Jump to content

Golf V -1.9 TDI-105Cp-BLS - Bluemotion - Discutii, probleme specifice


Blaser
 Share

Postare recomandată

Da mi-a mai spus cineva ca de la soft e posibil sa faca asa .. Sper doar sa nu ma lase turbina :( . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,sunt si eu detinatorul unui Vw Golf 5 BLS din 2008.Sunt foarte incantat de el,adika nu am avut nici un fel de probleme grave inafara de schimburile de ulei,filtre etc.In ultima perioada aud in treapta 4 si a 5 a cutiei de viteze un fel de fluierat doar la viteze normale de 70-80 km/h.Credeti ca ar putea fi ceva defect la cutia de viteze sau ar putea fi alta cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prim pas ar fi sa verifici nivelul uleiului din cutie si eventual sa il si schimbi cu unul nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Sunt posesorul unui Golf 5 1.9 tdi Bls din 2006 cu DPF, culoare albastră de de care sunt foarte mulțumit.

Mașina a fost adusa din Germania în august 2014.

Am făcut un schimb de ulei și filtre, am schimbat kit-ul de volant și ambreiaj cu masa simpla Valeo.

I-am făcut și soft stage 1, care mi-a adus un plus de putere de 35hp, mașina având inițial 105hp.

Mașina trage mult mai bine, dar cu condiția să nu îi dau talpă până când nu ajunge motorul la temperatura, adică 90°C.

In rest sunt foarte mulțumit de mașină și după 10.000km nu mi s-a aprins becul din bord pentru regenerarea filtrului de particule.

Modificat de bogdansman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina cati km are?cum se comporta la plusul de putere?ai pus ceva piese mai "sport" pe ea,sau ai ramas doar cu cele stock?cu consumul ce s-a intamplat?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cati km are?cum se comporta la plusul de putere?ai pus ceva piese mai "sport" pe ea,sau ai ramas doar cu cele stock?cu consumul ce s-a intamplat?

Merci

Am un golf V 1.9 BLS ( non blue motion ) am facut si eu stage 1 la tcm turbo prin noiembrie , am cam 12.000 km de atunci ( 240.000 km ) si pot sa spun ca sunt multumit , pretul este undeva la 300 de euro.

Baiatul care s-a ocupat a spus sa nu ii dau talpa cand este rece motorul.. ( e posibil sa iti pice volant / ambreiajul + altele daca iti bati joc de ea )

Modificat de mnmlt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toretic la CIP-tuning nu schimbi nimic  , totul se face din reprogramare / resoftat / modificat patrametri electronic  , acu eu unul parca sunt rezervat de longivitatea calitatii ansamblului motor + turbina + filtru particole + ansamblu ambreiaj  ... ma gandesc ca filtru de particole e posibil sa nu mai lucreze in parametrii optimi si sa se infunde prematur , volant si ambreiajul au un cuplu maxim la care raman cuplate si pana sa inceapa sa patineze si probabil la rece patineaza mai usor placa pe volant  si de aici uzura prematura  ,  consumul teoretic si din reclama cica ar scadea !!  , plusul de putere e de ~ 35 cai frumosi si se cunoaste la mers ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul nu scade doar dacă 'omori" motorul cu subturatul. La același stil de mers consumul creste putin dar plusul de putere se cunoaște. BLS ul meu este resoftat de aprox 40k km și nu am avut pb cu DPF, volant sau ambreiaj. Desigur exploatarea este una corecta. Mașina are peste 220k km și merge foarte bine.

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am o problema, desi sper sa nu fie o problema.

Sunt posesorul unui vw golf 5 2008, 1.9 TDI, PD, DPF. De 2 ani de zile am facut schimb de ulei si am pus doar Castrol edge 5w40. Avand in vedere ca motorul este unul dotat cu filtru de particule, m-am documentat mai bine si am vazut ca tipul de ulei recomandat este 5w30. Motorul nu a prezentat nici o problema pana acum si totul a fost ok. Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez, sunt oarecum in ceata. Pe cei de la service i-am contatat si au spus ca daca nu a fost nici o problema pana acum nu vad care ar fi problema pe viitor si daca eu doresc imi schimba cu 5w30. Aici nu e vorba de ce vreau eu...e vorba de ce trebuie pus. E posibil sa-mi fi fost afectat motorul intr-un fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa folosesti doar  5w30 , recomandabil Castrol  , dar cel mai important cu norma scrisa pe bidon si anume 507.00 speciala pentru DPF ,

ALTFEL SCURTEZI DURATA DE VIATA A FILTRULUI DE PARTICOLE 

(sunt mai multe norme la 5w30 , dar cea corecta pentru acest motor si tip de ulei este 507.00)

 

Incap - 4.3 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Blaser.

Desi am masina asta de ceva timp, aproape 5 ani nu mi sa aprins niciodata in bord martorul de la filtru de particule si nici nu am simtit nici o regenerare., desi merg foarte mult prin oras. Cand am cumparat masina deja stiam ce inseamna DPF si m-am documentat foarte mult pentru ca stiam ca in timp poate face probleme. Ma gandesc sa fie si carburantul, alimentez de la inceput cu acelasi carburant, MaxMotion DIESEL de la OMV.

Mai ajuta-ma cu ceva te rog. In legatura cu uleiul din cutia de viteze, se completeaza sau se poate face un schimb total ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cutiile manuale multi nu ajung sa schimbe uleiul in ele nici la 200.000 desi stiu ca se recomanda a fi schimbat la  4 ani/60.000km

intra 1.7 -1.9 l   70w/75 Sintetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Am un golf 5 1.9 tdi BLS DPF 11.2006 fabricatie.

Am fost sa schimb uleiul si cei de acolo mi-au pus Castrol magnatec diesel 5w40. Am avut o discutie cu ei aviz de grupa si mi-au zis ca e mai bun la kilometrii mei (180 000)  5w40 si ca e pentru filtru de particule (scrie si pe bidon DPF dar nu are norma 507.Ei zic ca norma de dpf e ACEA c3-c4. Eu tot am dubii. Nu am vazut inca semnul in bord de filtru si sper sa nu il vad prea curand. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac ...sa schimb uleiul pe 5w30 si daca da sa iau tot castrol sau lm?.. 

Si as dori sa schimb si uleiul de cutie ...dar pe autodata imi da 75w80 gl4 nu 75w90.

Astept un raspuns . Va multumesc.

 

Atasez pozele uleiului.

IMG_20150603_125319_1.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

It irecomand sa te tii dupa autodata si sa fii atent la senele de observatie din autodata privind normele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Filtrul DPF de la VW este mai sensibil fata de alte marci, de aceea cere si o norma specifica 507.00.

Schimba uleiul de motor cu unul 507.00

 

La cutie pune ulei OE, ce cod cutie ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ma intorc la castrol 5w30 . Cutia are codul JCR. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am un golf 5 ,1.9 TDi Bls, de ceva timp ma confrunt cu o problema si nu ii dau de cap:

- daca merg 10 minute cu ea imi intra in limp mode si mi se incarca filtru de particule foarte repede.

-se aude un zgomot ciudat in filtru de aer la dezaccelerare.

Pe vag nu imi da nicio eroare.

Din ce cauza apar aceste probleme? Ultima interventie la ea a fost reconditionare turbo, posibil sa fie de la turbo? sa arunce cu ulei pe langa axul turbinei si din cauza asta sa mi se incarce filtru de particule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grea problema  ... teoretic ar trebui sa te intorci inapoi la ultima interventie facuta  , ce ce ai reconditionat turbina , ce comportamnt avea atunci ?   ... zgomotul e posibil sa nu ati ina din filtru de ear , poate vine din filtru de particole , la regenerare  uneori suna ca si cum ar trece nisip prin el , ... mai e ca varianta sa anulezi sau sa reconditionezi  filtrul de particole poate este prea imbacsit sa il mai poti regenera pe masina si automat iti taie din acceleratie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ma intorc la castrol 5w30 . Cutia are codul JCR. 

 

Ulei OE pentru JCR:

- G052512A2

 

 

Salutare, am un golf 5 ,1.9 TDi Bls, de ceva timp ma confrunt cu o problema si nu ii dau de cap:

....

-se aude un zgomot ciudat in filtru de aer la dezaccelerare.

 

Comportament de axa cu came uzata (cauta pe forum problemele la axa cu came PD).

Se schimba axa, tacheti, poate supape si ce-o mai fi nevoie, interventia are niste costuri destul de ridicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul in cutie nu se schimba decat in cazul in care au fost probleme cu cutia, s-a umblat in ea si a fost desfacuta. De ce vrei sa schimbi uleiul ? Iti agata cutia, iti intra greu in vreo treapta, scoate sunete ciudate ? Daca nu ai niciun fel de simptome, cheltui bani degeaba pe ulei si manopera, si faci operatiunea doar sa zici ca ai ulei mai proaspat in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun raspuns pana acum. Am sa fac la fel si cu distributia... ca nu scoate sunete ciudate, uleiul de motor ca nu scoate sunete ciudate..de fapt nu mai schimb nimic ever ca nu am sunete ciudate. Ce ar fi gandit astia de la vw cand au scris in cartile masinilor sa schimbi uleiul la 60k ? :o

Nota: uleiul la temperatura si frecare isi pierde din proprietati. L-am schimbat. Avea o culoare maro inchis. 

Modificat de Medtech
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 60000 la cutiile automate. Unde scrie la cat se schimba la manuale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

stie careva unde pot gasi cartea tehnica in lb romana pentru un golf v sw bluemotion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca tu schimbi uleiul din motor sau distributia pentru ca ajunge masina sa scoata sunete aiurea (ma rog, in cazul distributiilor pe lant, acolo incepe sa sune urat cand se intinde lantul si cam ai habar ce te paste). Le schimbi pentru ca sunt niste intervale bine definite pentru fiecare reper, tocmai pentru a nu avea surprize sau sa se produca o uzura excesiva la motor sau alte probleme mai grave. Insa aici vorbim despre altceva, si nu cred ca problema schimbului de ulei din cutie trebuia extrapolata si pe partea de distributie/ulei motor. Iar cei de la VW, cum a spus cineva mai sus, nu amintesc de niciun fel de schimb de ulei in cutie, in afara de cazul versiunilor automate, la 60000 de km.

Insa acest aspect nu am crezut ca trebuie mentionat sau adus in discutie, atata timp cat vorbeam de cutii manuale. Daca tot avem masini luate din Germania, cu carti de service in germana, hai sa ne facem traducerile si indicatiile de service de acolo cum trebuie. Cine are carte service in romana, e altceva si pricepe mai bine ce scrie pe acolo.

Faptul ca vrea fiecare dintre noi sa isi intretina masina bine sau super bine, e partea a doua si tine de fiecare in parte. Nu te opreste nimeni sa schimbi uleiul din cutie din 10 in 10.000 de km daca vrei, insa atata timp cat cutia nu smuceste, intra usor in viteze, nu caraie, nu au fost interventii de service in cutie si ea e intacta din ziua cand a iesit din fabrica, nu ai treaba cu uleiul. Schimbi uleiul fie cand ai ceva simptome ciudate si preconizezi ca se vor rezolva, fie cand constructorul mentioneaza EXPRES acest lucru, fie ca vrei sa cheltui niste bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!