Jump to content

Scaune Golf 5 / Octavia 2 pe Octavia Tour


Razvan Paun
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am scaunele fata arse cu tigara de fostul proprietar si vreau sa le schimb. Scaunele de Golf 5 sau Octavia 2 arata bine :). Stiu ca nu se potrivesc fix pe fix dar vreau sa stiu clar care sunt diferentele si ce prespune un asemenea transplant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai scaunele de G5 si o2, au prinderea in 4 puncte - in capatul fiecarei sine.

 

la tine, ai o sina pe mijloc cu prinderea in capat - plus 2 role care gliseaza pe sinele laterale existente pe caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce prespune un asemenea transplant.

tinichigiu, flex, aparat de sudura

vopsitor, chit, vopsea

mai repede gasesti la un schrott scaune de golf4 mai deosebite (alea semisport, parca recaro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe google " MK V seats in MK IV".

E acelasi lucru sa pui scaune de Golf 5 pe golf 4 sau scaune de octavia golf 5 pe octavia tour.

E cum zice Florin sunt prinderi diferite.

Din cate am citit se poate face, insa trebuie o placa adaptoare care se poate face sau se poate cumpara.

Am cautat si eu subiectul asta mai demult si se poate.

Nu trebuie sa tai din masina sau scaun. Singurul inconvenient e ca vin putin mai sus scaunele.

Nu stiu daca e bine sa pun linkul pentru ca e forum din afara, dar ar putea fi considerat concurent si incalc regulamentul.

Modificat de uhu10uhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin: Multam de explicatia legata de prinderi

@DragosR: initial asta a fost gandul cu scaune de Golf4 sport dar sunt cam rare, iar cele care sunt cel mai probabil au nevoie de retapitare

@uhu10uhu: ai dreptate, excelenta idee, nu ma gandisem sa caut compatibilitatea golf 5 ->4

 

Daca tot suntem pe acest subiect, propun sa facem o lista cu interioare compatibile cu octavia tour; va rog sa o corectati/completati:

 

Seat Leon 1M (fata/spate)

Bora (fata/spate)

Golf 4 (fata/spate)

Passat B5?

Beetle?

Audi A3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Compatibile ---- Golf 4..... Octavia 1/Tour 1......Leon 1M

Passat b5/b5.5.......Skoda Superb 1.

Golf 5.......Octavia 2...... Passat b6.

Acum, astea sunt compatibilitatile mecanice. La mufe, unele mai difera - mai ales pe partea de airbag, chiar de la modele identice - golf 4 spre exemplu......dar se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Florin, de la Audi A3 8L se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie..... au aceelasi sistem de prindere, cred ca si distanta dintre role este identica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai de pe golf 4 hatchback potriveste pe octavia tour, asta complet, sezutul din spate difera la hatch fata de combi la prindere, scaunele fata si bancheta spate merg, dar dc nu e completa nu are farmec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

titlul topicului este .... Scaune, deci vb despre cele fata - eventual sa solicitam schimbarea lui, in Interior....

 

pentru bancheta spate, se scoate materialul si buretele si se muta pe scheletul banchetei originale. Am pus pe Variant golf 4, interior de Coupe.... spatele l-am facut asa cum v-am zis.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am vazut niste scaune de passat b5 cred (http://www.pieseauto.ro/scaune-auto/vw/passat/vand-interior-complet-pentru-vw-passat-00-05-kombi-1637219259.html) care au acelasi sistem de prindere ca la skoda. De ce ai spus "Passat b5/b5.5.......Skoda Superb 1"? difera cumva distanta dintre role?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact... doar seamana, nu se potrivesc. La Skoda o1, Golf4, Seat Leon 1m - distanta e mai mica decat la Passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, cu riscul sa fiu pisalog la adresa ta, dar daca vad ca stii, ce sa-ti fac? :) Nu stiu cum este prins cadrul de sub scaun cu sina si rolele de scaunul in sine; se poate demonta usor (are suruburi, nituri?) si pus pe un scaun de passat b5 sau audi a4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de A4 nu merge... de B5 - bratele din spate parca sunt sudate pe sezutul metalic al scaunului. O sa verific si iti zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,

 

Nu am vrut sa deschid inca un topic legat de scaune asa ca voi posta aici.

 

Am o SOT Elegance din 2004 la care ma deranjeaza pozitia la volan, mi se pare foarte inalta in comparatie cu alte masini (tot Octavia 1) pe care le vad in trafic.

 

Am actionat maneta de reglare pe inaltime pentru a pozitiona scaunul cat mai jos dar tot mi se pare inalta pozitia.Comparativ cu locul din dreapta, scaunele au aceeasi pozitie

 

Exista alta varianta pentru a cobori scaunule mai jos? Masina find cumparata second hand,oare scaunele au fost comandate de fostul proprietar la o inaltime mai mare decat in mod normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a existat o asemenea optiune pentru scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si la mine, am scaunul dat la maxim in jos si tot pozitie ridicata am. E adevarat, am 1.88 m, dar totusi ma incadrez in standardele normale. Ce s-o face unul de 2 metri in masina asta ?

Fosta masina, un Renault 19, avea niste scaune super comfortabile fata de O1, cel de la sofer avea reglaj lombar si pe inaltime si oferea o pozitie mult la joasa cand era la minim. Mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu nivelul inferior de comfort cand am trecut la O1...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor.

Eu caut o variant sa inlocuiesc scaunul sofer pe Octavia1, deoarece mi se pare destul de incomod.As merge probabil pe inlocuire cu un scaun de golf4 . Intrebarea mea este daca exista vreo problema din punctual de vedere al airbag-urilor(campatibilitate mufe, erori) , scaunele actuale au pe lateral airbag.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de anul fabricatie, pot sa difere mufele - le montezi pe ale tale si se rezolva problema - in caz ca difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

pe o skoda ocatvia 2 an 2005 se pot monta scaune de passat b6? ma refer la faptul daca sinele de prindere in podea sunt la fel? si daca scaunul de la sofer este cu reglaj electric ce anume modificari sau componente ar implica operatiunea? si pentru incalzirea in scaune la fel, ce anume mai trebuie?

dar bancheta cu spatarul se potrivesc?

 mentionez ca masina mea nu are scaune cu reglaj electric si nici incalzire in scaune.

multumesc!

Modificat de selvinnio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. cred ca da - nu am schimbat niciodata intre ele - verifica distanta dintre cele doua sine - daca e egala, merge - eu zic ca merg.

2. pt reglaj electric - ai nevoie de confectionare cablaj, conectori, etc - ca sa iti tragi alimentarea

3. pt incalzire - alt modul climatronic/AC - cu butoanele de incalzire, modulele de sub scaune, pt incalzire, confectionare cablaj, conectori, etc - cauta pe net reglat de acest retrofit - o sa gasesti si DIY-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut ! Se potrivesc scaunele   de o skoda octavia 2 vrs 2010 pe un superb 2006?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Gabyyyyy said:

Salut ! Se potrivesc scaunele   de o skoda octavia 2 vrs 2010 pe un superb 2006?

Pe superb 1 poți monta doar de Passat b5 și b55 + Audi A6 c5. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!