Jump to content

Postare recomandată

Salutare,

 

The long waited post. Mă tot chinui de ceva vreme să-mi fac timp să prezint bestia și acum mi-am luat inima în dinți să o fac.

 

Configurația e aceasta, prezentă și în semnătura mea.

 

Am făcut deja circa 1200km cu ea, am fost în weekend Cluj-Iași-Piatra Neamț-Cluj. 

Impresii de drum...foarte fain! Comparativ cu vechiul 1.6 aspirat, micuțul monstru merge de rupe pământul, în a 2-a zici că zboară de sub tine. 

 

Am simțit aceeași limitare prezentă și pe un BMW 2.0 diesel, și-anume că se sugrumă imediat ce trece de 3500-4000 de ture. E în rodaj și nici nu am forțat-o prea tare, maxim 4200 cred că a fost, nedorit, dar în general am făcut depășiri cu schimbare de viteză, lucru care nu era necesar pe 1.6.

 

Ce nu merge: Light Assist. Bani aruncați aiurea. Face o tonă de flash-uri, nu recunoaște mașini pe același sens.

În rest, momentan super mulțumit.

 

Poze mai multe vor urma, am făcut doar așa prin garaje :))

post-42059-0-29397900-1381998856_thumb.jpost-42059-0-71775100-1381998856_thumb.jpost-42059-0-24738600-1381998857_thumb.jpost-42059-0-82070200-1381998857_thumb.jpost-42059-0-18055200-1381998858_thumb.jpost-42059-0-55026400-1381998858_thumb.jpost-42059-0-92698700-1381998858_thumb.jpost-42059-0-27048300-1381998859_thumb.jpost-42059-0-61579500-1381998859_thumb.jpost-42059-0-92907300-1381998859_thumb.jpost-42059-0-85422000-1381998865_thumb.jpost-42059-0-40203100-1381998866_thumb.jpost-42059-0-86304900-1381998866_thumb.jpost-42059-0-43900700-1381998867_thumb.jpost-42059-0-81438500-1381999066_thumb.j

Modificat de 1-Q
Link către comentariu
  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1-Q

    57

  • codz

    12

  • dadu

    7

  • robi_zet

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit, lol! :P

 

Frumoasa masina, imi plac si cum se vad luminile de la oglinzi. Scaunele sunt intr-adevar super. Te-ai uitat sa vezi daca nu e murdar parbrizul in dreptul camerei pt Light Assist?

 

Sa te poarte sanatos!

Link către comentariu

Nu inteleg ceva.

Intai spui sa rupe pamantul, si apoi ca trebuie sa retrogradezi in depasiri... Chestiile astea doua de contrazic

 

Iarasi nu mi-e clar de ce spui ca la 1.6 NU era nevoie de retrogradare in depasire. Din contra, cat am a avut pe mana un 1.6 (aproape un an) tocmai asta am constatat ca e metoda de a depasi eficient. In timp ce un motor turbo are alt "raspuns"

Link către comentariu

Sa stapanesti sanatos monstruletul de 1.2 si sa o scoti pe drumuri in afara Romaniei :icon_thumleft:

 

Configuratie foarte buna, kessy cred ca merita, cel putin eu mai ating cheia (sau brelocul) cu piciorul, asa intri si apesi pe buton. Xenon-ul adaptiv isi face treaba excelent, vad ca mergi pe noapte (si doamna face poze cu iphone-ul) ;) Culoarea o prinde bine, aparatori de noroi (te-ai gandit la ceilalti din trafic sa nu le arunci pietre, f frumos). Unde sunt pedalele sport? Scaunele Ergo Active, very nice, dar sa-mi spui daca nu ai o jena la piciorul stang de la suportul lateral al sezutului (sau o fi doar la mine ca nu il folosesc, dsg deh..).

 

Mai urmareste dupa 3mii km cum se comporta dupa 4000 de ture, n-ar trebui sa se sugrume la 3500-4000, sau asa o fi la 1.2

 

PS: CB premium (color) e mai fain :P

Modificat de codz
Link către comentariu

Sunt 2 chestii diferite. De exemplu am urcat măgura cu a 4-a, loc unde 1.6 cerea a 3-a pentru a menține aceeași viteză.

 

Depășirile sunt altceva. Și nu am spus că nu necesită retrogradare 1.6-le, ci că nu are nevoie de urcare în viteză pentru a face o depășire...și vin cu exemplu ca să mă înțelegi exact: la 1.6 dădeam mereu a 3-a, aveam undeva la 3k-3300 rotații sau mai mult...și mergea până la 5500-6k...depășire over. La tsi, tre să ai grijă mult mai mare la viteza la care rulezi, să nu fii peste 3k, dar nici sub 2500...după care când ajungi la 4000, urci treapta să mai ai vână să termini depășirea. Cel puțin astea sunt experiențele mele de până acum.

 

@codz - pedalele sunt parțial montate, doar ambreiajul și frâna, pentru restu n-am avut timp să stau, revin săptămâna asta la montaj. Oricum, le-am remontat eu când am ajuns acasă că erau puse greșit...meseriașii de la service  :dry: Sunt convins că e mai fain CB premium, îmi pare rău că nu am luat Technology pack. :(

 

Mulțumesc pentru urări.

Link către comentariu

Da, 1.6-le asa se comporta. Insa ma mira foarte tare ce imi spui cu plafonarea TSI-ului... Plafonare la 4000 are TDI-ul... asta e totusi benzinar. Vorba colegului - incearca dupa rodaj sa vezi exact ce poate motorasul

Link către comentariu

Frumoasa masina! Sa o stapanesti linistit!

 

TSI-ul nu se plafoneaza la 4K, acolo incepe sa nu se mai simta cuplul si masina ca sa traga mai departe se bazeaza pe putere, lucru care nu prea are... Asta e unul din dezavantajele cilindreei mici. O sa te obisnuiesti dupa rodaj dintr-a 5/6-a la 100 Km/h sa dai a 3-a in depasiri si apoi sa revii la mers normal.

 

Ce culoare e? Imi place foarte mult cum arata!

Link către comentariu

@TudorM, nu cred că era murdară, cred că merge peste ea ștergătorul...nu cred eu că au testat mașina doar curată. Dar încă nu merge bine din păcate, sau cel puțin nu în RO.

 

@Rave, e Limestone Grey. 


@codz, scaunele sunt foarte bune, și la drumurile pe care le-am făcut, masajul a fost chiar benefic o dată la 2h. Apărătorile le-am pus pentru că m-am săturat să-mi murdăresc mașina în jumătate de oră după ce o spăl.


Apropo, ce nu-mi place...nuca schimbătorului. Plasticul ăla îmi alunecă foarte ușor din mână. Cred că o să fiu nevoit să o schimb cu una de-aia de GTD.

Link către comentariu

Mulțumesc. Destul, n-am avut nicio problemă, doar că te chinui un pic să-l faci să stea în gura de ventilație, dar am preferat să-l folosesc pe ăsta și nu pe cel ce-l lipesc de parbriz că e și mai la îndemână, și nu trebuie curățat parbrizul. 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos. Vad ca deja ai echipat-o de iarna si cu aparatori.

Culoarea intradevar se potriveste foarte bine cu G7.

 

Multi km fara probleme!

Link către comentariu

Merci! Da, păi am vrut să păstrez roțile de HL noi să le vând în primăvară.

I-am pus și ceva folii pe praguri și boot-lip...chiar folositoare. Am dat cu un bax de apă de bară la portbagaj...aș fi plâns puțin dacă nu era folia aia :P

 

O să pun poze și cu ele :)

Link către comentariu

Aș merge pe jante originale Madrid și în caz că trebuie neapărat, arcuri oem -15. :)

 

Îmi cam pare rău acum că nu le-am luat din start, dar asta e viața, pățăști. 

 

Aș vrea să-i mai pun și o folie verde pă peste tot...și...momentan altceva nu-mi vine în minte. Deja îmi vine să comand schimbător, capace și tips. Dar încerc să mă abțin :))

Link către comentariu

Eu zic ca trebuie minim 15.

Asa arata cu suspensia sport oem

ry68.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Looking good. Cum ai dat de asta că eu n-am mai văzut-o până acuma...și la câte am căutat...oi oi :))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!