Jump to content

Cutie viteze manuala A3 8p


Andy_golf 4
 Share

Postare recomandată

Cutia de viteze este manuala, cod motor BGU, are un huruit de la prima treapta, pana nu o demontez nu imi pot da seama de la ce e, aveti idee de la ce tipuri de motor se mai potrivesc cutii, ca as vrea sa o schimb cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

la mine au fost rulmentii de la trenul fix si cel mobil in spatele pinionului de a 5-a 278 lei skf pe original si 150 lei manopera

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun că are codul FVH, cutie tip 0AFA.

Cutia asta a mai fost montată pe:

- Golf 1K1

- Jetta 1K2

- Golf variant 1K5 Jetta 1K2

- Octavia 2 1Z3

- Octavia combi 1Z5

- Crafter 2FF, 2FL (motor AVR, TD, 2461 cc, 80kw)

- Altea 5P1

- Toledo 5P2

- Polo 9A1

- Polo Clasic 9E2 (motor ADD, AGR, USE, UVC)

 

Toate cu unul din motoarele BGU, BSE, BSF (1595cc, 8valve, 74kW), mai puţin excepţiile, dar nu bag mâna în foc că nu este greşit în Elsa. Ideea este că indiferent ce cutie găseşti să se potrivească să aibă aceleaşi rapoarte de transmisie, altfel se schimbă comportamentul maşinii.

 

 

fvh.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema rezolvata de mult, nu a fost cutia defecta, multumesc de sfaturi, a trebuit sa inlocuiesc pompa ambreiaj si kitul, se poate inchide topicul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salve,

 

Am si eu o problema cu pedala/ambreiaj/cutie.....nu stiu ce sa aleg din cele trei

 

Simptome : 

- pedala nu revine complet uneori;

- uneori se blocheaza schimbatorul cand vreau sa introduc in prima viteza;

- uneori se blocheaza schimbatorul cand vreau sa introduc in marsarier;

- tot uneori se blocheaza cand vreau sa scot din prima viteza sau marsarier;

- pulsatii in pedala cand scad viteza fara sa aduc schimbatorul la punctul mort;

 

Fostul proprietar imi spune c-a schimbat kitul de ambreiaj...

Am schimbat pompa si simptomele se mentin.....

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

demonteaza cilindrul receptor si vezi dc este curs eu am patito am schimbat pompa degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Bica_Lucian

Salutare tuturor ! 

Am si eu o problema : in momentul in care apas pedala de ambreiaj se aude un zgomot infundat ca o bataie , pe toata cursa pedalei zgomotul ramane neschimbat iar in momentul in care iau piceorul de pe pedala zgomotul dispare producand in acelasi timp o smucitura mica a ansamblului motor-cutie , precizez ca ambreiajul si volant au fost schimbate de catre proprietarul dinainte si au aproximativ 20 000 km parcursi (detin factura de la garaj) . Cutia de origine care are codul : GQQ a fost inlocuita cu o alta cutie cu codul HNV si ma gandesc ca aceste 2 cutii nu sunt compatibile si ca de vina ar fi cutia . Precizez si faptul ca atunci cand motorul este cald se aude foarte putin ! 

 

Am facut si un video , astept pareri va multumesc ! https://www.youtube.com/watch?v=t4sMtUba2lE&feature=youtu.be

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut si eu!

 

 Am cam aceeasi problema la cutie cu Hooya1985, numai ca la mine face asa in treapta 5.

 

Mai exact, cand schimb din vit. 4 in 5, sau din 6 in 5, calc ambreiajul, bag in viteza, si cand ridic pedala de ambreiaj, pe la jumatatea cursei daca mentin pedala, simt in pedala un usor huruit, ca o frecare mai puternica asa. Dau drumul de tot pedalei, accelerez, si apoi daca o las in frana de motor, face ca si cand ai merge in marsarier. ( atunci cand accelerezi si apoi o lasi sa mearga singura, este cam acelasi sunet ... sau ca o motocicleta care accelereaza si apoi ii taie gazul ...) Scuze, dar nu stiu cum sa descriu mai bine sunetele respective.

 

 Daca accelerez, sunetul dispare, am facut cam 800km in acest wknd si sunetele nu s-au agravat, insa mi-e teama sa nu ma lase cutia cand mi-e lumea mai draga.

 Mentionez, ca la motorul rece, sunetele/vibratiile in pedala sunt mai profunde, dupa ce merg 10-20km se mai diminueaza.

 

Daca a mai patit cineva ceva asemanator, ce rezolvare a fost ? Sa schimb uleiul din cutie ? Am tot citit ceva de sincroane sau rulmenti sau pinioane de viteza a 5-a. Ce ma sfatuiti sa fac ?

 

Multam!

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu un A3 8P din 2004 , 1.6 BGU iar cutia este FVH cu capac negru.

Problema este ca intra foarte greu in marsarier , caraie , iar daca intra iese foarte greu. Am demontat-o si problema este de la sincronul de marsarier + faptul ca a avut carcasa crapata in urma unei lovituri.

M-am decis sa caut alta cutie dar as vrea sa stiu daca se potriveste numai cutia FVH sau si cutia JHT.Care este diferenta dintre capacul verde sau negru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare , daca carcasa de la cutia de viteza este crapata , cutia de viteze nu are nici un simptom , se paote schimba doar carcasa fara intreg ansamblul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Cutie viteze manuala A3 8p

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!