Jump to content

Roata rezerva Golf 6


corcio92
 Share

Postare recomandată

Daca nu de G VI atunci merge si cel de GV , nu te stresa, cumpara-l si ai rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta, iti dau seria masinii mele si comanzi dupa cod original la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa coste o mica avere suportul ala. Tu ai de 16'' roata de rezerva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, roata normala de 16'. Cred ca pretul e destul de mare pentru un banal suport, dar vine perfect. Inconvenientul este ca iti ia putin din spatial portbagajului, in schimb castigi multe spatii de depozitare sub covor. Eu am pe acolo tot felul de lucruri ce nu e nevoie sa fie folosite des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am cam lamurit dupa cateva zile de cautat roata de rezerva......De gasit se gasesc multe de vanzare, dar de-alea de caruta (a se citi pentru 80 km/h) si scumpe......gen 100 de euro, sau am mai gasit si normale, dar cu cauciucuri praf si cum sunt putin obsedat am zis ok........si mi-am luat pana la urma o janta de otel noua pe 16, 204 lei + valva 3 lei si montaj gratuit. Am avut 2 bridgestone potenza adrenalin,  ca noi ramase de la golful 4 si voila, roata de rezerva. Mi-a mai ramas un bridgestone, daca vrea cineva sa preia ideea. ✌️

Cricul si carligul o sa le invelesc in folie cu bule si le bag in roata de rezerva si aia e. N-o sa dau cateva sute de lei pe un amarat de polistiren. ?

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi cu cauciucul, l-am montat pe janta noua, am adus roata acasa, am spalat bine cauciucul.....l-am pus in masina.......tipla. Treaba nemteasca. 

Ca sa fac treaba nemteasca pana la capat, imi citeste si mie cineva codul de pe suportul ala de polistiren dintr-o roata de rezerva pe 16 ? 

Multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa il caut eu, dar dureaza cateva zile, ca masina e plecata, daca nu te grabesti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problem solved. Nu sta foarte bine in roata, nu cred ca e pentru roata pe 16, dar isi face treaba, cel putin deocamdata. ?

61966dd5-9a4e-4700-ab02-e73e9d3188f7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HondaHornet

Salut.

Eu am roata de rezerva slim.  Daca o schimb cu una normala, nu imi inalta mocheta din portbagaj ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, si iti trebuie alt suport. Pana acum eu nu am folosit vreodata roata de rezerva, e noua la toate masinile. Poti sa o lasi pe cea slim.

Eu am preferat roata normala pentru ca mai plec cu masina la drumuri lungi, merg si noaptea si sunt mai relaxat stiind ca nu pot aparea surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se inalta mocheta cu roata normala pe 16. Singura problema e cu suportul la mine. N-am gasit sau ma rog, n-am vrut sa dau aproape 200 de lei pe unul nou special pentru roata pe 16, asa ca am adaptat ceva din dezemembrari pe care am dat 30 de lei. Sta putin cocotata peste suport, e mai inalt suportul cam cu 2 cm, dar cand o sa am timp si un cutit lung si ascutit, rezolv si problema asta.
Mie nu-mi place din principiu roata slim. Mi se pare ca arata ca de caruta. Unde mai pui ca n-am incredere in ea datorita suprafetei mici de contact cu carosabilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa nu se inalte, cand cea normala este mai lata? Nu inteleg ce vrei sa spui.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se inalta deloc. Daca dau suportul pentru cric, carlig, cheie......afara (care nu e de golf 6, e de la alta masina) mochetuta aia sta perfect la nivel. Se poate vedea asta si din poza postata mai sus. 
Eu am Variant. Nu stiu la hatchback care e treaba. ✌️

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, pai de aia... La cea normala e cu suport inaltator care aduce mocheta la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o adica, poti sa pui niste bucati de polistiren extrudat de 2cm sau 3 cm, depinde cat ai nevoie si pe care sa le lipesti pe dedesubtul mochetei cu banda dublu-adeziva. Solutii se gasesc. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...colegii...până la urmă se înalță sau nu se înalță mocheta la hatchback cu o roată normală?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La variant nu ! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a lamuri situatia fara a avea vreo urma de indoiala, te poti intalni cu cineva care are roata normala si vedeti diferentele. Eu unul am roata normala. Daca esti prin Bucuresti, ne putem intalni si putem trage concluzii. La mine, mocheta ajunge pana aproape de "buza" portbagajului. Am vazut la alte golfuri, mocheta mult mai jos, dar nu stiu daca aveau roata de rezerva de dimensiuni mici sau nu aveau deloc.

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

 

Revin asupra topicului ca nu am reusit sa inteleg. Vreau sa achizitionez o roata slim la un golf 6 hatchback. ( varianta normala ridica placajul de mocheta si ma enerveaza rau), insa nu gasesc dimensiunea exacta. Pe masina am 195 65 15.

Trebuie luata o marime speciala sau merge 125/70/16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

125/70/18 daca vrei sa aiba acelasi diametru cu 195/65/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!