Jump to content

Suspensie adaptiva - DCC


Valentin
 Share

Postare recomandată

Razvan Vwpassatb6

Avand in vedere Eu am bi xenon asf cu cele doua cantare fata spate trebuie facuta recodarea , asta nu ar fi o problema ,Ceea ce nu stiu eu Pot folosi cantarele de la Dcc pentru xenon fara sa fiu nevoit sa schimb unele componente de la bi xenon ?  cica din calculatorul dcc pleaca in xenon dupa ,,  ? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici.....dar ai nevoie de 4 senzori nivel, calc dcc, buton, cablaj, codari. Dupa aceea autoleveling ul o sa foloseasca info de la dcc, pt reglajul automat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut la toată lumea!

De curand am achizitionat un Golf GTE din 2015 cu suspensie DCC, numai ca masina are 274k km si cam bate sunspensia pe dreapta fată. Bătaile se aud la viteze mici şi gropi mai maricele, adica nu bate la orice denivelare, în schimb la viteze mai mari nu mai bate deloc. Nu am buton de selectie al suspensiei.

Am suspendat masina si am dat un Basic Settings, lucru care m-a ajutat sa mai reduc putin din zgomotul care-l facea suspensia anterior. Era mai zgomotoasa.

Am decis sa schimb amortizoarele fata si am intrat pe site-ul Monroe, dar nu reuşesc sa le gasesc pe ale mele. La tipul meu de masina nu-mi da decat pe cele clasice.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce iei direct amortizoare? Ai fost la un service pentru o verificare? Poate scapi doar cu ceva bucșe/bielete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile pt amortizoare DCC pe care le-am primit eu, variau intra 1000 si 1600 lei/bucata. Mai intai, identifica problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.09.2021 at 0:43, EEXCALADE a scris:

Piesele se comanda doar dupa seria vin

Am incercat sa caut dupa seria VIN dar nu-mi da nimic si apoi ma pune sa selectez manual model, motorizare, etc. La final imi arata amortizor normal, fara control electronic.

Am mai incercat sa trimit si email sa ma ajute sa identific ce cod de amortizor Monroe am nevoie dar site-ul imi returneaza o eroare...

On 26.09.2021 at 0:46, MyKe a scris:

De ce iei direct amortizoare? Ai fost la un service pentru o verificare? Poate scapi doar cu ceva bucșe/bielete.

Am omis sa spun ca am fost de 2 ori la un service care initial mi-a spus ca nu bate nimic, apoi a identificat ca bate amortizorul de pe dreapta fata, dar numai cand masina este pe pozitie. Ridicata pe elevator nu are jocuri.

în urmă cu 12 ore, dadu a scris:

Preturile pt amortizoare DCC pe care le-am primit eu, variau intra 1000 si 1600 lei/bucata. Mai intai, identifica problema.

Eu am gasit la 1404 lei bucata pe original. Cu siguranta ar trebui sa fie mai ieftin de la Monroe.

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

 

Ce altceva as putea sa mai fac?

Am asa, VIN  WVWZZZAUZFW801669 si cod piesa 5Q0413031FK.

 

Modificat de ady.red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ady.redincearca pe fata Monroe C2513s sau C2513 pe spate Monroe C1514 sau C1517, eu am luat un set pt Audi Q3 la inceputul anului erau 600ron bucata , se gasesc greu doar ce mai este pe stocuri. Monroe nu mai face afrermarket controlate electronic doar OE de cand VW a cerut exclusivitate ca si la tobele MK7 Akrapovici , pt audi doar OE este noroc ca Q3 are aceasi suspensie fata/spate cu passat b6 b7 golf Mk6 Mk7 A3 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@atti206 Este posibil sa ai mare dreptate, suspensia seamana izbitor de mult, dar cum pot sa fac? Daca le cumpar si nu sunt compatibile?

Le-as comanda si as masura cu sublerul daca dimensiunile sunt aceleasi, electronica nu cred ca este diferita...

Daca fac asta, si sunt la fel, va anunt.

 

Multumesc mult de hint, la varianta asta nu ma gandeam, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le pot masura eu pe ale mele , sunt noi in cutie , am luat de preventie ca stiam ca nu prea se gasesc si unu oe este peste 2000ron, ale mele pe masina sunt inca foarte bune (in caz de vand masi a le pot valorifica) te ajut cu masuratorile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, daca asa este, poti sa-mi dai pe privat dimesiunile?

 

Eu trebuie sa le demontez ca sa le masor...

Mi-ar trebui dimesiunile ca in poza atasata.

Atentie, sunt luate masurile cu amortiziarele comprimate.

Ai putea sa trimiti o masuratoare si cu ele extinse.

bbe0df5110cfbbdeea0e4d88e7924872463e2a40.jpg.41f030a75ae6e73722c81b3a5fc1fbe8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun aici pozele ca sa le vada toata lumea 550mm este cu ele extinse nu comprimat si diametrul este 55mm sper sa intre in fuzeta de Q3 , maine masor si aia . Vad ca pe farfuria amortizorului este trecut codul OE, am un tel mai veci scuze de calitatea pozelor , maine pot face poze mai calitative pe soare si cu amortizorul spate C1514 si C1517 pe fata doar C2513S

20211001_204753.jpg

20211001_204732.jpg

20211001_204716.jpg

20211001_204649.jpg

20211001_204638.jpg

Modificat de atti206
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un catalog Monroe in format pdf in care pentru Golf 7 cu amortizoare electrice este specificat codul C2516S pentru amortizoare fata si C1520S sau C1521S pe spate.

Ca si preturi, nu am cautat inca...

 

Sper sa fie de ajutor si altora informatiile de aici.

@atti206: Multumim pentru efortul tau.🙏

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, acum altă belea...

 

Am încercat pe la toate magazinele online, prieteni, cunoștințe, etc să comand amortizoarele.

Toți mi-au zis ca nu exista acel cod (C2516S) și le-am arătat catalogul.

 

Nu am reușit sa le comand nicăieri.

 

Voi pe unde comandați amortizoarele Monroe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti piesele la orice magazin dupa seria vin (nu dupa coduri de pe google)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știu colegu`, așa e, dar codul nu este de pe Google, este din catalog OEM Monroe, scrie mai sus cum l-am găsit, iar eu vreau sa cumpăr pe preț de after market nu pe de original, aceeași chestie.

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca codul original este 5Q0413031FK nu exista corespondenta pentru amortizor Monroe.

Ce ai gasit tu era un catalog pentru Africa de Sud, nu este valabil pentru EU.

 

Unele site-uri de piese dau o corespondenta cu Bilstein 23238978, insa in catalogul online al lor nu exista aceasta echivalenta, deci cred ca este trasa de par.

 

Singura solutie, amortizoare originale.

image.thumb.png.6a7f78cff9d356a9f8010b1c3e28ab64.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Dofin!
Îmi cer scuze, este greșala mea că nu am explicat detaliat anterior, dar este foarte ciudat că pe catalogul online nu am gasit codul original de Monroe pentru amortizoarele mele, nu apare, in schimb in catalogul PDF de pe siteul Monroe de la adresa https://eu.monroe.com/content/dam/marketing/emea/monroe/support/catalogues/M716_Shock_Absorbers_Catalogue_2019_10.pdf, la pagina 263 pentru Golf 7 există amortizoare electrice, conform specificațiilor de mai jos:

Monroe.thumb.JPG.81bd6ed76416eaa65c6435bd2e7790b6.JPG

Același cod de amortizor sunt si pentru Passat, Arteon, Octavia, etc.

O să încerc sa trimit un email la Monroe, poate aflu ceva.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unul din amortizoarele mele ( suspensie DCC ), este codul 3Q0512009AA, HBO332, producator MONROE, EM194701, Made in Spain.

Passat B8 bitdi, 10/2015.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ady.red, sa ne spui si noua ce-ti raspunde Monroe.

Ca regula, catalogul on-line este cel mai exact, iar ca o dovada in plus, codul respectiv nu-l gasesti la nici un vanzator de piese din RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa gasesti doar pe OE , Monroe nu mai vinde pe aftermarket controlate electronic , la Audi nici nu se gasesc coduri in catalog doar OE dar tot de Monroe sunt fabricate. Cele care se mai gasesc sunt pe stocuri la furnizorii de piese .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Mda, se pare că @atti206a avut dreptate în posturile anterioare...

 

Emailul trimis...

email1.thumb.JPG.0932d43ee41f4cbae2708ae518a7bf90.JPG

 

Răspunsul primit...

email2.thumb.JPG.1a55a8d4f88b2ccd95559fa7b8ebdf9b.JPG

 

Deci...

Concluzia este clară, asta înseamnă să monopolizezi piața prin cererea de exclusivitate a lui VW.

 

Off topic: @Dolfin Scuze că te-am menționat greșit în postul anterior, nu mi-am dat seama că am scris greșit nickname-ul tău și am observat când nu mai puteam edita postarea.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din raspuns s-ar deduce ca VW are exclusivitate pe piesele OE timp de 10 de la lansarea modelului. Macar sa ne tina cele vechi inca un an. :D

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Passat Variant 2016 2.0BITDI CUAA cu DCC.

140k km, atat m-au tinut pe mine amortizoarele DCC pe puntea fata. Drumurile au fost in mare parte pe asfalt bun, DN, autostrazi. In putinele escapade pe langa asfalt, s-a rulat decent si corect pentru categoria de drum. In general am mers pe Normal/Comfort cu suspensia.

Ambele erau scurse. Nu am simtit insa in mers probleme de stabilitate si nici erori pe suspensie nu am avut.

In schimb aveam unele zgomote la mers incet pe denivelari sau drum mai prost, dar am suspectat bucsele, tije, bilete, etc

Dupa inlocuire amortizoare, flanse, rulmenti, kit protectie, pe fata, totul este foarte inchegat si legat. Parca e noua. Nu se mai aude nimic :)

Costul a fost pe masura.

Am gasit la furnizor si cu 1400lei/buc amortizorul VW OE, dar am preferat sa le iau de la service, aprox 1750lei/buc tot VW OE, ca in caz de probleme si garantie, sa nu mi bat capul cu alte cheltuieli inutile. Manopera a fost 500 lei.

Drumuri bune!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!