Jump to content

Intretinere


andreutzu
 Share

Postare recomandată

Detin o Octavia 2 2006, 1.9 TDI, 105 Cp si la ora asta are aproape 160.000 Km. Am renuntat sa mai fac reviziile la reprezentanta demult si totusi as vrea sa stiu la kilometrajul asta in afara de schimbul de ulei, filtre,placute si discuri ce alte operatiuni importante trebuie facute? Mentionez ca la 150.000 am schimbat distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei cutie viteza (nu stiu sigur daca e obligatoriu dar merita schimbat), lichid frana (o data la 2 ani)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei servo..tu ai schimbat distributia la 150k ? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 2 are servodirectia electrica, nu are ulei

distributia + pompa de apa e bina la 150.000

 

uleiul la cutie - clar merita schimbat

desfacut capacul cublutori si inspectat axul cu came si tachetii ( de cineva cu experienta la 1.9TDI PD)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul din cutie se schimba ca si regula sau doar e o recomandare? Ca parca nu as lasa pe unii sa desfaca cutia doar ca sa schimbe uleiul daca nu e imperios necesar. Stiti cum se zice "If aint broken dont fix it"!!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie nicaieri ca s-ar schimba. doar daca agata la schimbare sau se aud ceva zgomote se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se desface nicio cutie, doar un buson de scurgere si unul de umplere.  este un simplu ulei, care in 7 ani si 160.000 km consider ca si-a pierdut suficient din proprietatile de ungere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si eu l-as schimba. Unii spun ca nu e nevoie, dar pentru 110 lei as lua 2 litri de ulei nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna, am o SKODA FABIA din 2013, 1.2 disel. Poate sa-mi spuna si mie cineva cam care ar trebui sa fie consumul la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!