Jump to content

Service SEAT


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

Mda. Vad ca cei de la Metrotehnica au scazut mult de tot in ultimul timp.

La Mp3 nici n-au avut chef sa se bage, la vospitorie am vazut si auzit mai multi care se plang, customer care..spre 0.

Pacat.

Serviceurile bune sunt din ce in ce mai putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    8

  • Matrixu

    8

  • Havoc

    5

  • leone82

    5

Serviceurile de care avem nevoie sunt putine. De-aia isi permit sa nu fie atat de bune pe cum ne-am dori.

Ma rog, nu voi mai merge la Metrotehnica data viitoare. Am ales acel service doar pt ca era mai bine pozitionat geografic fata de zona in care`mi pierd eu timpul.

Data viitoare ma duc la Alto. De la ei am cumparat masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu ceva de spus fata de baietii de la PBV2. Masina de acolo am cumparat-o cu toate ca am regretat dupa si am ajuns la revizia de 15000km pe care am facut-o la 10000 pt ca am fost plecat in luna de miere :D cu masina pe alte meleaguri si cam depaseam cei 15000. pana aici totul ok. am sunat o prietena care e sales acolo si mi-a facut programare pt revizie. am plecat linistit dar cand am iesit din tara simteam un miros puternic de motorina care venea prin gurile de aer. cand am ajuns in slovenia mi-a trecut prin cap sa ma uit sub masina si am vazut o pata mare de motorina. baietii de la service au lucrat asa frumos si curat incat nu au pus filtrul de motorina cum trebuie si curgea motorina pe langa el. am rezolvat in cele din urma pe la un dealer seat la care am ajuns dupa ce m-am intors din drum vreo 100 de km. alte cuvinte nu mai am doar ca o sa fac o reclamatie la protectia consumatorului ca altceva nu am ce sa le fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu doua nelamuriri. Va rog mult daca ma puteti ajuta ar fi super...

1. Trebuie sa fac prima revizie a masinii (15.000 de km) dar este posibil sa depasesc cu vreo 200 - 300 de km. Are ceva?

2. As vrea sa-mi cumpar eu ulei, pentru a nu-l folosi pe cei de la service-ul la care ma voi duce. Unde imi recomandati sa merg ca sa fiu sigur ca ma vor primi cu uleiul cumparat de mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu e nici o problema daca ai depasit cu 2-300 ... nu ar trebui sa ai probleme daca depasti chiar si cu mai mult ... asta e doar de moral asa

2. iti recomand Alto Syncro ... ai si reduceri la piese si la manopera terbuie sa intrebi acolo .... dar intre toate Altro ..categoric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

leone..mersi ptr. sfat. Am fost la Alto cu uleiul meu si nu a fost niciun fel de problema. Baietii au fost super ok...in 1 ora jumate m-au rezolvat. Dupa revizie am impresia ca masina mea este mai silentioasa. Voi nu ati avut aceeasi impresie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este si normal sa fie asa... ulei nou, filtre curate. Motorul nu se mai chinuie si frecarea e mai mica. Tot la Alto urmeaza sa merg si eu pentru revizia de 30.000, cam in 600 km. O sa revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

postez despre vizita mea la metrotehnica:

am avut masina cu o zgarietura pe aripa dr. spate si usa dr. spate, zgarietura cu care m-am "potcovit" ca urmare a unei mici neatentii. asta e...se mai intampla. toate bune si frumoase si asta e. am vrut sa imi fac masina la service la un coleg forumist despre care am auzit numai lucruri ok (nu voi spune cine ca nu vreau sa fac reclama unde nu trebuie) insa nu am putut sa merg la acel service din cauza celor de la BT unde am casco. nu am sa intru in detalii, insa pe scurt problema a fost ca e prea scump devizul si..."nu merge". oook am zis. atunci am sa merg la un service cu care BT are conventie de colaborare si, desi inspectorul de daune nu mi-a zis cand l-am intrebat, am aflat ca BT are conventie cu metrotehnica. citisem toate pataniile celor care au postat, insa, mai mult sau mai putin, nu prea am avut de ales, mai ales ca m-am enervat rau cu faza ca "e prea scump devizul" si stiam ca la metrotehnica clar va fi mai scumpa reparatia. asa ca m-am dus. am ajuns acolo luni seara (pe la ora 18:00), am mers la Dl. Ganea, a vazut despre ce daune e vorba (mai aveam si o zgarietura de cheie pe aripa dr. fata care era inclusa in fisa facuta de isp de daune) si am mers in birou unde o doamna mi-a deschis contractul de service. puteam sa las masina la service chiar atunci (fapt care m-a surprins) insa nu aveam cum pt ca de acolo si pana la mine acasa chiar nu aveam cum sa ma intorc prea usor. am venit a doua zi (marti) si am lasat masina. Joi seara (18:30) am fost sunat ca masina e gata. vineri m-am dus, am luat factura, am mers la BT pt a lua acceptul (am avut multe probleme la BT si de aceea nu recomand nimanui!!!), am luat intr-un final acceptul, am revenit la metrotehnica, am luat masina.

masina, din cate mi-am putut dau eu seama, arata foarte ok si sunt multumit. acum sa vedem cat o sa tina (stiu ca, spre exemplu, CristiN a avut probleme si i-a sarit lacul de pe reperele vopsite la ei).

Concluzii: 1. nu vreau sa laud pe nimeni. s-au comportat normal si au lucrat, zic eu, destul de repejor (marti-joi) mai ales ca nu aveam vreo programare sau asa ceva. 2. calitatea lucrarii e ok din cat pot sa imi dau eu seama, insa ramane de vazut in timp ce se va intampla. 3. ca relatii cu clientii nu mi s-au parut nici extraordinari, insa am rezolvat ce aveam de rezolvat si chiar sunt multumit. 4. service-ul este foarte departeee! ar fi o chestie daca s-ar muta mai in oras (si ma refer la propriu...inainte de limita de iesire din bucuresti :Driver: ). 5. cred ca se poate zice ca metrotehnica mi-a lasat un "gust normal" spre "dulce" :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am cumparat Ibiza (ele) de la TODORUT Intl. din Timisoara. Au mecanici buni si vopsitori buni. Acolo imi duc si Audi-ul desi sunt 2 dealeri de VW-Audi in Timisoara. Nota 9,99 la cei de la Todorut.

Am fost cu Audi-ul meu imediat dupa ce l-am cumparat la Autoclub. De la inceput a fost un cosmar. Nu au stiut nici macar cum se ridica capota la A2!!! (acuma 5 ani). Si ei erau mari dealeri Audi :) Rasul curcilor!!! In aprilie anul asta se fac 2 ani de cand am cumparat o telecomanda de la ei pentru cheie si in tot acest timp nu au fost in stare sa imi invete telecomanda pe masina... Ce sa zic.. Dezastru. Nota 2,00 de la mine.

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

huruit spate 23.000 km

m-am programat ieri la Po Centura la ora 1. Acolo ma intreaba omu de la receptie care-i treaba ce se aude..

zic huruit sigur rulmentii ca altceva nu prea vad ce sa huruie.

el:poate vreo bucsa..

io:bucsa sa huruie?...

el:pai daca e bucsa aia nu intra pe garantie

io:si daca-s rulmentii? las-o naibii de bucsa ca m-ai scos peri albi cu bucsa aia..

el:daca e defect de fabrica se schimba pe garantie...daca nu e ...atunci se platesc

zic hai sa vedem cum naiba imi demonstreaza asta ca e defect de "utilizator"

La 1.30 a intrat masina in service si pana la 4.30 am baut cafele si m-am plictisit.

La 4.30 a venit tipu de la receptie sa-mi spuna ca rulmentii ii schimba pe garantie,DAR masina nu va fi gata decat maine pe la 12.!!!!

L-am intrebat pe om ce naiba i-au facut masinii de la 1.30 pana la 4.30 si mi-a raspun ca atat dureaza testarea "ca o cuplam la tester,la calculator"

Imi venea sa-l strang de gat...totusi am mai pus o singura intrebare inainte de a-l musca de urecha stanga "cat scrie fratele meu receptioner in normator ca dureaza schimbul rulmentilor la ambele roti? " - se uita omu si zice 2.2 ore !!! pai si ce mama dracului ati facut in restul timpului?..pai tehnicu..pai netu...pai ,pai,pai ....

(nu l-am mai mucat de frica sa nu ma infestez)

astazi de la 8 la 10 mi-a "rezolvat" rulmentii pt ca " am pus 2 oameni sa schimbe rulmentii sa nu mai faceti scandal"

la service-ul asta prostia este mana-n mana cu nesimtirea !

parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti nici primul si cu siguranta nu vei fi nici ultimul ce va avea o astfel de experienta cu cei de la PoRo.

Asa sunt ei. Nesimtiti si nu ai ce sa le ceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am efectuat revizia de 15000 de km la service Pex SRL Ploiesti.

Va recomand acest loc, mai ales pt bucuresteni daca sunteti nemultumiti de porsche, metrotehnica sau alto syncro. Ploiestiul este aproape. Nu am decat cuvinte de lauda pentru baietii de acolo si tot acolo voi merge si la urmatoarele revizii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La inceputul lunii, a avut grija o ametita sa-mi ia vopseaua de pe aripa fata dreapta si de pe bara, la un semafor in Dorobanti.

Pe 7 februarie am fost sa programez masina atat la Porsche Aviatiei cat si la Metrotehnica. Porsche m-a programat pe 19 martie (adica peste o luna jumate :icon_thumright: !!), iar Metrotehnica pe 18 februarie (adica dupa doar o saptamana).

Am dus masina luni in service, marti la pranz a fost gata. Foarte prompti, iar rezultatul de nota 10. Singurul dezavantaj e ca sunt la "dracu'n praznic" (dar au grija sa te urce intr-o masina care sa te aduca pana la intrarea in Bucuresti, la tramvai).

Un gust amar mi-a lasat insa Omniasigul, pentru ca a trebuit sa stau pana ieri dupa acceptul de plata (si asta cu interventii ca altfel sigur mai asteptam cateva zile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Customer care: m-au sunat cei de la Alto Syncro sa ma intrebe cat de multumit sunt de serviciile lor in general.

Mi-a placut ideea, si nu am considerat-o spam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

De Metrotehnica sunt si eu multumit. Am fost la prima revizie si mi-au placut.

Lucreaza curat, sunt ordonati, par OK.

Intradevar PAR ok dar nu sunt ....nu inteleg dece toata lumea este asa multumita de acel service pentru ca eu de fiecare data cand am plecat de la ei a trebuit sa ma intorc cu o alta problema cauzata tot de ei...De ex:

in sept 2008 am avut un accident si am fost cu masina la ei...in noienbrie m-am intors pentru ca imi intra apa in masina (nu izolase bine parbrizul), in martie am infundat pragul pe partea dreapta si am fost tot la ei...pragul este facut ireprosabil dar toata masina pe interior este plina de vapori de vopsea si grund (cand am facut reclamatie chiar Seful de service Domnul GANEA, care chiar este un domn, a venit sa frece la portiere) Conducerea este buna..la personal trebuie sa mai lucreze.

Mentionez ca este vb de Metrotehnica SUD Bucuresti si va recomand sa inspectati masina de 2 ori inainte sa plecati de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

dona seat craiova. prima revizie la ibiza 1.2 la 15000. nu prea am ce sa zic. postez fiindca s-au miscat repede. m-au programat a 2-a zi dimineata si m-au rezolvat in 45 de min. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

1080 lei ditributia placute fata bucse fata bara stabilizatoate PGF IMPEX aaa si cu pompa apa hepu

Modificat de cj 12 RXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

NU porsche aviatiei!!Seat in garantie ,se defecteaza sistemul pliere-depliere oglinda stanga(luasem masina de cateva saptamani,noua).imi inlocuieste sistemul ,dar fara dezaburire.Oglinzile erau incalzite ,inainte de a duce masina in service.Ei bine,cea din stanga nu a mai fost.Normal ca nu am observat imediat pt ca era vara!!!Acum mi s-a defectat si mecanismul de pe dreapta,am dus masina tot la porsche aviatiei (din pacate!!!)si le-am zis ca la cea inlocuita pe garantie de ei ,nu merge dezaburirea.In loc sa recunoasca faptul ca au furat piesa,e clar!!!,mi-au zis ca poate am dus-o la alt service si a umblat altcineva.De ce sa fi facut asa ceva cand masina e in garantie!!!!A,si cica cealalta oglinda nu e defecta merge perfect,ei nu isi dau seama ce si cum.

Deci asta inseamna garantia la porsche bucuresti aviatiei ZERO.In afara faptului ca unii dintre consilieri chiar nu stiu sa se adreseze clientilor.

O dau incolo de garantie,dar sper macar ca nu mi-au furat si alte piese de la masina,mai ales ca are putini km .Vorbesc de piese importante ,nu de un mecanism de oglinda.

E incredibil ce se intampla la acest service.

Modificat de LADY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Mi-am facut prima revizie la PEX Ploiesti, la 11.000 km. Am ajuns aici pentru ca am sunat la Metrotehnica si Porsche si mi-au spus ca ar costa in jur de 750 RON, pe cand la Ploiesti am platit 500 RON (ulei, 4 filtre + toate celelalte verificari care se fac la revizie). Plus ca am vazut cand au schimbat uleiul si filtrele.

Au fost candva onesti,amabili.Acum sunt execrabili,mecanici cu mult tupeu(parca le faci o favoare ca ajungi la ei).Mie filtrul de aer au ''uitat'' sa-l schimbe,cu toate ca fusese platit.Sper sa-si schimbe atitudinea pe care o au mai nou

Mare grija

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am facut tot numai la PBV 2.

Super ok tipii de acolo, au fost foarte amabili de fiecara data si masina a iesit foarte bine de fiecare data.

Si cu ocazia evenimentului organizat de ei Seat Euforia am castigat o revizie gratuita de la ei, deci pot spune ca sunt atenti si cu clientii mai vechi.

Alte service-uri Seat sincer nici nu am incercat pentru ca nu am simtit nevoia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!