Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

am o problema cu golful meu.azi dimineata mi-a sarit o pietricica in parbriz si s-a crapat, iar o [cenzurat] a inceput sa urce pe geam.se duce....in curand cred ca trebuie sa schimb parbrizul.incotro sa o apuc?la pbn cat o costa?aveti careva idei sau sugestii?ce ziceti de ager service?sunt seriosi?

va multumesc si astept parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am casco, dar este cu fransiza.nu stiu daca sa folosesc sau nu polita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunteti complet offtopic. Ce legatura are parbrizul cu revizia?!

adrianharlea, foloseste Search-ul si vei gasi atat raspunsuri cat si indrumari

Reparatii/inlocuire parbrize Bucuresti

Parbriz, unde recomandati sa-l schimb

Parbriz spart

Parbriz ciobit/crapat

Polita CASCO

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.mersi.am postat aici pt ca nu era deschis un alt topic in aria golf6 si nu avea rost sa creez unul nou.iar la un search despre problema mea mi-a afisat nu mai putin de 37 de pagini.ca sa stau sa le citesc, ies la pensie.mersi de indrumari pt topic-uri oferite pt necazul meu.o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la 14700, pentru masina din semnatura,m-a costat 1050 RON!

Au schimbat toate filtrele, uleiul (5 l) etc. Revize completa! Mi se pare un pret decent, iar baietii de la PBN au fost foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pret decent...nu prea, tinand cont ca 5litrii de ulei costa 60 euro si asta daca este longlife, iar cele 4 filtre (ulei, polen, motorina si aer) nu ar trebui sa depaseasca 60

euro, asta ar insemna cam 500lei, si manopera ramane 550 lei.

aceasta manopera unui meserias nu-i trebuie mai mult de 30 minute, ar putea fi suficient 60 lei.

deci se poate realiza acelasi lucru cu maximum 600lei, e adevarat nu la PBN.

si uite asa se pot economisi 450 lei. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi se pare astronomic ptr o masina care tece prin prima revizie.ce sa te mai astepti la 100de mii

eu am dat 780ron.cu ulei si toate filtrele.dar se putea si mai ieftin ce sa zic.tot la pbn si eurevizia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult. Totusi e un GOLF 6 nu o masina din clasa premium. Avand in vedere ca e prima revizie si se schimba foarte putine la ea, consider acest pret extrem de ridicat, iar daca preturile scrise mai sus 60 euro uleiul si 60 euro filtrele sunt adevrarate .. acea manopera este bataie de joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Enorm....si lumea zice ca la Reno e scumpa...

Pt a mea a fost 380 lei l( Megane 2 - prima revizie 15.000 filtre+ulei+manopera) :offtopic:

Revenind la topic, fratele meu a platit la Cluj 730 lei pe prima revizie.

Stima

Nu sesizasem inital ca e vorba de diesel...my bad..

Dar totusi...1000 ron pt prima revizie care in mod normal este cea mai mica dintre toate...e un pic cam mult.

Sper pt binele colegului sa fi fost doar o intamplare, nu vreau sa ma gandesc cat il va costa cand va trebui sa schimbe si placute si etc

Modificat de pavilion8373
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pavilion8373, hai sa nu comparam mere cu pere

Tu ai Renault benzinar in timp ce colegul are masina diesel. Am un Clio 1.5 la care prima revizie a fost 800 lei (doar conf caietului service, nimic suplimentar) asa ca... E stiuta diferenta la costul reviziilor intre benzinara si diesel

Dar, totusi 1050 lei mi se pare un pic exagerat

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut prima revizie pentru masina din semnatura la Elcargid Buzau

Costul total 580RON

- revizie 1an

- schimbat ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta da pret. 580 RON prima revizie este foarte ok pe langa .. 1050 RON la PBN (cei drept ptr un diesel) dar este la

Buzau. La PBN/PBV/Midocar din cei care au facut prima revizie la un TSI 122 CP .. cat a costat?

Modificat de Patrick007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul este acelasi si pt TSI cat si pt TDI. Diferente mari nu ar trebui sa fie;cantitatea de ulei difera la 1.4 TSI fata de 2.0TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu diferenta de pret a uleiului determina diferenta de pret a reviziei intre diesel si benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Diferenta este data de faptul ca la diesel se inlocuieste si filtrul de combustibil si ca unele filter comune sunt mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patrick, poti citi posturile anterioare. O sa gasesti exact ceea ce cauti :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de motorina il inlocuiesti la 30 mii km. Prima revizie la octavia a fost cu totul 500 lei (am dus eu consumabilele). Asa voi proceda si la golf. Nu toate service-urile accepta sa duci tu consumabilele, dar pana la urma se mai gasesc. Mi se pare foarte mult 1000 lei.... pentru o revizie ordinara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Este foarte mult, dar depinde de fiecare service. Eu de ex la Ford fiesta, 1.6 diesel, reviziile la Ford in service m-au costat cam asa: 15k - 860lei, 30k - 1100lei, 45k - 960lei. După care am renunţat la reviziile făcute in service Ford. De ce diferentele astea de preţ, nu mă intrebati!

In septembrie vreau si eu sa trec pe un G6, 2.0 TDI 140cp dsg, model pentru care mi-a zis dealerul ca revizia nu ar trebui sa treacă de 550lei - 600lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Saptamana viitoare ar fi cazul sa-i fac revizia, am ajuns la 15 mii km. In decembrie anul trecut am avut niste probleme tehnice si am schimbat inclusiv ulei, filtru de ulei si benzina. Am facut de atunci cca. 5 mii km. La ce sa ma astept?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

restul de filtre(nu sunt obligatorii) si probabil inspectie de service,diagnoza,resetare BC.

nu cred ca ar mai fi nevoie sa schimbi din nou uleiul si filtrul de ulei.

Offtopic:cred ca ar fi bine sa se redeschida topicul "Probleme Golf VI".Banuiesc ca suntem destui care am intampinat probleme la golf6 indiferent daca au fost mici sau mari,poate ne vom ajuta unii pe altii in rezolvarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut si eu revizia de un an (6000 km, lol). Exista o rechemare in service pentru problema intalnita de cativa colegi de pe forum cu aerul conditionat.

S-a schimbat filtrul de benzina si uleiul, cel de aer mai asteapta. Schimbat roti de iarna cu cele de vara, echilibrat, si un spalat din partea casei.

Total, 55 RON.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca cei de la reprezentanta VW din Bistrita au fost intimidati de titulatura de membru senior de pe vwforum si mi-au oferit prima revizie gratis (inclusiv consumabilele), fapt intalnit extrem de rar dupa spusele celor din service.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55 de lei? vin si eu in bistrita sa-mi fac revizia...merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!