Jump to content

Exfoliere lac vopsea


bogdanb
 Share

Postare recomandată

In vara am prins o furtuna insotita de grindina pe autostrada langa Pitesti.

In urma acestui fapt am remarcat ca s-a ciobit lacul aplicat peste vopsea in cateva locuri care in urma spalatului s-au extins formand niste pete.

Exista o solutie pentru a remedia aceasta problema???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dan.

    6

  • toni

    4

  • Fiestax

    3

  • Iulian94

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate doar lacuire+polish profesional sau revopsire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a ciobit lacul aplicat peste vopsea in cateva locuri care in urma spalatului s-au extins formand niste pete.

Asta se intampla la masinile revopsite (prost)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu este revopsita si nu as vrea sa o vopsesc, speram la o solutie fara a revopsi partea afectata.

Sper sa o gasesc, eventual numai o lacuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca numai prin lacuire ai sa rezolvi problema. cred ca o sa iasa urat fara sa o revopsesti... ca ma gandesc ca inainte de lacuire trebuie sa pregatesti suprafata. e doar o parere... sper sa-ti rezolvi cat mai usor problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intr-adevar s-a exfoliat singura solutie e revopsirea. Numai lacuire nu se face, nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

si eu ma confrunt cu aceeasi problema la aripa dreapta spate. Dar in nici un caz nu ma gandesc la revopsire , doar lacuire. Are cineva idee unde se pot realiza operatiunile acestea in bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

nu neaparat se exfoliaza de la proasta vopsire...

mie mi s-a exfoliat lacul de pe botul masinii dupa mi-au sarit in fata niste pietricele din proaspata criblura :P de pe sosea in frumoasa noastra romanie.

pietricelele au facut mici gaurele in stratul de lac :P

dupa care la spalat (la spalatorie bineinteles) suprafata exfoliata s-a marit....

daca ati gasit vreo solutie pt problema asta please spuneti-mi si mie ca ma dispera cum arata....

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna , ati mai reusit sa gasiti o solutie ? si eu am aceeasi problema ... pe capota in dreapta pe o portiune de cam 20x20 cm ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

chiar nici o veste...am patit si eu acelasi lucru pe capota si vreau sa repar zona afectata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faceti un polish mai abraziv pe zone ca sa exfoliati tot ce nu mai are aderenta si apoi sa lacuiti zonele respective veti scapa fara revopsire dar s-ar putea sa se observe o mica denivelare la trecerea dintre zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai scris ca s-ar putea sa fie o problema vis-a-vis de reducerea costurilor de catre VW, facand compromisuri.Am condus Golf 4 130000 KM si nu s-a intamplat nimic.Audi A3 la fel iar acum la Vw 5 GTI a inceput sa se cojeasca lacul pe oglinzi si bara fata (vopsite din fabrica).Eu am sa le rezolv pe Casco cu trimitere Porsche fara comentarii.Intra pe garantie si nu ma intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema observata la mine dupa 2 sapt de la achizitionarea masinii:

dimensiunea este cam cea a unui bob de porumb...deocamdata

initia am crezut ca este vorba de un strat de vopsea , dar la service mi-au spus ca s-a exfoliat lacul

neplacut oricum :)

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o recomandare in Iasi unde pot sa fac ce spunea colegul Reed? un polish abraziv si o lacuire? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema din cate observ eu la masina mea , nu sta in polishare,revopsire sau alte tratamente in sine.Lacul a inceput sa se cojeasca si pe oglinzi.Cred ca e vorba de suprafetele care la baza sunt negre din plastic.Sper sa nu se intample si la caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat de la un service bun in domeniul vopsirii ca pentru remedierea unei mici imperfectiuni (zgarietura, lac sarit...etc.) singura solutie viabila este vopsirea+lacuirea intregului panou (aripa; usa; capota). In cazul in care se opteaza pentru o interventie pe o zona mai mica, lacul va incepe sa se exfolieze dupa primele spalari (in special la vopselele metalizate). Eu pentru o zgarietura de 2 cm ar trebui sa vopsesc toata aripa spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am si eu doua zone in care incepe sa se duca lacul, si sincer nu as vrea sa revopsesc tot, asa o sa astept ceva solutii mai `eftine daca sunt, daca nu ..............o sa ramana o vreme fara lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am si eu 2 cm de lac exfoliat pe pavilion... rezultatul unui ciob facut de o piatra... si pana la urma nu are nimeni un raspuns viabil :lol:, chiar nu am idee ce sa fac... ca de vopsit total .. nu cred ca merita... pana la urma as lipi ceva acolo :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Lizeanu este o firma care iti face pe loc vopsea la comanda pe baza codului( la mine a fost verde metalizat)....este uimitor cat de bine iese...nu este absolut nici o diferenta intre cea originala si asta facuta de ei.Este perfect pt ciobituri pe capota,spoiler etc.

...si culmea 100 ml costa 10 RON....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am intampinat aceasta problema si s-a rezolvat prin REVOPSIRE. Bara fata+bara spate (manopera materiale, etc) , m-au costat 450 ROn :lol:. A iesit foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am mai vb cu colegul redfighter ... si eu am problema aceasta!

Din pacate chiar revopsirea este solutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si eu am probleme cu saritul lacului de pe capota de la o piatra si de pe portiera stanga fata .....

de la spalat se tot extinde

ce pot face?

trebuie revopsit toata portiere/capota ? sau merge vopsita doar portiunea aia?

post-23135-1214318232_thumb.jpg

post-23135-1214318239_thumb.jpg

post-23135-1214318246_thumb.jpg

Modificat de ritza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie revopsita toata portiera daca vrei sa iasa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aoleu ce rahat. si eu am patit-o. ce prostie. si o vopsisem de 1 an. nu e normal asa ceva. bine mersi pe plafon mi-a zburat o piatra si mi-a ciobit vopseaua da nu are nici pe dracu .. e vopseaua originala. Dar capota care am vopsit-o acuma un an ... dupa o mica piatra gata tot se duce lacu. normal ca astia la vopsitorie zic ca trebuie revopsita toata piesa si apoi lacuita ca doar nu or fi prosti sa refuze bani. oricum stati linistiti ca nu fac ei revopsire totala si doar acolo pe zona unde e distrusa vopseaua. Bineinteles ca noua ne zic ca au revopsit tot. i hate them.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am ales cu o exfoliere de lac pe partea din spate a masinii in urma unei spalari insistente din partea meseriasului de la o spalatorie manuala. Samanul incerca sa dea jos un gainat, dar a dat fff aproape si mi-a decojit-o. Acum trebuie revopsire. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!