce ma suprins a fost, la cuplajul haldex se schimba uleiul la 3 ani ca faci 100-200k de km sau nu faci nici unu. Deci eu asa fac cu masina mea. Orcum in România pana si placutele de frana le schimbam cand sunt ca foia de hârtie asa ca ficare alege ce si cum face la masina lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai luat o din DE ,unde mai si lucreaza si fratele tau si  tot NU stii ca se schimba la 60.000 km si nu ,,la ani,, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!