Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

as aprecia daca te-ai uita si ne-ai comunica si noua...sunt tare curios cat are autonomie acest ACT :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1,6,tdi 4 motion cu 110 cai, in primi 300 de km ai masini (50 km exclusiv in oras, unde consumul era 9,7) avem un consum de 6,8 litri, setare "standard" a masini si masina a mers in regim mixt.

Si cand ma gandesc ca la 2,0 tdi de 110 cai la golf 6 aveam un consum de 4,7litri pe ruta Bucuresti Timisoara iar la golf 4, 1,9 tdi cu 100 de cai pe acelasi drum 5,5 litri.  :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzau-Nehoiu-Brasov-Sibiu-Hunedoara-Sibiu-Valea Oltului-Pitesti-Bucuresti-Buzau - 1.000 km (in cap), consum mediu 5.2 l / 100 km, mers numai legal. Am mers 900 km si am alimentat (CB mai indica autonomie cca 30 km).

2 adulti + 2 copii + bagaje.

Masina are 34.000 km in bord (numai benzina super 98-99)

(consumul a scazut mult fata de momentul achizitiei :)))

Modificat de VictorGolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim @victorgolf pentru consumul de referinta la G7/1.2tsi 5,2/100 la drum intins (extraurban) in toate conditiile (urcat/coborat/autostrada) 1000km, 2+2, benzina 98-99, 34miikm - importanta mentiunea ca fata de nou consumul este mai mic cu mult, esti printre putinii care au ajuns la rulajul respectiv, eu cu 1.4tsi/dsg deabia am trecut de 8000km si am un 8.2/100 pe medie in ultimii 3000 (fata de 8.4/100 pe medie primii 5000) cu un 6.2/100 extraurban 2+1

 

Ma mir de consumul lui @cristianionut, ar trebui sa fie mult mai jos, spre 5/100 extraurban, cat mananca 4motion, 0.5/100 sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit-o ca masina de serviciu, de aceea am facut atatia km in timp scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VictorGolf Fiindca pari a fi cel mai plimbat cu G7 de pe acest forum te rog mult sa pui si niste impresii in sesiunea dedicata, atunci cand ai timp, ca sa stim si noi, astia mai "mici", la ce sa ne asteptam. Pentru inceput iti multumim pentru vestea buna referitoare la consum.

 

Eu, in Bucuresti, ma aflu la 9.3/100 dupa ultimul plin si ma astept sa mai creasca, dar fac drumuri scurte si rare iar asta nu e de natura sa ajute la consum. Oricum pe cealalta masina, cu motor 1.6 aspirat, am aproape 11/100, deci tot e ceva mai bine.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cine ii da ideile astea lui Buhnici dar la capitolul auto, s-a tinut numai de prostii. Sa ruleze el cu un diesel la 1200-1400 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu ma uit la review-uri si teste facute de orice blogger care se pricepe la toate. Ca il cheama pe el ca pe buha nu inseamna sa ascult tot ce zice. Oricine poate testa o masina. Care era concluzia ca consuma la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a placut [cenzurat]: sprint de la 0 la 100 km/h, GOLF 1.2 TSI era cu 7 metri in fata lui LEON 1.6 TDI cand s-au atins cei 100 km !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va luati dupa review-urile facute de Buhnici. Omul da multe rateuri f serioase. El si colegul lui ziceau f convinsi ca motorul 1.2 TSI e in 3 cilindrii. Deci documentare zero. Si nici la capitolul sofat nu par sa fie f competenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristianionut...ce sa-i faci :))))) daca ai vrut 4 motion...asta costa :P

golf 6 2.0 110 hp care conuma 4.7 avea 4motion? :D

eu unul nu pricep de  ce pun oamenii 4motion pe masini mici precum golf-ul cu motoare mici (1.6)...deci nici vorba de off road :)...poate ma lamuresti tu

Modificat de distrugatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buhnici nu are nicio legatura cu lumea auto..mai stie el pe partea de IT sau tehnologie in general, dar la masini e in lumea lui..Cu toate astea, toata lumea ii da masini cu ochii inchisi, pentru orice fel de expunere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Intr-adevar Buhnici si Marian poate nu sunt tocmai specializati in lumea auto dar eu zic ca sunt ok review-urile lor. Adica sunt spontani, si nu citesc de undeva. Mai si gresesc pt ca nu au regizat nimic. Si pana la urma in toata nepriceperea lor primesc masini pe care alte reviste de specialitate, sau emisiuni auto tv nu le ating, doar pun un film de la producator, stau langa model si spun niste vorbe invatate pe dinafara. Baietii astia doi le-au condus, asa cum stiu ei, si vedem in prezentare fie detalii ale modelelor, fie comprtamente. Poate noi nu ne-am indura sa incercam sa vedem cum merge masina la 1200; ei au facut-o si am aflat si noi  :)

Eu ii urmaresc si trec prin filtrul cunostintelro mele ce spun ei, si in plus mai aflu si alte moduri de a privi un anume model. Uneori bat campii, alte ori sunt pe subiect. Dar eu ii apreciez in general, macar sunt originali.

 

Ontopic: legat de consum la TSi, merg prin oras, domol, defensiv, anticipez traficul si in 5-9km ajung la consum de 5.6 l/100km sa zicem. Cum urc 2 pante spre casa (total 800m) cum creste cu 1L. Probabil aici se vede diferenta fata de diesel.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate noi nu ne-am indura sa incercam sa vedem cum merge masina la 1200;

pai eu am condus-o si am aflat ca la plecarea de pe loc mi-a murit motorul.Si nu o data ci de mai multe ori.

 

golf 6 2.0 110 hp care conuma 4.7 avea 4motion? :D

raspuns: nu

 

Cristianionut...ce sa-i faci :))))) daca ai vrut 4 motion...asta costa :P

raspuns: nu regret nimic din optiunile facute (Masina si optionalele).Am vrut o alternativa la duster si pentru cateva mii de euro am luat o super masina.Tractiunea integrala la un motor mic imi da un super demaraj (daca setez masina pe sport).Cine nu a condus o masina cu tractiune integrala le recomand, este din alt film.Pe suprafete delicate (carosabil umed, nisip, pietris,etc) este suficient ca masina sa fie in miscare (intr-o treapta de viteza) si nu mai ai nevoie de frana (franezi din frana de motor) si gata. 

 

Ma mir de consumul lui @cristianionut, ar trebui sa fie mult mai jos, spre 5/100 extraurban, cat mananca 4motion, 0.5/100 sau?

 

Foarte adevarat dar sunt primi kilometri ai masini din care primi 50 nu mai in oras.Vom vedea in viitor, pentru ca in calculele mele este alat socoteala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce range iti arata dupa un plin?

450 km, dupa ~ 700 km (si aproximativ 2 plinuri) de mers doar prin B + imprejurimi.

 

Consum B - Rm. Valcea si retur:

post-8399-0-71090500-1384338999_thumb.jp

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ajung si eu la media aia o sa fiu multumit. Deocamdata am consumuri mari, din cauza de trasee scurte si cu trafic. Si putini km facuti in total. Ce sa-i faci, trebuie sa scoata si ei 220cp de undeva. :)

 

Mersi de info!  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam la cat a scos si cris.g, asa cum am zis si mai sus. Problema mea nu e legata de consumul propriu-zis, cat de autonomia pe care o am, mai ales ca acum rezervoarele sunt mai mici (50l). Facut plinul prin benzinariile noastre nu e activitatea mea preferata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mare consumul ala scos de cris.g, chiar si pentru rodaj. Atat scot si eu cu Golf-ul la viteza medie de 67km/h.

Sper ca dupa rodaj sa scada considerabil, adica macar cu un 1l/100km.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema mea nu e legata de consumul propriu-zis, cat de autonomia pe care o am, mai ales ca acum rezervoarele sunt mai mici (50l).

+1, puteau sa faca si ei rezervorul de 60l. Dar, eh, asta sa fie problema.

 

Cam mare consumul ala scos de cris.g, chiar si pentru rodaj. Atat scot si eu cu Golf-ul la viteza medie de 67km/h.

Sper ca dupa rodaj sa scada considerabil, adica macar cu un 1l/100km.

Cu precedenta (1.4 t-jet 150CP) reuseam consumuri cam cu 1l/100 km mai putin pe acelasi traseu, la acelasi stil de condus, deci nu ma mira. Daca mai scade putin cu atat mai bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervorul nu are tot 50+5 ca la g5/6?

Oricum nu vad unde este problema avand in vedere ca benzinarii sunt la tot pasul si cu un plin poti ajunge pana la Budapesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti f ambitios daca tu crezi ca poti scoate 8-900km dintr-un rezervor intr-un GTI/RS. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!