Jump to content

Suspensie adaptiva - DCC


Valentin
 Share

Postare recomandată

Cristi320diesel

Salutare, am o problema cu suspensia DCC la o skoda superb 3v5, an de fabricatie 2017, 210000 km. Am inlocuit volant si pentru demontarea cutiei de viteze a fost dat jos jugul, la montare au uitat sa monteze mufele de la senzorii de nivel, am plecat cu masina si au aparut erori de amortizoare defecte, cornering iar farurile bateau in pamant, au fost montate mufele ssi sterse erorile. Acum masina decupleaza suspensia, in ce sens din cand in cand simt cum vibreaza partea fata a masinii, opresc pe dreapta deschid capota si daca ma apaus pe fata masina joaca de zici ca nu are amortizoare, schimb modul de condus si revine la normal. Aveti idee care sa fie problema? 0 erori iar amortizoare nu sunt scurse. Va multumesc, o seara buna sa aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă sa faci Basic Sttings cu mașina suspendată. S-ar putea sa fie decalibrate.

Cred ca s-a mai scris anterior cum se calibreaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi320diesel

Intors din garaj si dupa o proba de drum finalizata cu succes!! Multumesc pentru raspuns Ady.red!!!

 Asa se comporta masina inainte de recalibrare, doar modul sport era simtit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian Blanariu

Salutare! Am si eu o intrebare... masina in cauza passat cc 2011 cu amortizoare DCC. Nu stiu daca e normal, insa masina cam asa sta si mi se pare mie (poate?) ca spatele este un pic mai lasat decat fata, insa linia masinii e dreapta, nu pare a fi "barca". Masina se simte normal la condus, iar diferenta dintre moduri, comfort, normal, sport este sesizabila. Masina o am de aproape 2 luni si asa era de cand am luat-o, ea este R-line de fabrica si fiind si motorizare pe benzina ma gandesc ca are niste arcuri diferite fata de alte modele... De asemenea am un scartait care a aparut de cand a dat frigul si dispare dupa 20-30km de condus, am inteles ca sunt niste bucse de comfort care la frig fac asa... insa eu ma gandeam sa verific si flanse, protectie amortizor... 

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din amintiri…pt Golf 7 gasisem prin sumedenia de documente de service si tolerantele inaltimii intre aripa si sol. Deci sigur exista si pt Passat… numai sa le gasesti sau sa le descarci contra cost de pe un site de profil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar ca nu prea o poti inalta din vcds. La modelele echipate cu sistem de suspensie pe perne de aer, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam de verificat in documentatie distanta intre aripa si sol pt a lamuri daca este doar o parere ca masina este lasata de spate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se masoara din centrul rotiii pana la aripa .

Optic pare ca e o problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacă masina a stat mult timp nefolosita in parcare cu lunile , se pot tasa arcurile. Poti pune arcuri noi Eibach Sport rosii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian Blanariu

Va salut baieti si multumesc pentru raspunsuri. Voi verifica si revin cu detalii, masina a stat cam 9 luni, iar legat de arcuri nu cred ca sunt rupte, am bagat-o de 2 ori la stand de itp si mi-ar fi spus baietii, insa mai pot verifica o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, catalinmiti said:

Ziceam de verificat in documentatie distanta intre aripa si sol pt a lamuri daca este doar o parere ca masina este lasata de spate :)

Corect..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut băieți, dețin un Passat CC 2010 de puțin timp iar fostul proprietar a schimbat amortizoarele cu unele normale, (masina având de fabrică adaptive). Nu îl deranja că butonul licăre și că nu merg farurile AFS și au eroare in bord. Vreau sa i le schimb și am găsit așa codurile C1514R (dreapta spate), C1517L (stânga spate), dar din ce am citit pe forum si pe net nu găsesc diferența între C2513 vs C2513S pentru puntea față. Are cineva idee care ar fi diferența?  Inafara de preț C2513 sunt mai scumpe față de C2513S.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 15.12.2021 at 22:34, Cristi320diesel a scris:

Intors din garaj si dupa o proba de drum finalizata cu succes!! Multumesc pentru raspuns Ady.red!!!

 Asa se comporta masina inainte de recalibrare, doar modul sport era simtit.

Salut!

Te rog, poti sa detaliezi in ce a constat recalibrarea sau mai precis, care a fost procedura

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mașina suspendată, sa nu atingă roțile de pământ, intri cu vcds și dai basic settings. 

Și gata, doar atât. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Are idee cineva sau a încercat să pună pe Passat B6 amortizoare DCC in loc amortizoare normale? Doar fizic amortizoare,fără buton,cablaj sau calculator/Am mers cu această echipare si am rămas surprins cum merge pe Confort/pe Sport mi s a parut foarte rigidă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ajuta la nimic, daca nu faci retrofit ul complet. Se poate realiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele nu m-ar costa nimic pt ca e tot masina mea,dar partea electrica ma pune pe gânduri,nu stiu daca se merită munca,plus ca DCC s a pus de fabrica doar pe Variant si cea pe care vreau sa le pun e berlina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DCC s-a pus pe ambele variante, amoritzoare de tip self-leveling pe spate (asa numitele Nivomat) s-au pus doar pe Variant. Astea din urma sunt alta mancare de peste si nu se puteam pune impreuna cu DCC.  

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 23.11.2017 at 10:00, Andrei_TTR a scris:

Salut colegi. Tocmai ce am schimbat amortizorul 4 DCC (pe spate) din cauza ca facea zgomot pe partea drepta la fiecare gropita. In VCDS in meniul 14 -> Mes. Blocks-> grup 8 aveam valorile 70% 71% 60% 23%  .  Din motive finaciare am achizionat un amortizor SH de la o sursa de incredere. Problema de zgomot s-a rezolvat dar valorile in VCDS au ramas la fel.

Inainte sa ajung la un service sa imi faca un test de suspensie,sa vad performata (noului amortiozr SH :))  ) ,     stiti cumva ce reprezinta in VCDS meniu 14(Susp. Elect)in mess. blocks grupurile 8, 50,51,52,53,54,55 .

Multumesc.

Bună ziua!

Ati reușit sa schimbati valorile amortizoarelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! Detin un Passat B8 2016 Combi cu suspensie DCC. De ceva vreme trosneste fata stanga cand trec prin gropi. La ultima vizita in service mi s-a spus ca amortizoarele sunt scurse si ca trebuie schimbate. Am gasit alternativa de la Monroe si anume modelul Monroe C2516S. Are cineva experiente cu amortizoarele astea? Multumesc! :)

Modificat de adi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Monroe cel mai probabil le produc si pe original. La mine monroe sunt cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de curand un cc din 2013 cu suspensia DCC nefunctionala. Am testat masina cu Launch si cu VCDS. Niciunul din testere nu imi vede modulul de suspensie electrica. Singura eroare relevanta este U112100. Putea fi anulat acest modul ca si cum nu l-ar avea?Am verificat in codarile de la faruri si acolo spune ca farurile se regleaza prin CAN si nu prin senzori, de unde am dedus ca isi iau informatia din dcc. De aici probabil si eroarea U112100. Are cineva o schema electrica a instalatiei electrice de suspensie sau informatii despre localizarea modulului de suspensie sau orice alta informatie care sa ma ajute? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In portbagaj,  pe partea stanga, sub capitonaj. Pune un scan complet,  sa.ne uitam pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Tny87
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!